Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Zapraszamy na Dzień Wolnej Sztuki, podczas którego zwiedzanie Łazienek Królewskich upłynie pod hasłem miłość.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się już po raz dziewiąty i bierze w nim udział kilkadziesiąt muzeów w całej Polsce. Akcja organizowana jest po to, by przekonać zwiedzających, że warto zobaczyć mniej, acz dokładniej. Można bowiem oglądać wolnej, bez specjalistycznego przygotowania, liczy się tylko to, co czujemy i myślimy, patrząc na dzieła.

W tym roku Dzień Wolnej Sztuki upłynie pod hasłem miłość. W Łazienkach Królewskich akcja rozpocznie się 27 kwietnia 2019 r. o godz. 12.00 w Pałacu na Wyspie. Pracownicy Muzeum opowiedzą o symbolicznym przekazie dwóch najokazalszych pomieszczeń – Sali Balowej i Sali Salomona. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać, każde z nich skrywa filozoficzne przesłanie na temat miłości, zainspirowane historią króla Stanisława Augusta.

Z Pałacu na Wyspie zwiedzający udadzą się na krótki spacer po łazienkowskich ogrodach, by znaleźć w nich rzeźbę Tankreda i Kloryndy, pary romantycznych kochanków, których historia opisana została w poemacie Jerozolima wyzwolona.

Na koniec uczestnicy akcji przejdą do Pałacu Myślewickiego, który obejrzą, podążając tropem Zefira i Flory oraz polujących w sypialni amorków. Odkrywając miłosne tajemnice Myślewic, zajrzą w miejsca zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających.

Wstęp w Dniu Wolnej Sztuki: 20 zł. Bilet promocyjny, obejmujący wstęp do Pałacu na Wyspie i Pałacu Myślewickiego, nabyć można w dniu wydarzenia w kasie w Pałacu na Wyspie na hasło Dzień Wolnej Sztuki. Liczba uczestników akcji jest ograniczona.

***

Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Wolny wstęp obowiązuje 28 kwietnia 2019 r. do wszystkich obiektów Muzeum – na wystawy stałe i czasowe.

Bezpłatne wejściówki do poszczególnych obiektów otrzymać można w muzealnych kasach (Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Podchorążówka, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa).

W Pałacu na Wyspie warto zobaczyć Królewską Galerię Obrazów z dziełami wybitnych artystów europejskich XVII i XVIII wieku, które zgromadził ostatni władca Polski, oraz królewskie apartamenty.

Do 5 maja 2019 r. w Pałacu na Wyspie prezentowany jest Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, arcydzieło sztuki pejzażowej jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach sztuki. W niedzielę obraz obejrzymy bezpłatnie.

W Pałacu Myślewickim warto się przyjrzeć historycznym polichromiom Jana Bogumiła Plerscha, słynnego malarza i dekoratora, należącego do ścisłej kadry artystycznej na warszawskim dworze. Znajduje się tam też sypialnia księcia Józefa Poniatowskiego.

Darmowe zwiedzanie w niedzielę odbywa się również w Koszarach Kantonistów w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Obejrzeć tam można polski salon myśliwski z XIX-XX w., a także ekspozycję zwierząt leśnych, ptaków i trofeów egzotycznych.

Uprzejmie informujemy, że możliwe jest czasowe zamknięcie Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickiego dla zwiedzających. Prosimy o kontakt z Działem Rezerwacji w celu potwierdzania dostępności poszczególnych obiektów, tel. 22 50 60 028.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.