Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień otwarty wokół wystawy „Zbigniew Paluszak. Barwy światła”

Dzień otwarty wokół wystawy „Zbigniew Paluszak. Barwy światła”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Dzień otwarty wokół wystawy

Zbigniew Paluszak. Barwy światła

12 marca 2016 roku

godz. 10.30

Drzewa z duszą

Co drzewa noszą w sobie i na sobie? Czym się od siebie różnią? Czy mogą być wesołe, smutne? Zapraszamy wszystkie dzieci, które chciałyby same wyczarować niezwykłe drzewo, a może nawet cały las! Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zabawę plastyczną poprowadzi prowadzi pani Anna Chmielarz. Wstęp wolny, obowiązują zapisy: 71 372 51 48 (od godz. 9.00).

godz. 11.00

Akwarela

Wrocławska artystka, p. Małgorzata Jojnowicz, wprowadzi uczestników warsztatów plastycznych dla dorosłych w tajniki akwareli i pokaże efekty plastyczne, jakie można uzyskać tą techniką. Wstęp z biletem za 10 zł, obowiązują zapisy.

godz. 13.30

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zbigniew Paluszak. Barwy światła”

Wystawę zaprezentuje p. Anna Chmielarz. Wstęp z biletem za 5 zł. Galeria wystaw czasowych, parter.

godz. 15.00

Drzewa – na styku realności i metafory

Drzewa od niepamiętnych czasów fascynują ludzi. Stanowią nie tylko największe żywe organizmy zamieszkujące naszą planetę, ale również najdłużej żyjące, np. sosna oścista w Ameryce Północnej osiąga wiek nawet 3000 lat. O bogatej symbolice drzew i ich przedstawieniach w sztuce opowie słuchaczom p. Michał Pieczka. Wstęp wolny. Sala 116.

Dzień otwarty

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

ul. Romualda Traugutta 111/113

Afrykańskie maski Nuna – tradycyjna magia czy współczesny performans?

wykład pani Magdaleny Podsiadły

12 marca 2016 roku, godz. 15.00, wstęp wolny

Lud Nuna w Burkina Faso pielęgnuje do dzisiaj rytuał inicjacji z wykorzystaniem wielkich masek o niezwykłej formie i dekoratywności.

Lud ten jest słabo zbadany i opisany (zwłaszcza w zakresie sztuki i obrzędowości Afryki Zachodniej). Co – wbrew pozorom – cieszy, bo społeczność od wieków zdecydowanie chroni swoją tradycyjną tożsamość przed wpływami innych kultur i nowoczesności. Z drugiej strony – obrzęd inicjacji, czyli Wyjście Wielkich Masek, ubrany w reguły spektaklu teatralnego, stał się elementem europejskiego festiwalu.

Podczas wykładu prelegentka będzie starała się odpowiedzieć na pytanie, jakie konsekwencje może mieć zderzenie tradycyjnych wartości ludu Nuna ze współczesnym światem zachodnim.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.