Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich

Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Program Dni Holenderskich w Łazienkach Królewskich

Otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii, wystawy „jednego obrazu” dzieł mistrzów niderlandzkich i flamandzkich w Pałacu na Wyspie, wystawy plakatu niderlandzkiego w Galerii Plenerowej – Muzeum i Ambasada Królestwa Niderlandów zapraszają na Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich od 28 kwietnia do 1 maja 2016 roku.

Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie w Pałacu na Wyspie

Muzeum Łazienki Królewskie w ramach współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów zaprezentują w Pałacu na Wyspie dwa obrazy mistrzów ze zbiorów Muzeum Mauritshuis (Królewskiej Galerii Malarstwa Dom Maurycego) w Hadze.

Od 29 kwietnia do 30 czerwca w Pałacu na Wyspie zwiedzający będą mogli obejrzeć obraz pt. Kwiaty w szklanym wazonie, pędzla Abrahama Mignona. Dzieło, powstałe około 1670 roku, przedstawia różnobarwne kwiaty, charakterystyczne dla malarstwa niderlandzkiego, odznacza się finezyjnym rysunkiem i mistrzowskim oddaniem faktur.

W drugiej odsłonie dzieł z Mauritshuis, trwającej od 1 lipca do 30 listopada, w Królewskiej Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, będzie prezentowane płótno Gonzalesa Coquesa pt. Wnętrze galerii obrazów. Stanowi ono jeden z najsłynniejszych przykładów charakterystycznego dla Antwerpii, fascynującego gatunku przedstawień – kunstkamery.

Oba obrazy pochodzą z kolekcji Wilhelma V, księcia Oranje-Nassau (1746-1806) i namiestnika północnych Niderlandów, który kompletował ją niemal w tym samym czasie, co król Stanisław August własne zbiory. – Mecenasi sztuki tamtego okresu gromadzili dzieła tych samych twórców i o podobnej tematyce. Stąd pomysł na to, by zwrócić uwagę na uniwersalność kolekcji Stanisława Augusta, która nie różni się od zbiorów europejskich władców. Nasz XVIII wiek w pełni wpisuje się w ideę Oświecenia – mówi pani Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich.

Holenderski Ogród Kwiatowy

Ideę wzbogacenia ogrodu kwiatowego przy Starej Oranżerii zainicjował Jego Królewska Mość król Wilhelm Alexander podczas czerwcowej wizyty w Łazienkach Królewskich w 2014 r. W efekcie współpracy ogrodników powstał Holenderski Ogród Kwiatowy, zaprojektowany przez pana Mikołaja Roozena, architekta krajobrazu.

Ogród udało się zrealizować dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów oraz firm niderlandzkich i polskich, które podarowały rośliny. To przykład wspaniałej polsko-holenderskiej współpracy – podkreśla Mikołaj Roozen.

W Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym, jak mówi pani Barbara Werner, główny ogrodnik Łazienek Królewskich, jest już kolorowo i wiosennie. – Na rabatach posadzono prawie 40 tys. roślin cebulowych. Są wśród nich tulipany, narcyzy, hiacynty, czosnki ozdobne i róże, a także nowe krzewy magnolii i wielkich rododendronów. Po 15 maja w ogrodzie pojawią się również, jak co roku, drzewka cytrusowe w donicach, które będą ustawione wzdłuż alejek.

Otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii zostało połączone z wernisażem wystawy jednego obrazu – Kwiaty w szklanym wazonie. Zaplanowano je na 28 kwietnia – wtedy Ambasada Królestwa Niderlandów będzie świętować w Łazienkach Królewskich Dzień Króla.

Od 29 kwietnia Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii i wystawa obrazu Kwiaty w szklanym wazonie w Pałacu na Wyspie zostaną otwarte dla zwiedzających.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.