Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu / Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu / Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

Muzeum Narodowe w Krakowie

Milion widzów w Muzeum

Już ponad milion widzów odwiedziło Gmach Główny i wszystkie oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie w roku 2017. To najlepszy wynik w historii naszego muzeum i prawdopodobnie wszystkich muzeów narodowych w Polsce. Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, że znaleźli dla nas czas.

Spośród wystaw największym zainteresowaniem cieszy się #dziedzictwo, które zobaczyło dotychczas ponad 50 tysięcy widzów. To tyle, ile osób w ubiegłym roku odwiedziło naszą wystawę Maria Mater Misericordiae. Wystawa #dziedzictwo potrwa do 14 stycznia 2018 roku mamy więc nadzieję, że stanie się hitem podobnie jak wystawa Olga Boznańska (64,5 tys. odwiedzin), a może nawet Turner. Malarz żywiołów (67 tys. odwiedzin). Wielkim sukcesem jest także pokaz Damy z gronostajem Leonarda da Vinci (108 tys. odwiedzin) oraz instalacja Tężnia Roberta Kuśmirowskiego, przez którą przeszło 106 tys. widzów. Tylko w ostatni weekend odwiedziło nas ponad 10 tys. gości. W MNK liczymy odwiedziny osób w określonym czasie na poszczególnych wystawach, a także ich udział w warsztatach, wykładach oraz innych wydarzeniach. Drzwi Muzeum są zawsze otwarte dla wszystkich. Zapraszamy.

Nowa wystawa w Domu Jana Matejki: „Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu”

16 listopada 2017 roku o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na wernisaż kameralnej wystawy Alchemik Sędziwój (1867) – od realium do obrazu w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41. Tytułowy alchemik, Michał Sędziwój (1566-1646), zajmował się naukami przyrodniczymi i eksperymentami alchemicznymi, przebywał na dworze króla Zygmunta III, który interesował się „wiedzą tajemną”. Na obrazie malarz przedstawił chwilę, w której Sędziwój prezentuje królowi wyniki swoich doświadczeń. Dzieło po namalowaniu zakupił kolekcjoner z Wiednia. W 1938 roku zostało przekazane przez Harry’ego Eiserta Radzie Miejskiej Łodzi. Od 1939 roku należy do zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi, obecnie oddziału Pałac Herbsta, skąd zostało wypożyczone na pokaz w Muzeum Narodowym w Krakowie. Do obrazu utrzymanego w tonacji cynobru i ochry Matejko wykorzystał kaftany, biżuterię, tkaniny, buty i nakrycia głowy z własnej bogatej kolekcji. Towarzyszące Alchemikowi szkice i rekwizyty ze zbiorów Domu Jana Matejki pozwolą zrozumieć, w jaki sposób pracował krakowski artysta. Wystawę można oglądać do 18 lutego 2018 roku.

Pożegnanie z wystawą „Twarzą w twarz. Sztuka w Auschwitz” w Kamienicy Szołayskich

Nie ukrywam, że decyzji o zorganizowaniu tej wystawy od początku towarzyszyły kontrowersje – mówił podczas otwarcia ekspozycji dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, pan dr hab. Andrzej Betlej. – Z wielu stron padały pytania: dlaczego pokazywać rysunki i obrazy, które z racji czasu i miejsca powstania stanowią temat szokujący i przerażający. Czy to rzeczywiście dzieła sztuki? Dziś wiemy, że wystawa spotkała się z pozytywnym i bardzo emocjonalnym odbiorem publiczności. Ściana, na której można zostawić swój odcisk palca, nawiązując do pracy Józefa Szajny, bardzo szybko zapełniła się świadectwami pamięci o Auschwitz. W księdze pamiątkowej ekspozycji widzowie wpisali dziesiątki poruszających komentarzy w kilku językach. 19 listopada pokaz prac więźniów niemieckiego narodowosocjalistycznego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz dobiegnie końca. W ramach finisażu 18 listopada o godz. 15.00 zapraszamy do kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9) na spotkanie Auschwitz – między czernią a bielą. Wspólnie z panią Aleksandrą Wójcik i panem Maciejem Zdziarskim, autorami książki Dobranoc, Auschwitz, będziemy rozmawiać o mniej znanych aspektach rzeczywistości obozowej: o tym, że za ogrodzeniem z drutu kolczastego istniały przyjaźń i miłość, które pomagały przetrwać, że więźniowie pisali listy do najbliższych, a ilustrowanie ich pozwalało uciec od koszmaru, o orkiestrze obozowej i lagermuzeum, o wigiliach, ale także o ucieczkach. Spotkanie poprowadzi pan Paweł Sawicki z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wstęp wolny, podobnie jak na samą wystawę. 

