Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień Wolnej Sztuki na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”

Dzień Wolnej Sztuki na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dzień Wolnej Sztuki

na wystawie „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”

11 maja 2013 r., godz. 12:00-13:00

plac Powstańców Warszawy 5, wstęp z biletem do Muzeum

Podczas majowego Dnia Wolnej Sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wolontariusze opowiadać będą o wybranych dziełach sztuki z wystawy „Od Cranacha do Picassa. Kolekcja Santander”. Omawiane będzie dzieło jednego z najsłynniejszych hiszpańskich malarzy Jana Miró. Nosi ono tytuł Postać, namalowane zostało w kilka miesięcy po osiemdziesiątych urodzinach malarza. Poza tym widzowie będą się mogli dowiedzieć więcej o najwybitniejszym hiszpańskim postimpresjoniście Joachimie Mirze i poznać jego najbardziej znany obraz Wiosna, a także posłuchać o Franciszku Iturrino, który przyjaźnił się ze znanym francuskim fowistą Matisse’em. Na wystawie pokazywana jest jego kompozycja z serii Manolas — dziewcząt w ludowych strojach, które artysta malował na początku XX wieku. Majowy Dzień Wolnej Sztuki to także okazja, by poznać twórczość mistrza hiszpańskiego malarstwa pejzażowego okresu Romantyzmu Januarego Péreza Villaamila oraz mniej znanego w Polsce walenckiego malarza Stefana Marcha.

Franciszek Iturrino — Manolas

Stefan March, Złoty cielec, 1630 i Mojżesz i wąż z brązu, 1630

Wolontariuszka: Magdalena Kozar

January Pérez Villaamil, Katedra w Sewilli od strony schodów, 1835 i Procesja Bożego Ciała we wnętrzu katedry w Sewilli, 1835

Wolontariuszka: Agnieszka Naglik

Franciszek Iturrino, Manolas, ok. 1908-1909

Wolontariuszka: Pamela Bogdanowicz

Joachim Mir, Wiosna, ok. 1910

Wolontariuszka: Dominika Chwastek

Jan Miró, Postać, 1973

Wolontariuszka: Katarzyna Ochońska-Thorny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.