Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystawy „Śląska rzeźba gotycka”

Dzień otwarty wokół wystawy „Śląska rzeźba gotycka”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół wystawy Śląska rzeźba gotycka

6 czerwca 2015 roku. Wstęp wolny.

godz. 10.30

W warsztacie średniowiecznego malarza – zabawę plastyczną dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzi pan Sławomir Ortyl

Dzieci przeniosą się w wyobraźni do średniowiecznego warsztatu malarskiego, dowiedzą się, jaką rolę spełniał w nim uczeń, czeladnik, mistrz, no i jego żona oraz jakich farb używano i jak one powstawały. Czy wolno było mieszać ze sobą kolory? Czym jest szablon i do czego służył? Z czego robiono złote płatki i w jaki sposób nakładano je na dzieła sztuki? Jaki związek z pędzlami miały zwierzęta? Po uzyskaniu odpowiedzi, dzieci wykonają przedstawienia świętych – zgodnie ze średniowiecznymi technikami pracy. Zapisy w Dziale Oświatowym, tel. 71 372 51 48.

godz. 13.00

W kręgu śląskich Pięknych Madonn

Gotykowi międzynarodowemu i figurom pięknych Madonn poświęcony będzie wykład pana Michała Pieczki. Około 1400 r. pojawiło się – początkowo w Czechach, a następnie również w innych krajach Europy – wiele przykładów tego typu rzeźb. Prowadzący przedstawi i scharakteryzuje najcenniejsze figury pięknych Madonn pochodzące nie tylko z terenu Śląska.

godz. 14 00 i 15 00

Oprowadzanie po wystawie Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – prowadzi historyk sztuki, p. Robert Bartkowski

wykłady 

Wykłady w Muzeum Narodowym

6-7 czerwca 2015 r.

6 czerwca, godz. 12.00

Dobrze leżąca na koszuli, czyli o historii kamizelki

Cykl: Piękne i użyteczne

Podczas wykładu p. Michała Pieczki słuchacze dowiedzą się, kiedy w modzie europejskiej pojawiła się kamizelka i w jaki sposób jej forma ewoluowała w kolejnych epokach. Prelegent zaprezentuje fotografie wybranych przykładów kamizelek od czasów baroku po współczesność, omawiając jednocześnie rodzaje tkanin i dodatków, którymi je dekorowano. Wstęp wolny.

7 czerwca, godz. 12.00

Sztuka współczesna (część 1)

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegentka, p. Iwona Gołaj, zaprezentuje główne nurty i najważniejsze nazwiska artystów w europejskiej sztuce XX wieku. Wstęp z biletem za 5 zł.

wykład

Panorama Racławicka – 30 lat we Wrocławiu

Wykłady i zajęcia dla dzieci na Dworcu PKP Wrocław Główny

5-6 czerwca 2015 r.

5 czerwca, godz. 16.00

6 czerwca, godz. 16.00

Dworzec PKP Wrocław Główny

Panorama – obraz z trzecim wymiarem – zabawa dla dzieci od 6 do 12 lat

Uczestnicy obejrzą wystawę planszową przed budynkiem dworca, poznają specyfikę panoramy (jako dzieła sztuki łączącego w sobie malarstwo i scenografię), a następnie wykonają prace plastyczne, inspirowane Panoramą Racławicką lub według własnego pomysłu. Do dyspozycji młodych twórców będzie karton, papier, gałązki, wytłoczki, klej oraz farby plakatowe. Najbardziej udane realizacje zostaną sfotografowane i zaprezentowane na profilu FB Panoramy Racławickiej. Prowadzi p. Izabela Trembałowicz-Chęć. Wstęp wolny. Zbiórka przed wejściem na dworzec Wrocław Główny od ul. Piłsudskiego. Na spotkanie obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym w godz. 9.00-15.00, tel. 71 372 51 48.

5 czerwca, godz. 18.00

Dworzec PKP Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro (wejście klatką schodową pomiędzy salonikiem prasowym „Ruch” a bankomatami)

Panoramy europejskie

Na świecie do naszych czasów przetrwało zaledwie kilkadziesiąt historycznych panoram, z tego jedenaście w Europie. W ostatnim dziesięcioleciu XIX w. było ich kilkaset. Wiele z nich zostało powtórnie przemalowanych bądź malowano na ich odwrociach. Bardziej zniszczone były cięte na mniejsze fragmenty i sprzedawane jako obrazy sztalugowe. Do ich schyłku na przełomie XIX i XX w. doprowadziło wynalezienie filmu. Od tego czasu minęło 100 lat i oto znowu u progu XXI w. obserwujemy renesans zainteresowania tym gatunkiem. W dobie stereoskopii, trójwymiarowej telewizji i wirtualnych form multimedialnych ponownie wraca się do oglądania panoram – teraz jako zabytkowych reliktów dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Na spotkaniu prowadzonym przez p. Romualda Nowaka zaprezentowane zostaną wszystkie funkcjonujące obecnie w Europie panoramy. Wstęp wolny.

6 czerwca, godz. 18.00

Dworzec PKP Wrocław Główny, Sala Sesyjna, I piętro

Polskie panoramy batalistyczne

Najsłynniejsze polskie płótno batalistyczne Panorama Racławicka – to pierwsze w Polsce i jedyne zachowane w całości do dziś malowidło panoramowe. Upamiętnia ono pierwszą zwycięską bitwę powstania kościuszkowskiego przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Po sukcesie panoramy jej twórcy – Jan Styka i Wojciech Kossak – tworzyli, o czym niewiele osób dziś pamięta, kolejne monumentalne dzieła głównie o tematyce batalistycznej. Na spotkaniu przypomniane zostaną i pokazane na archiwalnych fotografiach polskie panoramy, które powstały na przełomie XIX i XX w. Wykład wygłosi p. Beata Stragierowicz. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.