Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień wokół wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” / Dawne instrumenty matematyczne

Dzień wokół wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej” / Dawne instrumenty matematyczne

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień wokół wystawy „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”

24 czerwca 2017 roku

Program:

godz. 11.00-15.00 Klucz do Skarbca – gra dla zwiedzających w każdym wieku. Wstęp z biletem za 5 zł.

godz. 13.30 Oprowadzanie przez kuratora wystawy, pana Jacka Witeckiego. Wstęp z biletem za 5 zł.

godz. 15.00 Sztuka formowania – srebro – wykład pana Mariusza Wierchowskiego. Wstęp wolny.

Zajęcia dla dzieci:

godz. 10.30 Praca złotnika zawsze zachwyca – zabawa plastyczna dla dzieci od 6 do 12 lat prowadzona przez panią Barbarę Przerwę na wystawie i w sali 116. Zapisy: tel. 71 372 51 48. Wstęp wolny.

Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej

***

Dawne instrumenty matematyczne

13 czerwca13 sierpnia 2017 r.

kurator wystawy: Tadeusz Fercowicz

Kameralny pokaz kilkunastu zabytkowych przyrządów matematycznych służących do skomplikowanych pomiarów. Zwiedzający będą mogli nie tylko zobaczyć, jak one wyglądały, ale również poznać zasady ich działania. Wśród eksponatów znajdą się m.in. kasa rejestrująca „nieprzekupny kasjer” i unikatowa płytka miedziorytnicza z XVII w. z tabliczką mnożenia Napiera.

Niewątpliwą ozdobą kolekcji jest cyrkiel proporcjonalny z około 1700 r., uniwersalny przyrząd do obliczeń, protoplasta kalkulatora, autorstwa wybitnego wytwórcy instrumentów naukowych i zegarmistrza Michaela Butterfielda (1635-1724), inżyniera króla Francji Ludwika XIV – wyjaśnia pan Tadeusz Fercowicz. – Pokażemy również ciekawe klasyczne kątomierze służące do mierzenia kątów, autorstwa Paula Bluma ze Świdnicy z 1753 i berlińskiego mistrza Ringa z około połowy XVIII w. oraz znaną od starożytności metodę „liczenia na liniach” na zrekonstruowanym abakusie (tablica z rowkami), pierwowzorze liczydła, z zastosowaniem oryginalnych liczmanów, miedzianych i brązowych w tym szesnasto- i siedemnastowiecznych.

Niezwykle rzadkim zabytkiem jest niewielka płytka miedziorytnicza z XVII w. służąca do odbijania papierowych wersji tabliczki mnożenia Napiera. Tabliczka Napiera oparta jest na wywodzącej się z Indii metodzie mnożenia w kratkach, znanej w Europie jako geolosia, sprowadzającej mnożenie do serii dodawań. Lord Jan Napier (1550-1617), słynny szkocki matematyk, jeden z odkrywców logarytmów (1614), tzw. kropki dziesiętnej, ułożył tablice logarytmów i zasłynął jako wynalazca kostek (pałeczek) Napiera (1617). Poszczególnymi kostkami można było manewrować, co umożliwiało mnożenie bez zapisywania, dzielenie, a nawet wyciąganie pierwiastka. Tabliczka mnożenia i pałeczki Napiera były wykorzystywane przez około 200 lat.

Warto będzie zwrócić uwagę na dwa „białe kruki” z Biblioteki Muzeum Narodowego we Wrocławiu: rzadki starodruk Pouczenie o mierzeniu cyrklem i linią z 1525 r. autorstwa Albrechta Dürera (pokazany zostanie drzeworyt przedstawiający zasady rysunku perspektywicznego, z komentarzem) oraz rękopis dzieła kartografa i metrologa Pawła Pfinzinga (1554-1599) Metoda geometryczna z 1598 r., z którego zaprezentowany zostanie rysunek ilustrujący zasadę mierzenia pola powierzchni metodą wagową.

Tabliczka mnożenia Napiera, Fischer, Praga, XVII w.

Pierwsze urodziny Pawilonu Czterech Kopuł
– najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Z okazji pierwszych urodzin Pawilonu Czterech Kopuł (ul. Wystawowa 1) zaplanowano wiele atrakcji, m.in. przejazd darmowym, zabytkowym tramwajem od placu Teatralnego do Pawilonu. Podczas podróży będzie można poznać historię tego miejsca, a w samym muzeum zobaczyć dzieła najwybitniejszych polskich artystów współczesnych i posłuchać krótkich opowieści na ich temat. Tego dnia bilet wstępu kosztował będzie 2 zł.

Pawilon Czterech Kopuł zaprojektował w 1912 r. Jan Poelzig. W 2016 roku został przywrócony do pełnienia swych pierwotnych funkcji wystawienniczych. W zmodernizowanym budynku prezentowana jest jedna z najciekawszych i najbogatszych krajowych kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Zwiedzający mogą zobaczyć dzieła m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Włodzimierza Borowskiego, Władysława Hasiora, Jana Lebensteina, Tadeusza Kantora, Aliny Szapocznikow, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Tchórzewskiego.

25 czerwca do Pawilonu Czterech Kopuł będzie można przyjechać zabytkowym tramwajem, który ruszy o godz. 11.30 z przystanku pl. Teatralny (Opera) i zatrzymując się po drodze na przystankach Świdnicka, Galeria Dominikańska, Urząd Wojewódzki, pl. Grunwaldzki, Hala Stulecia, zabierze zwiedzających do Pawilonu Czterech Kopuł. Będzie kursował co godzinę tam i z powrotem między przystankiem Opera a Halą Stulecia. Ostatni przejazd spod Opery ruszy o 16.30.

W Pawilonie Czterech Kopuł zwiedzających czekają następujące atrakcje:

wstęp za 2 zł od osoby przez cały dzień,

20% zniżki na wydawnictwa Muzeum w księgarni,

wyjątkowy prezent dla co dwudziestej piątej osoby odwiedzającej Pawilon,

możliwość podzielenia się pomysłami na „Pawilon Marzeń”.

W kasie będzie znajdować się skrzynka, do której zwiedzający będą mogli wrzucić karteczki z zapisanymi pomysłami i propozycjami, co chcieliby zobaczyć w Pawilonie Czterech Kopuł, na jakie wystawy, zajęcia i spotkania chętnie przyjdą, jakie dodatkowe wydarzenia byłyby dla nich interesujące. Najciekawsza propozycja – możliwa do realizacji – zostanie zrealizowana i nagrodzona biletem imiennym ważnym do końca roku.

Zwiedzający będą mogli wziąć udział w oprowadzaniach i spotkaniach z dziełami sztuki:

o godz. 11.00 i 16.00 oprowadzanie Do czterech razy sztuka! – poświęcone czterem ikonom polskiej fotografii artystycznej na wystawie Nowe horyzonty w nowych mediach,

o godz. 13.00, 14.00 i 15.00 – Spotkanie przy dziele sztuki – krótkie spotkanie przy wybranym obiekcie z naszej kolekcji polskiej sztuki współczesnej, o każdej godzinie innym.

Więcej informacyj

Mierzenie pola powierzchni metoda wagową, Paul Pfinzing, Norymberga 1598

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.