Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Darmowy listopad w Łazienkach Królewskich

Darmowy listopad w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Zapraszamy do udziału w akcji Darmowy listopad, podczas której bezpłatnie zwiedzać można Łazienki Królewskie. Na naszych gości czeka też wiele atrakcji – wśród nich m.in. nowa wystawa czasowa poświęcona polskim orderom i odznaczeniom oraz spacery, warsztaty, wykłady i lekcje muzealne. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Już po raz siódmy Rezydencje Królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum, Zamek Królewski na Wawelu oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zapraszają na Darmowy listopad. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem Odzyskane dziedzictwo na stulecie niepodległości – w Łazienkach Królewskich 17 i 18 listopada 2018 r. można będzie wziąć udział w wydarzeniach poświęconych odzyskanym dziełom z muzealnych kolekcji.

Co, kiedy i jak zwiedzać?

W Łazienkach Królewskich (ul. Agrykola 1) od 3 do 30 listopada 2018 r. zwiedzać można będzie bezpłatnie Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów (wtorek-niedziela, godz. 10.00-18.00), Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00) oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (wtorek-niedziela, godz. 10.00-16.00), gdzie – oprócz ekspozycji stałych, takich jak: polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki i trofea egzotyczne – zobaczymy wystawę czasową Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945.

Darmowe wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w muzealnych kasach. Na ich podstawie można dodatkowo skorzystać z 20 proc. rabatu w kawiarni Niepodległa. Miejsce spotkań (wejście od al. Ujazdowskich, przy Ogrodzie Botanicznym UW).

Wystawa polskich orderów i odznaczeń

Głównym wydarzeniem w Łazienkach Królewskich będzie wystawa czasowa Blask orderów w stulecie odzyskania niepodległości, poświęcona historii polskich orderów i odznaczeń, którą oglądać można będzie od 9 listopada 2018 r. w godz. 10.00-18.00 w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim i Podchorążówce. Ekspozycja organizowana jest przy współpracy z wieloma prestiżowymi muzeami z Polski i z zagranicy. Najcenniejsze eksponaty – diamentowy i rubinowy garnitur Orderu Orła Białego – wypożyczone zostały z Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Zobaczymy ponadto m.in.: Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie; krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem 1, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, pochodzący z Muzeum Narodowego we Wrocławiu; a także ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu z Muzeum Armii w Paryżu. Wystawa obejmuje w sumie tysiąc obiektów: ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty, zdjęcia i filmy oraz portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla ojczyzny.

Oprowadzanie po ekspozycji odbywać się będzie w soboty: 10, 17 i 24 listopada o godz. 11.00, spotkanie przed Pałacem na Wyspie.

Weekend z odzyskanymi dziełami sztuki

17 i 18 listopada 2018 r., godz. 13.00 i 15.00, start przed Pałacem na Wyspie

Zwiedzanie Łazienek Królewskich szlakiem odzyskanych dzieł sztuki. Oprowadzać będą muzealni kuratorzy. Uczestnicy wydarzenia odwiedzą Pałac na Wyspie, gdzie zobaczą Praczkę Gabriela Metsu, rokokowy stolik do gry w karty króla Stanisława Augusta, aplikę (świecznik) z głową meduzy oraz popiersie Diany Jana Antoniego Houdona. Dowiedzą się, w jaki sposób dzieła te wróciły do łazienkowskich zbiorów.

17 listopada 2018 r., godz. 17.00, Pałac na Wyspie

Spotkanie poświęcone odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki, w którym udział weźmie pani Katarzyna Zielińska z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

18 listopada 2018 r., godz. 13.00-20.00, Teatr Królewski

Popołudnie z filmami. Wyświetlone zostaną: Fantastyczny Pan Lis, Twój Vincent, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri, Koneser.

Wykłady, warsztaty, spacery

14 listopada 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Muzeum ogrodowe: ogrody angielskie jako wizja kultury i wykład historii – wykład pana prof. Andrzeja Pieńkosa z cyklu Zjednoczona Europa angielskich ogrodów.

18 listopada 2018 r. godz. 11.00, Pałac na Wyspie

Za Wiarę, Króla i Prawo – polskie ordery i odznaczenia do końca XVIII wieku – warsztaty dyskusyjne połączone ze zwiedzaniem wystawy Blask orderów w stulecie odzyskania niepodległości. Prowadzenie: pan Michał Bąk, doktorant Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Obowiązują zapisy: tel. 22 50 60 028.

21 listopada 2018 r., godz. 18.00, Pałac na Wyspie

Ordery i medale, krzyże i gwiazdy – galimatias nazewniczy – wykład pana Tadeusza Jeziorowskiego z Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu towarzyszący wystawie Blask orderów w stulecie odzyskania niepodległości.

24 i 25 listopada 2018 r., godz. 11.00, Pałac Myślewicki

Noc listopadowa w Łazienkach, spacery szlakiem powstania listopadowego połączone z aktorską interpretacją Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego. Prowadzenie: pan Rafał Węgrzyniak, historyk teatru, pan Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego. Obowiązują zapisy: tel. 22 50 60 183,

Lekcje muzealne

Łazienki Królewskie przygotowały 100 bezpłatnych lekcji muzealnych dla szkół i przedszkoli. Tematy zajęć prowadzonych od 9 do 30 listopada 2018 r. to: Blask orderów z bliska, Mity i legendy zapisane w orderach, Ordery i odznaczenia – symbole niepodległości państwa, Bohater na medal, Druga strona orderu, Powstanie listopadowe i zawiłe losy Virtuti Militari, Konstytucja 3 maja, Tadeusz Kościuszko. Bohater dwóch kontynentów. Lekcje muzealne odbędą się w ramach programu MKiDN „Kultura Dostępna”. 

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.