Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Dusza Gruzji

Dusza Gruzji

Międzynarodowe Centrum Kultury

Dusza Gruzji

sala Pod Kruki, Rynek Główny 25, wstęp wolny

27 czerwca 2022 roku, godz. 18.00

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z udziałem pana Lecha Kończaka, pani Magdaleny Nowakowskiej i pana Łukasza Galuska, które odbędzie się w związku z publikacją najnowszego numeru magazynu „Herito”: Dusza Gruzji.

Korzenie gruzińskiej kultury sięgają czasów antycznych, a jednak wiemy o niej bardzo niewiele. Wydarzenie będzie okazją do bliższego poznania twórczości wywodzących się z Gruzji artystów.

Skąd czerpał inspiracje Niko Pirosmani – gruziński prymitywista? Czego możemy dowiedzieć się na temat historii Gruzji na podstawie losów tamtejszych poetów? Dlaczego w Tbilisi tak wiele pomników, ulic i skwerów poświęcono ludziom nauki i sztuki? Literatura i sztuka staną się punktem wyjścia do opowiedzenia o gruzińskiej tożsamości, historii i kulturze, a spotkanie pozwoli poznać i zrozumieć dziedzictwo kulturowe tego kraju.

Spotkanie z tłumaczeniem na polski język migowy będzie transmitowane na profilu Centrum na Facebooku.

Dusza Gruzji

Lech Kończak — dyplomata i badacz Kaukazu. Szef Instytutu Polskiego w Tbilisi. Za wkład w rozwój kultury gruzińskiej i stosunków polsko-gruzińskich został odznaczony Orderem Złotego Runa i medalem św. Grzegorza Peradze.

Magdalena Nowakowska — animatorka kultury, ekspert ds. komunikacji oraz tłumaczka gruzińskiej i polskiej literatury współczesnej. Pracowała jako specjalista ds. komunikacji w agendzie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP Georgia) oraz w ambasadzie RP w Gruzji jako ekspert ds. mediów i kultury. W latach 2003–2009 była korespondentką i współpracowniczką międzynarodowych mediów.

Łukasz Galusek — dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki Europy Środkowej, skupia się na związkach pomiędzy przestrzenią, pamięcią oraz tożsamością. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu Europy Środkowej, a także kwestiom pamięci i edukacji kulturalnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.