Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Zgierz: Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Klub imienia Romana Dmowskiego / Narodowy Zgierz

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych Klub im. Romana Dmowskiego w Zgierzu wraz z Narodowym Zgierzem zapraszają na trzydniowe obchody tego szczególnego święta państwowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy od 2011 r. 1 marca – w rocznicę wykonania wyroku na dowódcach IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – wspominamy żołnierzy, którzy czynnie przeciwstawili się komunistycznemu zniewoleniu. W 1945 r. sytuacja polityczna i rosnący terror zmusiły byłych żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych czy Batalionów Chłopskich do podjęcia nierównej walki. Większość z nich zapłaciła za to najwyższą cenę.

Uroczystości rozpoczną się 27 lutego 2014 r., godz. 18.00, wykładem pana Tadeusza M. Płużańskiego (historyka, publicysty, autora książek o martyrologii Żołnierzy Wyklętych), który odbędzie się w Sali Kominkowej gmachu Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” (ul. Łęczycka 2).

28 lutego, godz. 18.00, odbędzie się w sali konferencyjnej Parku Kulturowego Miasto Tkaczy (ul. x. Szczepana Rembowskiego 1) projekcja filmu dokumentalnego Pistolet do wynajęcia, czyli prywatna wojna Rafała Gan-Ganowicza oraz spotkanie z reżyserem tego filmu, panem Piotrem Zarębskim.

Obchody zakończą się 1 marca. O godzinie 17.45 odbędzie się przed kościołem farnym pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej konferencja prasowa, podsumowująca obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zgierzu.

2 marca zgierscy narodowcy będą pomagać w kweście na rzecz upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych (organizowanej przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego).

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.