Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty

Dzień otwarty

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty

10 maja 2014 roku, godz. 10.00-18.00

Program:

godz. 11.00 — Zobacz dzieło sztuki przez dotyk — p. Sławomir Ortyl

Zajęcia dla dzieci 6-12 lat (Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Czy to prawda, że osoba niewidząca może zobaczyć dzieło sztuki? Wydaje się to niemożliwe, okazuje się jednak, że dzięki audiodeskrypcji, czyli szczegółowemu opisowi, nawet osoba, która nie widzi, może „oglądać” dzieła sztuki. Podczas zabawy część dzieci wcieli się w rolę przewodników, a druga część będzie odgrywać rolę niewidzących. W ten niecodzienny sposób dzieci będą poznawały dzieła sztuki w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

godz. 13.30 — Audiodeskrypcja – szansa dla niewidomych na zobaczenie współczesnego dzieła sztuki — wykład p. Sławomira Ortyla (sala 116 i Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest przykładem na to, że sztuka nie musi być zarezerwowana tylko dla osób widzących. Jest to możliwe dzięki wytyczeniu ścieżki dla niewidomych, na której trasie znajdują się stanowiska zawierające reliefy wybranych dzieł, które można „oglądać” przy pomocy dłoni. Zwiedzający mają też możliwość przeczytania tekstu zapisanego alfabetem Braille’a i odsłuchania audiodeskrypcji. Autorami opisów audiodeskrypcyjnych są pp. Sławomir Ortyl i Grzegorz Wojturski. Podczas wykładu prelegent przybliży zasady tworzenia audiodeskrypcji, powie o predyspozycjach potrzebnych do tej pracy oraz o trudzie i satysfakcji, które jej towarzyszą.

godz. 15.00 — Człowiek współczesny i jego problemy w sztuce Magdaleny Abakanowicz — wykład p. Michała Pieczki (sala 116 i Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej)

Podczas wykładu poświęconego twórczości p. Magdaleny Abakanowicz prelegent przedstawi najważniejsze prace artystki, omówi zawarte w nich treści i znaczenia, które traktują o kondycji współczesnego człowieka. Po wykładzie przewidziane jest wspólne oglądanie dzieł artystki w Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

godz.16.00 — Polska sztuka współczesna — wykład p. Iwony Gołaj połączony z oprowadzaniem po Galerii Polskiej Sztuki Współczesnej.

Autorka opracowania merytorycznego (biogramów artystów i audioprzewodnika) wystawy Polskiej Sztuki Współczesnej oprowadzi zainteresowanych po tej ekspozycji i zaprezentuje najważniejsze kierunki i tendencje artystyczne, które panowały w sztuce polskiej, począwszy od Dwudziestolecia międzywojennego, a skończywszy na sztuce najnowszej.

Muzeum Narodowe

Wystawa stała Polska Sztuka Współczesna (prezentowana na poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu) jest jedyną w Polsce ekspozycją całkowicie przystosowaną do zwiedzania dla osób z dysfunkcją wzroku. Poruszając się zgodnie z wyznaczoną wypukłą żółtą linią, osoby niewidzące i niedowidzące mogą samodzielnie zwiedzać galerię. Na trasie znajdują się stanowiska (oznaczone specjalną matą z wypukłymi punktami) zawierające reliefy wybranych dzieł, które można „oglądać” przy pomocy dłoni. Zwiedzający mają też możliwość przeczytania tekstu zapisanego alfabetem Braille’a i odsłuchania opisów dzieł i informacji o trasie na audioprzewodniku. Do oglądania oryginalnego eksponatu — rzeźby z brązu — należy użyć rękawiczek.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.