Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Dziedzictwo i ekonomia

Dziedzictwo i ekonomia

Międzynarodowe Centrum Kultury

Dziedzictwo i ekonomia

Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków

18 listopada 2019 roku, godz. 17.00

Jak wycenić kreatywność? Czym jest tak naprawdę kapitał kulturowy? Czy kulturę da się utowarowić i podporządkować wymogom rynku? Jak rozumieć przemysły kultury? Na czym polega zrównoważone zarządzanie dziedzictwem kulturowym? Po co nam zrozumienie ekonomicznego wymiaru kultury i kulturowego kontekstu gospodarki? Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wykład pana Dawida Throsby’ego, światowej sławy specjalisty w zakresie ekonomiki kultury z Uniwersytetu Macquarie w Sydney.

Do niedawna ekonomiści poświęcali niewiele uwagi roli kultury w rozwoju gospodarczym. Ekonomia i kultura Dawida Throsby’ego, choć powstała prawie dwie dekady temu, zyskała już status pozycji klasycznej (w Polsce ukazała się w 2010 roku).

Nawet jeśli na gruncie samej ekonomii kwestie kulturowe zyskują na znaczeniu dość powoli, to widać wyraźnie, że relacje pomiędzy zjawiskami ekonomicznymi i kulturowymi budzą coraz większe zainteresowanie w perspektywie globalnej. Dawid Throsby umiejętnie łączy dwa, wydawałoby się, odrębne światy, pokazując, że nie sposób wyobrazić sobie refleksji ekonomicznej bez uwzględnienia kontekstu kulturowego i że kultura nie może istnieć niezależnie od ekonomii. By to zrozumieć, należy nie tylko opuścić okopy własnego obozu, lecz także nauczyć się pojęć pozwalających zrozumieć rozmówcę.

David Throsby – były przewodniczący Association for Cultural Economics International, członek rady redakcyjnej czasopisma „The International Journal of Cultural Economics”. Doradzał australijskim agendom rządowym oraz organizacjom międzynarodowym. Autor m.in. The Economics of Cultural Policy, redaktor książki Handbook of the Economics of Art and Culture (wspólnie z Wiktorem A. Ginsburghiem) będącej najpełniejszym współczesnym kompendium wiedzy z zakresu ekonomiki kultury.

Dziedzictwo i ekonomia

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.