Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Czy warto umierać za prawa Saya?

Czy warto umierać za prawa Saya?

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” / Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii

Koło Naukowe Myśli Wolnościowej „Praxis” i Klub Austriackiej Szkoły Ekonomii we Wrocławiu serdecznie zapraszają na spotkanie otwarte, które odbędzie się 19 kwietnia 2016 r. o godz. 17.30 w sali 101 budynku E Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej 118/120 we Wrocławiu (wejście od ul. Kamiennej).

Prawo rynków Saya to twierdzenie, które ma już ponad 200 lat, a mimo to wciąż pozostaje tematem gorących dyskusji między ekonomistami. Według Jana Baptysty Saya podaż jest czynnikiem tworzącym popyt, a więc produkcja zawsze wyprzedza wynagrodzenie za pracę, kapitał i ziemię. Ekonomistą, który uznał, że obalił prawo Saya, był Jan Majnard Keynes, a jeden ze współczesnych kontynuatorów jego myśli – Paweł Krugman – nazwał je w najlepszym wypadku bezużyteczną tautologią. Czy rzeczywiście prawo Saya jest według dzisiejszego stanu wiedzy bezużyteczne? Jaki jest jego wpływ na teorię ekonomii i czy warto dziś za nie umierać?

Nasz gość będzie przekonywał, że nie istnieje jedno prawo Saya, lecz cała grupa rozmaitych twierdzeń ekonomicznych, które przyjęło się w ten sposób nazywać. Dlatego pod pewnymi względami zarówno krytycy, jak i zwolennicy prawa Saya mają jednocześnie rację.

Pan dr Mateusz Machaj jest ekonomistą, adiunktem w Zakładzie Ogólnej Teorii Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także fundatorem Instytutu Misesa, gdzie pełni funkcję szefa Zespołu Ekspertów. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół historii myśli ekonomicznej i czystej teorii ekonomii, uwzględniającej zagadnienia mikroekonomiczne i makroekonomiczne. Autor wielu publikacji naukowych, w tym wydanej w 2014 roku książki pt. Kapitalizm, socjalizm i prawa własności.

Wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.