Zobaczcie, jak krakowianie czytali „Wesele” Wyspiańskiego

Cóż tam, panie, w polityce? Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś spokojna. Miałeś, chamie, złoty róg… Trza być w butach na weselu!2 września, w dniu Narodowego Czytania „Wesela”, wyruszyliśmy z kamerą na ulice Krakowa, aby sprawdzić, jak „zwykli ludzie” odbierają dziś najsłynniejszy dramat Stanisława Wyspiańskiego. Czytali go z nami starsi i młodsi, Polacy i obcokrajowcy, a w efekcie powstał film Krakowianie czytają Wesele. Będzie miał premierę w mediach elektronicznych 20 listopada, w 117. rocznicę wesela Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla. 18 listopada o godz. 13.00 zapraszamy naszych aktorów oraz miłośników twórczości Stanisława Wyspiańskiego na przedpremierowy pokaz filmu w sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ul. Rajskiej 12. Specjalną atrakcją będzie prezentacja bazujących na filmie spotów, zapowiadających wystawę Wyspiański, którą otworzymy 27 listopada. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kinie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w pokazie.

Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich

19 listopada to Dzień Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W godzinach 10.00-16.00 wszystkie galerie stałe oraz wystawy czasowe MNK będzie można zwiedzać za darmo, nie zabraknie także specjalnych atrakcji.

Z Domu Józefa Mehoffera o 12.00 rusza spacer Szlakiem Stanisława Wyspiańskiego po ulicach Krakowa. Konieczna rezerwacja.

Szczegółowy program Dnia Otwartych Drzwi w MNK

Wydarzenia edukacyjne

16 listopada

Archeolog i śmierć

cykl: Rozmowy o archeologii

Muzeum Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 10.15

prowadzenie: p. dr Dorota Gorzelany, wstęp: 1 zł

17 listopada

Oprowadzanie po Pawilonie Józefa Czapskiego

Pawilon Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 16.30

wstęp z biletem na wystawę

***

Moda w czasach Cecylii Gallerani (ok. 1470-1536)

cykl: W świecie Damy z gronostajem

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, godz. 18.00

prowadzenie: p. Joanna Regina Kowalska, wstęp wolny

18 listopada

Dama i halogenki srebra. Warsztaty fotografii portretowej

cykl: 10+Sztuka (warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 10 do 13 lat)

Gmach Główny, godz. 10.30

prowadzenie: p. Izabela Lechowicz, wstęp: 80 zł za cykl zajęć, 20 zł za jednorazowy udział w warsztatach

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Kraków Józefa Mehoffera

cykl: Pod rękę z Muzą

początek spaceru: Dom Józefa Mehoffera, ul. Krupnicza 26, godz. 10.30

prowadzenie: p. Anna Warzecha, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Zaczarowana kusza. O leśnych ścieżkach, miejskich ulicach i o tym, że zawsze warto iść za głosem serca

cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów (zajęcia dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat)

Muzeum Czartoryskich – Arsenał, wystawa Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich, godz. 12.00

prowadzenie: p. Maja Luxenberg, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „#dziedzictwo”

Gmach Główny, godz. 10.15

prowadzenie: p. dr hab. Andrzej Szczerski, wstęp z biletem na wystawę

***

Muzyczna podróż od renesansu do współczesności

cykl: Pianoforte u Ciołka

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 18.00

w programie utwory Tomasza Tomkinsa, Mikołaja Carltona, Kacpra La Roux, Ludwika Couperina, Bernarda Pasquiniego, o. Antoniego Solera, Karola Filipa Emanuela Bacha, Jana Christiana Bacha, Ludwika Boccheriniego oraz Edwina McLeana

wystąpią: ClaveDuo (pp. Anna Huszczo i Joanna Solecka) oraz p. Karolina Wróbel, wstęp wolny

22 listopada

O czym pisała Olga Boznańska?

cyklu: Oblicza dziennika

Pawilon Józefa Czapskiego, godz. 18.00

prowadzenie: p. Urszula Kozakowska-Zaucha, wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.