Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: Dni Muzyki Nowej

Dni Muzyki Nowej

Klub Żak

Już za kilka dni rozpoczną się Dni Muzyki Nowej w Gdańsku. Odsłona zimowa odbywać się będzie w dniach 16-19 stycznia 2014 roku, wiosenna w dniach 11-13 kwietnia 2014 r.

18 stycznia, godz. 20.00, wystąpi jeden z najciekawszych europejskich zespołów muzyki współczesnej: norweski Cikada Quartet. W koncercie gościnnie udział weźmie polski wibrafonista, pan Dominik Bukowski. Zespół wykona norweskie i polskie kompozycje.

Publiczność usłyszy utwory pp. Jana Abrahamsena, Karoliny Bauckholt oraz Krzysztofa Pendereckiego i – premierowo – Leszka Możdżera (kompozycja została specjalnie napisana dla festiwalu DMN).

Cikada Quartet powstał w 1989 roku w Oslo. Formacja, pod batutą p. Krystiana Eggena, to właściwie 4 zespoły: Cikada Ensemble, kwartet smyczkowy, trio (flet, klarnet, fortepian) oraz duo (fortepian, instrumenty perkusyjne). Swoją siedzibę zespół ma w starych dokach Oslo, gdzie również mieści się Oslo Sinfonietta, w której także grają członkowie Cikady – pod tą samą batutą Krystiana Eggena.

Zespół jest uznawany za jeden z najbardziej liczących się w świecie kwartetów wykonujących muzykę współczesną. W Polsce gościł wielokrotnie, m.in. na festiwalu Warszawska Jesień, na festiwalu Łańcuch III, we Wrocławiu na festiwalu Musica Electronica Nova, a jako Cikada Ensemble na festiwalu Sacrum Profanum.

W 2005 roku Cikada Ensemble otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w krajach skandynawskich: Nordic Council Music Prize. Zainteresowania muzyczne zespołu, który ma w fonograficznym dorobku ponad 30 albumów, koncentrują się na norweskiej i skandynawskiej muzyce współczesnej. Z inicjatywy formacji zrodził się festiwal muzyki współczesnej Ultima w Oslo.

19 stycznia, godz. 20.00, Fin, pan Kimmo Pohjonen, wirtuoz akordeonu, zamknie program zimowej edycji DMN 2014. Uważany jest za jednego z wirtuozów akordeonu w Finlandii. Grał niemal każdą muzykę od rocka poprzez klasykę, folk po awangardę. Wszystko to doprowadziło do wypracowania jego własnego unikalnego stylu. Oprócz gry na akordeonie Kimmo Pohjonen zajmuje się także efektami dźwiękowymi. Swoją solową działalność przeplata projektami realizowanymi z takimi wykonawcami jak Kronos Quartet czy muzycy grupy King Crimson. Tworzy od 30 lat, inspirując się wszystkimi formami muzyki akordeonowej, m.in. folkiem, muzyką klasyczną, experymentalną. Regularnie koncertuje na całym świecie, jest zaangażowany również w liczne projekty muzyczne. W Polsce jest częstym gościem, w Gdańsku wystąpi pierwszy raz.

Zapraszamy: Klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197, Gdańsk.

Bilety normalne: przedsprzedaż 40 zł | 50 zł

Zniżki (dotyczy wszystkich dni): studenci, uczniowie, seniorzy – przedsprzedaż 18 zł | 28 zł

Dodatkowe informacje:

http://www.klubzak.com.pl/doc_783.html

http://jazzarium.pl/przeczytaj/artyku%C5%82y/dni-muzyki-nowej-2014-cykady-w-klubie-%C5%BCak

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.