Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Dzielnice Gliwic — znaki szczególne

Dzielnice Gliwic — znaki szczególne

Muzeum w Gliwicach

Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – miasto Gliwice tworzy 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami. I właśnie gliwickim osiedlom poświęcony będzie cykl wykładów przygotowanych przez panią Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji Kolory miasta (wydanej w muzealnej oficynie). Podczas spotkań zatytułowanych Dzielnice Gliwic – znaki szczególne przybliżone zostaną interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność. Tematyka wykładów wpisuje się w prace związane z tworzeniem „Strategii rozwoju miasta – Gliwice 2040”. Na pierwsze w ramach cyklu spotkanie pt. Różnorodny Trynek zapraszamy 1 października 2021 roku o godz. 17.00 do Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A).

Różnorodny Trynek

Co tu znajdziemy? Dzieła architektów, a zarazem kuzynów, Emila i Jerzego Zillmannów, lotnisko, zespoły mieszkaniowe z lat 20. i 30. XX wieku, jak również socrealistyczne osiedla z 1950 r. i współczesny kościół, który miał wyglądać jak gotycka świątynia. Wymieniać dalej?

***

Kolejne wykłady:

5 listopada 2021 r., Willa Caro / platforma ZOOM, godz. 17.00

Ulubiona Sośnica

Sośnicę darzę ogromną sympatią i mam w tej dzielnicy swoje ulubione zabytki. Podziwiam obiekty przy ulicach Stefana Żeromskiego, Wielickiej, gen. Władysława Sikorskiego 93/95/97, zabudowania KWK „Sośnica”. Wart zobaczenia jest również budynek związany z dyrekcją kopalni przy wspomnianej ulicy gen. Władysława Sikorskiego 103 – wpisany do rejestru zabytków województwa. A to tylko niektóre ciekawostki dzielnicy – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

3 grudnia 2021 r., Willa Caro / platforma ZOOM, godz. 17.00

Śródmieście i Osiedle Wojska Polskiego w duchu moderny Wiednia

Śródmieście Gliwic jest tak bogate w różnorodną architekturę, pełne zabytków, że określenie tego terenu jednym przymiotnikiem byłoby niewystarczające. Znajdziemy tutaj liczne nawiązania, w tym przyrównanie do modernistycznego Wiednia. Przykładem niech będzie kwartał zabudowy przy ulicach Wincentego Styczyńskiego, Ignacego Daszyńskiego i gen. Władysława Andersa. Bogata dokumentacja fotograficzna gliwickich i wiedeńskich realizacji pozwoli znaleźć zaskakujące podobieństwa. A to nie koniec z podobieństwami z innymi europejskimi miastami – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

7 stycznia 2022 r., Willa Caro / platforma ZOOM, godz. 17.00

Artyzm Wójtowej Wsi

Mówimy: „Wójtowa Wieś”, myślimy na ogół o terenach o charakterze rolniczym. Do dzielnicy przypisane są jednak nie tylko pola i niewielkie domki, ale też bardziej okazałe budowle, np. zespół kamienic przy ul. Jana Długosza, wieża ciśnień czy zespół domów mieszkalnych przy ulicach Adama Mickiewicza, Małej, Bolesława Prusa, Długiej, Na Wzgórzu, Jana III Sobieskiego i Cypriana K. Norwida. To już zdecydowanie architektura miastotwórcza. Jednak w części osiedla z zabudową jednorodzinną również zobaczymy interesujący przykład okresu modernizmu zaakcentowany w obiekcie sakralnym. To kościół parafialny pw. św. Antoniego z rzeźbami Leona Strządały i witrażami z lat 20. i 40. XX wieku.

4 lutego 2022 r., uwaga: wykład będzie udostępniony na muzealnym kanale YouTube

Sikornik przez duże W

Sikornik – popularna Ptasia Dzielnica – jest również znakomitym przykładem współegzystencji nowoczesności z lat 60. i 70. XX wieku z zabudową powstałą w latach 20. i 30. ubiegłego wieku. Zabudowa osiedla uzmysłowi nam, jak rozwiązywano problem współczesnej myśli urbanistycznej w kontekście historycznej zabudowy.

4 marca 2022 r., uwaga: wykład będzie udostępniony na muzealnym kanale YouTube

Kresowa i szkolna Akademicka (Osiedle Politechnika)

Dzielnica Politechnika, utworzona w 2008 roku, obejmująca m.in. zabudowania uczelni, dawny konwikt biskupi „Albertinum” oraz Arenę Gliwice, kojarzy się przede wszystkim z zaskakującym połączeniem zabudowy z okresu przedwojennego z socrealizmem. Przyczyny kompilacji tych stylów architektonicznych w miasteczku akademickim należy szukać w historii powstania i rozwoju Politechniki Śląskiej. Teren ten w ciągu XX i XXI wieku zmienił się diametralnie trzy razy! Każdy etap był inny, dotyczył innego okresu w sztuce i architekturze. Każdy jest niezwykle frapujący – mówi Ewa Pokorska-Ożóg.

1 kwietnia 2022 r., uwaga: wykład będzie udostępniony na muzealnym kanale YouTube

Wielkanocna Ostropa

Jak wyjątkowe i różne są dzielnice Gliwic, niech przykładem będzie w refleksyjnym czasie zbliżających się świąt wielkanocnych – korespondująca z tym okresem – Ostropa. A w szczególności jeden z jej malowniczych zwyczajów: wielkanocna procesja konna. Odkryjemy także miejsce „ukrycia” symbolicznych postaci z Apokalipsy św. Jana i podjęta zostanie próba wyjaśnienia, dlaczego w obrazie z drewnianego kościoła został umieszczony symbol czasu, wieczności – uroboros.

6 maja 2022 r., Willa Caro / platforma ZOOM, godz. 17.00

Hutnicza Baildona

3 czerwca 2022 r., Willa Caro / platforma ZOOM, godz. 17.00

Modernistyczne Zatorze

Dzielnice Gliwic

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.