Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Dominik Merlini — architekt „stylu Stanisława Augusta”

Dominik Merlini — architekt „stylu Stanisława Augusta”

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Dominik Merlini – architekt „stylu Stanisława Augusta”

Na czym polegał sukces Dominika Merliniego? W jaki sposób korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Czy rzeczywiście był wybitnym architektem, a może tylko uzdolnionym dekoratorem? Odpowiedzi na pytania dotyczące nietuzinkowej postaci królewskiego architekta poznamy podczas najbliższego wykładu z cyklu Oświeceniowa republika marzeń. Spotkanie odbędzie się 13 kwietnia 2016 roku o godz. 18.00 w Pałacu na Wyspie.

Pałac na Wyspie — Dominik Merlini

Merlini to jedno z najsłynniejszych nazwisk w sztuce polskiej drugiej połowy XVIII wieku. Nadworny budowniczy dwóch ostatnich polskich monarchów i jednocześnie postać, która zamyka panowanie architektów z pogranicza włosko-szwajcarskiego na terenie ziem dawnej Rzeczypospolitej. Często nazywany był architektem „stylu Stanisława Augusta”. Wykład będzie próbą ukazania wielowymiarowości postaci Merliniego i przewartościowania jego związku z tak zwanym stylem stanisławowskim. Spotkanie poprowadzi pani dr hab. Barbara Arciszewska, absolwentka Instytutu Courtaulda w Londynie i Uniwersytetu w Toronto, na stałe związana z Zakładem Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegółowe informacje o wykładach są dostępne na stronie Muzeum oraz na Facebooku. Wykład będzie również transmitowany na stronie Muzeum.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.