Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej

Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dzień Otwarty wokół sztuki europejskiej

27 lipca 2013 roku, godz. 10.00-18.00

plac Powstańców Warszawy 5

godz. 12.00

Brueghelowie – malarska dynastia — wykład J. Sadury-Jasińskiej oraz projekcja filmu animowanego Dobromiła Noska pt. Lubricitas vitae humanae.

Słuchacze poznają wybrane prace Piotra Bruegela starszego oraz jego synów, wnuków i prawnuka. Prelegentka opowie o słynnej rodzinie malarzy i wpływie ich twórczości na innych artystów, o ich obrazach, które fascynują nie tylko maestrią wykonania, ale również symbolicznymi treściami.

Po wykładzie wyświetlony zostanie film animowany Dobromiła Noska, inspirowany obrazem Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki Piotra Brueghela młodszego.

godz. 13.00-14.00

Dzień Wolnej Sztuki na wystawie „Sztuka europejska XV-XX wieku”.

Zapraszamy do wolnego oglądania pięciu dzieł sztuki pokazywanych na wystawie „Sztuka europejska XV-XX wieku”. Przed każdym z nich będzie stał wolontariusz, który będzie objaśniał, pomagał w interpretacji i odpowiadał na pytania zwiedzających. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu.

Piotr Brueghel mł., Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i pułapką na ptaki, ok. 1600

Wolontariuszka: Monika Petryna

Jan van Kessel st., Kazanie św. Antoniego do ryb, 1650-1660

Wolontariuszka: Monika Petryna

Wawrzyniec Lippi, Archanioł Rafał i Tobiasz, 1640-1650

Wolontariusz: Tomasz Sobczak

Karol Becker, Otello opowiada swoje przygody, 1880 (?)

Wolontariuszka: Katarzyna Thorny-Ochońska

Christian Dietrich, Wędrowni grajkowie, ok. 1745

Wolontariuszka: Joanna Korsan

Lorenzo Lippi, Archanioł Rafał i Tobiasz, 1640-1650, w zbiorach Muzeum

Wawrzyniec Lippi, Archanioł Rafał i Tobiasz

godz. 15:00

Malarskie tradycje rodziny Brueghelów, zabawa plastyczna dla dzieci — prowadzenie S. Ortyl. Podczas spotkania dzieci poznają malarską tradycję rodziny Brueghelów. Dowiedzą się, kto dał początek tej tradycji i jakie przydomki nosili poszczególni członkowie tego malarskiego klanu. Wielką atrakcją będzie podziwianie jednego z niewielu obrazów w polskich zbiorach powstałego w tej rodzinie — Pejzażu zimowego z łyżwiarzami i pułapką na ptaki — eksponowanego w galerii sztuki europejskiej XV-XX w. Spotkanie zakończy się próbą wykonania rysunków w stylu Brueghelów.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.