Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny

26 kwietnia 2014, godz. 12.00-13.00

Autorka kryminałów, śpiewająca aktorka, artystka tworząca szklane dzieła sztuki, dziennikarka oraz dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu — to osoby, które wezmą udział w najbliższym Dniu Wolnej Sztuki. Wyjątkowi goście będą opowiadać o wybranych przez sobie dziełach sztuki, pomagać w ich interpretacji, ale zwiedzający spodziewać się mogą również dodatkowych atrakcji.

Program:

Artur Wasner, Żebrzące dzieci, 1911

Wystawa: Sztuka europejska XV-XX wieku — 2 piętro, korytarz

Pani Justyna Antoniak, aktorka i wokalistka Teatru Muzycznego Capitol, odtwórczyni m.in. roli Małgorzaty w spektaklu Mistrz i Małgorzata, wybrała obraz wrocławskiego impresjonisty Artura Wasnera Żebrzące dzieci. Choć artystka jest z wykształcenia historykiem sztuki, zapowiada, że jej wystąpienie nie będzie typowym wykładem, a raczej muzyczną interpretacją.

Małgorzata Dajewska, Rzeźba I i II (1985), Szklany obiekt o śmierci (2004) i Szklany obiekt o życiu (2006)

Wystawa: Polska sztuka współczesna — 3 piętro, sala 1

Pani prof. Małgorzata Dajewska, wykładowca Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP, zdradzi tajniki swojej pracy i opowie o rzeźbach szklanych swojego autorstwa znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Będzie to okazja, by zobaczyć wszystkie dzieła artystki będące własnością Muzeum.

Eugeniusz Geppert, Dżokej, 1966, Błękitny obraz, 1967

Wystawa: Polska sztuka współczesna — 3 piętro, sala 2

Dziennikarka i podróżniczka, pani Magdalena Podsiadły, zaprasza na opowieść o profesorze Eugeniuszu Geppercie. Jako córka artystów przyjaźniących się z prof. Geppertem, miała okazję osobiście go poznać. Przy dwóch pracach podzieli się swoimi wspomnieniami, nie tylko tymi związanymi ze sztuką.

Adelbert Woelfl, Kościół św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, 1867

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX wieku — 1 piętro, sala 10

Pani Nadia Szagdaj, autorka kryminałów retro (rozgrywających się w dawnym Wrocławiu) i śpiewaczka operowa, wybrała obraz Adelberta Woelfla przedstawiający kościół pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu około 1867 roku. Pisarkę (która stworzyła postać prywatnej detektyw Klary Schulz) i malarza Adelberta Woelfla, oryginała i dziwaka, łączy miłość do Wrocławia i jego architektury.

Ołtarz Świętej Trójcy, 1604-1605 (z kościoła pw. Św. Trójcy w Żórawinie)

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX wieku — 1 piętro, sala 3

Pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu i historyk sztuki specjalizujący się w sztuce renesansowej, manierystycznej i wczesnobarokowej opowie o ołtarzu Świętej Trójcy pochodzącym z kościoła w Żórawinie. Zwiedzający usłyszą też o samym kościele i jego niezwykłym wyposażeniu stworzonym przez najwybitniejszych artystów doby manieryzmu.

godz. 13.10 — spotkanie z uczestnikami Dnia Wolnej Sztuki w sali 116 (1 piętro)

Dzień Wolnej Sztuki obchodzony jest na całym świecie w ostatnią sobotę kwietnia. Badania mówią, że przeciętny widz poświęca na oglądanie jednego dzieła sztuki około 8 sekund, że zamiast skupić się na wybranych obrazach czy wystawach, w krótkim czasie stara się zobaczyć wszystko, co wystawione jest w muzeum. Celem organizatorów jest zachęcenie zwiedzających do powolnego i wnikliwego oglądania wybranych dzieł, a także pokazanie im, że mimo braku specjalistycznego wykształcenia mogą oni odbierać sztukę świadomie i czerpać przyjemność z jej oglądania. Podczas Dnia Wolnej Sztuki zwiedzający oglądają pięć wybranych obiektów w ciągu godziny, w interpretacji pomagają wolontariusze lub specjalnie zaproszeni goście.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu bierze udział w Dniu Wolnej Sztuki od 2011 r., dodatkowo jako jedyne w Polsce organizuje Dni Wolnej Sztuki co miesiąc.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.