Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Polska: Występy Jo Strømgren Kompani

Występy Jo Strømgren Kompani

myscandynavia.eu

Jeden z najbardziej znanych skandynawskich teatrów tańca – Jo Strømgren Kompani – wystąpi w kilku polskich miastach. Prezentacje spektaklu „A Dance Tribute to the Art of Football” odbywają się jako część projektu „Znaki czasu – pokonać granice. Działania artystyczno-edukacyjne w Polsce, Norwegii i Islandii” i w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” (Mechanizm Finansowy EOG 2009-2014).

Jak mówią sami artyści, przedstawienie zgłębia fizyczną rutynę najwspanialszej gry na świecie i uwypukla estetyczny aspekt jej szaleństwa. Jego twórcą jest Jo Strømgren, choreograf spektaklu „Czterdzieści”, stworzonego niespełna miesiąc temu dla Polskiego Teatru Tańca.

Trasa:

Poznań, DANCING POZNAŃ 2013, Hala nr 2, Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 16 – 22 i 23 sierpnia 2013 r., godz. 21.00

Piła, Regionalne Centrum Kultury, Fabryka Emocji, plac Stanisława Staszica 1 – 26 sierpnia 2013 r., godz. 19.00

Bydgoszcz, Opera Nova, ul. Marszałka Ferdynanda Focha 5 – 28 sierpnia 2013 r., godz. 19.00

Warszawa, Teatr Imka, ul. Marii Konopnickiej 6 – 30 sierpnia 2013 r., godz. 19.00

Konin, Oskard, CKiS Konin, Aleje 1 Maja 7A – 1 września 2013 r., godz. 19.00

Gniezno, Teatr im. Aleksandra Fredry, ul. Adama Mickiewicza 9 – 4 września 2013 r., godz. 19.00

Jo Strømgren Kompani powstała w 1998 roku w Bergen. Jest jednym z najstabilniejszych i odnoszących największe sukcesy teatrów tańca współczesnego w Skandynawii. W repertuarze ma 27 produkcji, wszystkie zostały wyreżyserowane przez Jo Strømgrena, który jest też autorem choreografii. Spektakle prezentowano w ponad 50 krajach na całym świecie. Typowe dla stylu zespołu jest osobliwe połączeniu tańca, teatru, teatru marionetek, muzyki na żywo i filmu. Znakiem rozpoznawczym jest poszukiwanie pozbawionego sensu języka. Zespół prezentuje się na wielu scenach teatrów narodowych i oper, a także na małych scenach alternatywnych i festiwalach, gdzie chętnie dzieli się swoimi produkcjami z różnymi współtwórcami. Siedzibą Jo Strømgren Kompani jest dyskretne biuro w domu z ogrodem w Oslo, które służy jako zaplecze administracyjne dla 30-50 niezależnych artystów, wykonawców i pracowników technicznych, pracujących zazwyczaj na odległość, na tournée lub w fazie produkcji spektaklu. Zespół zrezygnował z własnej przestrzeni do prób i występów, aby móc poszukiwać wydajności i maksymalnej elastyczności. Wielokrotnie odznaczano go nagrodami i wyróżnieniami artystycznymi.

Jo Strømgren urodził się w 1970 roku w Trondheim, gdzie uczył się baletu klasycznego oraz pracował przez kilka lat jako tancerz tańca współczesnego, zanim kontuzja zmusiła go do poszukiwań bardziej multidyscyplinarnej kariery twórczej. Jako choreograf często jest angażowany przez zespoły baletowe (wśród nich: Wiener Staatsopernballet, The Royal Danish Ballet, Staatsoper Nürnberg Ballet, Gothenburg Ballet, Ballet de l`Opera National du Rhin, Royal Swedish Ballet). Obecnie jest związany z Narodowym Baletem Norweskim. Stworzył wiele przedstawień tańca współczesnego dla różnych zespołów. Jako reżyser teatralny specjalną miłością darzy dramaty Henryka Ibsena i pracuje głównie w teatrach skandynawskich. Na scenie międzynarodowej współpracował m.in. z Philadelphia Live Arts i Teatrem Puszkina w Moskwie.

Jako dramaturg stworzył kilkanaście sztuk wystawianych na scenach wielu teatrów. Jest także zaangażowany w reżyserię filmową. Jego pierwszy film fabularny pt. „Destination Moscow” powstał w 2003 r. Z kolei jego film taneczny „The Neighbour” w 2010 r. wygrał prestiżową Złotą Różę w Lozannie. Aktywność Jo Strømgrena na arenie międzynarodowej jest ogromna – w 2013 roku 20 różnych produkcji jego autorstwa było wykonywanych na całym świecie.

Informacje o spektaklu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.