Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: „Dworek w Jankówce”. Pokaz obrazu Józefa Mehoffera

„Dworek w Jankówce”. Pokaz obrazu Józefa Mehoffera

Muzeum Narodowe w Krakowie

„Dworek w Jankówce”. Pokaz obrazu Józefa Mehoffera

W zabytkowym Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 eksponowane są dzieła sztuki, archiwalia i pamiątki rodziny Mehofferów. Od 27 sierpnia 2021 roku będzie tam również prezentowany obraz artysty pt. Dworek w Jankówce, który pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

Jesienią 1907 r., realizując marzenie o własnym domu z ogrodem, Józef Mehoffer zakupił XVIII-wieczny modrzewiowy dwór we wsi Jankówka na Pogórzu Wielickim, który był jego własnością do 1917 r. Dziękuję Bogu za ten własny skraweczek ziemi, który mi daje kontakt z naturą, niezbędny dla twórczej wyobraźni – pisał o ogrodzie artysta.

Malownicza posiadłość była ulokowana na wzgórzu, z którego widoczne były beskidzkie szczyty, a nawet Tatry. Całości dopełniał ogród założony przez Mehoffera, w którym dominowała roślinność typowa dla polskiego pejzażu. Jednym z jego najbardziej charakterystycznych elementów był owalny klomb z okalającymi go różami.

Kontakt z naturą inspirował Mehoffera, stąd w letniej posiadłości w Jankówce powstało wiele dzieł artysty. Dworek był zarówno miejscem odpoczynku, jak i spotkań z przyjaciółmi. W jednym z listów do Mehoffera Zenon Przesmycki (Miriam) pisał o nim jako o baśni zaczarowanej. Ten magiczny charakter oddaje pejzaż namalowany przez Mehoffera około 1910 r., który będzie można oglądać do 28 listopada. Pokaz tego dzieła dopełniają cztery inne kompozycje tego artysty z widokiem ogrodu w Jankówce, eksponowane na stałe w jego domu biograficznym: pejzaże Burza na wiosnę (1915) i Czerwona parasolka (1917) oraz obraz Polska w Wielkiej Wojnie (1917) i litografia Zuchwały ogrodnik (1912). Serdecznie zapraszamy.

Józef Mehoffer, „Dworek w Jankówce”, ok. 1910, wł. Muzeum Narodowego w Kielcach, fot. P. Suchanek

Koncert muzyki Jerzego Fitelberga

Pan Ton String Quartet we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Polskim Towarzystwem Altowiolowym zapraszają na I Koncert Monograficzny poświęcony muzyce kameralnej Jerzego Fitelberga na kwartet smyczkowy, który odbędzie się 29 sierpnia o godz. 19.00 w Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1). Wydarzenie towarzyszy wystawie Polskie Style Narodowe 19801918.

Podczas koncertu Pan Ton String Quartet zaprezentuje trzy z sześciu utworów na kwartet smyczkowy Jerzego Fitelberga: Kwartet nr 1 (1926), Kwartet nr 2 (1928) oraz Kwartet nr 3 (1935–1936). Wydarzenie zostanie także opatrzone autorską prelekcją altowiolisty zespołu, która dotyczy życia i twórczości tego zapomnianego kompozytora.

Dorobek Jerzego Fitelberga (1903–1951) to twórczość odkrywana dziś na nowo. Jest połączeniem różnych stylów, prądów i kierunków twórczych środowisk artystycznych Europy i Ameryki Północnej z pierwszej połowy XX wieku. Muzyka Fitelberga była przed jego śmiercią często wykonywana na wielu znaczących festiwalach i koncertach, a kompozytor otrzymał kilka prestiżowych nagród, m.in. nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury za całokształt twórczości.

Pan Ton String Quartet tworzą: Karolina Szymbara, Fabian Salmeri (skrzypce), Paweł Riess (altówka), Krzysztof Sadłowski (wiolonczela).

Wstęp wolny. Wymagana jest rezerwacja, tel.: 12 433 57 44.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polskie Centrum Informacji Muzycznej oraz Szafa Melomana – podcast i blog o muzyce klasycznej.

Wernisaż wystawy „Polskie Style Narodowe 1980-1918”, fot. T. Markowski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.