Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkanie z dziedzictwem księżnej Anny Przemyślidówny w 750-lecie śmierci

Spotkanie z dziedzictwem księżnej Anny Przemyślidówny w 750-lecie śmierci

Civitas Christiana

Zapraszamy sesję popularno-naukową

Spotkanie z dziedzictwem księżnej Anny Przemyślidówny w 750-lecie śmierci

21 września 2015 r., godz. 17.00

Sala klubowa stowarzyszenia Civitas Christiana, ul. Kuźnicza 11-13 (I piętro), Wrocław

W tym roku obchodzimy siedemset pięćdziesiątą rocznicę śmierci tej władczyni Śląska, która pozostała nieco w cieniu innych wielkich postaci – świętej księżnej Jadwigi i jej syna poległego w 1241 roku na Legnickim Polu. Księżna Anna, pochodząca z królewskiego rodu czeskich Przemyślidów, spokrewniona z węgierskimi Arpadami i poślubiona Henrykowi Pobożnemu, może stanowić przykład kobiety na miarę europejską w najlepszym tego słowa znaczeniu. Dziś niewielu wrocławian wie, że to jej właśnie zawdzięczają swoje istnienie aż trzy kościoły znajdujące się przy obecnym placu Nankiera, obok których w XIII wieku funkcjonowały klasztory franciszkanów, klarysek i krzyżowców z czerwoną gwiazdą (opiekunów szpitala dla miejskiej biedoty). Dawniej kompleks ten nazywany był „wrocławskim Asyżem”, ponieważ jego fundacja była spełnieniem wspólnych marzeń obojga małżonków zafascynowanych franciszkańską pobożnością, choć ich zrealizowanie spoczęło na barkach owdowiałej Anny. W kościele franciszkanów spoczęło ciało poległego księcia Henryka, w kaplicy klarysek pochowano w 1265 roku szczątki księżnej Anny. Tu powstało w kolejnych latach mauzoleum dla kilku pokoleń Piastów śląskich, a mniszki przechowywały tradycję domu piastowskiego, promieniując wysoką kulturą religijną wśród mieszkańców Wrocławia. Kolejne pokolenia pamiętały o niej jako o kobiecie świątobliwej. W 1810 roku, po zamknięciu klasztoru klarysek przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, w miejscu tym zamieszkały siostry urszulanki, które przejęły i przechowały pamięć o fundatorce, otaczając troską miejsce jej pochówku. Tegoroczna rocznica śmierci księżnej stanowi więc doskonały pretekst do przywrócenia naszej pamięci tej wielkiej postaci, która pozostawiła przykład doskonałej żony i władczyni, tak bardzo dziś potrzebny.

Anna Przemyślidówna — dziedzictwo

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.