Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”

Dzień otwarty „Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół wystawy

Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich

24 października 2015 roku

Wstęp bezpłatny

godz. 10.00

Kwiaty wiśni, chryzantemy i „Wielmożny Pan Żuraw”, czyli o symbolice natury w sztuce japońskiej – zabawa plastyczna

Pani Iwona Gołaj poprowadzi dzieci przez niezwykły świat przyrody występującej w sztuce japońskiej. Uczestnicy będą mieli szansę podziwiać japońskie skarby, które staną się inspiracją do późniejszych działań plastycznych w sali 116. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

godz. 11.00

Pokaz ubierania strojów kimono i yukata

Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI zaprezentuje skomplikowany proces zakładania damskiego kimona, następnie każdy chętny będzie mógł przymierzyć yukatę – lekki strój japoński, dawniej używany jako strój domowy lub kąpielowy.

godz. 12.00

Pokaz kyudo – łucznictwa japońskiego

Japońskie łucznictwo różni się znacznie od łucznictwa, jakie znamy w kulturze europejskiej. Łucznicy opowiedzą o dziejach tej dyscypliny, wytłumaczą złożony ceremoniał i zaprezentują swoje umiejętności. Pokaz, który odbędzie się na patio Muzeum Narodowego we Wrocławiu, przygotowuje Wrocławskie Stowarzyszenie Kyudo.

godz. 13.00

Po wystawie czasowej Arcydzieła sztuki japońskiej w kolekcjach polskich oprowadzi jej kuratorka, pani Dorota Róż-Mielecka.

godz. 14.30

Nauka gry i miniturniej shogi dobutsu

Shogi to japońska gra strategiczna, nazywana często „japońskimi szachami”. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się zasad shogi dobutsu – uproszczonej wersji shogi – i spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi. Warsztaty i miniturniej, które przygotowuje Fundacja Przyjaźni Polsko-Japońskiej NAMI, odbędą się na parterze na patio. Nie obowiązują zapisy, zajęcia przeznaczone są dla osób w każdym wieku.

Arcydzieła sztuki japońskiej

Wykłady

24 października, godz. 12.00

Alzacki dobrodziej śląskich karmelitów. Fundacje Johanna Adama de Garniera

cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Zakon NMP z Góry Karmel pojawił się na Śląsku pod koniec XIV w., kiedy to powstał klasztor w Strzegomiu. Został on jednak zlikwidowany w okresie reformacji i dopiero po zakończeniu wojny trzydziestoletniej udało się go odzyskać oraz założyć trzy nowe placówki: w Głębowicach, Wołowie i Kożuchowie. Kluczową rolę w ich powstaniu odegrał baron Johann Adam de Garnier, pochodzący z Alzacji pułkownik wojsk cesarskich, właściciel dóbr w Głębowicach, któremu poświęcone będzie to spotkanie. Wykład na ten temat wygłosi pan Dariusz Galewski. Wstęp wolny.

25 października, godz. 10.00, 11.30, 14.00, 15.30

Arcydzieła oprószone złotem

cykl: Muzealne kocie ścieżki

godz. 10.00 i 14.00 – dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat

godz. 11.30 i 15.30 – dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat

Artyści japońscy opracowali niezmiernie wymyślną i pracochłonną metodę prószenia złotem. Drobnymi opiłkami, prawie że pyłkiem złotym oprószali przeróżne przedmioty. Czy wśród tych złoconych arcydzieł spotkamy jakiegoś kota? Kto ma ochotę na spotkanie z japońskim kotem? Zapraszamy serdecznie! Wstęp z biletem za 15 zł. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym (tel. 71 372 51 48 w godz. 9.00-15.00).

25 października, godz. 12.00

Sztuka starożytnej Grecji

cykl: Kurs historii sztuki

W trzecim wykładzie z tej serii pan Michał Pieczka, posługując się bogatym materiałem ilustracyjnym, omówi przemiany sztuki starożytnej Grecji, począwszy od cywilizacji kreteńskiej i mykeńskiej, poprzez okres archaiczny i klasyczny, aż po hellenistyczny. Wstęp z biletem za 5 zł.

Alzacki dobrodziej

Spacer z wolontariuszami

Wytworne damy w Muzeum

24 października 2015, godz. 14.00

Zapraszamy na spacery po muzealnych galeriach. Oprowadzać będzie pani Małgorzata Reszka.

Program:

Małgorzata von Kurowski, Portret kobiety w czarnej sukni

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX w., sala XI

Marceli Bacciarelli, Portret Izabeli Branickiej, po 1758

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w., sala I

Jan Rustem, Portret Marii Dobkowej, 1811

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w., sala II

Olga Boznańska, Autoportret z japońską parasolką, 1892

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w., sala IX

Leon Chwistek, Portret żony, ok. 1927

Wystawa: Polska sztuka współczesna, sala A

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.