Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Dedykowany Łazienkom: traktat „Sur le jardinage anglois” Augusta F. Moszyńskiego

Dedykowany Łazienkom: traktat „Sur le jardinage anglois” Augusta F. Moszyńskiego

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

5 grudnia 2018 roku o godz. 18.00 zapraszamy do Pałacu na Wyspie na wykład pana Tomasza Dziewickiego z Uniwersytetu Warszawskiego, który omówi rolę, jaką August Fryderyk Moszyński, ważna, ale i tajemnicza postać polskiego oświecenia, odegrał w kształtowaniu Łazienek Królewskich w XVIII wieku.

Hrabia August Fryderyk Moszyński pełnił w dobie stanisławowskiej funkcje związane z królewską polityką, ekonomią i wolnomularstwem. Był uczonym architektem, dyrektorem budowli królewskich (kierował m.in. przebudową Zamku Ujazdowskiego) oraz opiekunem teatru warszawskiego. Sprawował pieczę nad królewskimi zbiorami dzieł sztuki i sekundował Stanisławowi Augustowi w jego mecenacie.

Hrabia Moszyński stał się również ojcem myśli o ogrodzie angielskim w oświeceniowej Polsce. W 1774 r. podarował królowi Traktat o ogrodnictwie angielskim. Dokładnie w tym samym czasie Stanisław August rozpoczął prace na terenie Łazienek. Przypuszcza się, że rozprawa Moszyńskiego powstała niejako dla królewskiego ogrodu i rezydencji. Podczas wykładu omówione zostaną propozycje Moszyńskiego zawarte w Traktacie o ogrodnictwie angielskim, jak również problem „angielskiej” genezy Łazienek.

Wykład odbywa się w cyklu „Zjednoczona Europa angielskich ogrodów”. Wstęp: 1 zł. Bilety są do nabycia w kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka).

Tomasz Dziewicki – historyk sztuki, absolwent i doktorant Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się polską i europejską kulturą artystyczną XIX wieku i I połowy XX stulecia. Pod kierunkiem prof. Iwony Luby przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą prymitywizmowi w kręgu pierwszych ugrupowań awangardowych na początku XX w.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.