Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Dzień Wolnej Sztuki

Dzień Wolnej Sztuki

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Wakacyjne Dni Wolnej Sztuki 2012 w Muzeum Narodowym

25 sierpnia 2012 r., godz. 12:00

plac Powstańców Warszawy 5, wstęp wolny

Specjalnie przygotowani wolontariusze będą zachęcać zwiedzających do bliższego poznania pięciu wybranych dzieł sztuki. Wrocławskie Muzeum Narodowe postanowiło kontynuować ideę Dnia Wolnej Sztuki.

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się na całym świecie co roku w kwietniu. Celem jest zachęcenie zwiedzających do bardziej wnikliwego poznawania dzieł sztuki. Badania mówią, że statystyczny gość spędza przed każdym dziełem w muzeum osiem sekund, chcemy pokazać, że można inaczej. Przez godzinę zwiedzający będą oglądać wystawy, zatrzymując się przy pięciu wybranych obiektach. Przy każdym z nich będzie stał wolontariusz, którego zadaniem będzie zachęcenie do dokładniejszego zapoznania się z daną pracą poprzez na przykład opowiadanie ciekawostek na jej temat, zwracanie uwagi na detale. Wolontariusze Muzeum Narodowego we Wrocławiu są w większości historykami sztuki, podczas wakacyjnych Dni Wolnej Sztuki będą opowiadać o wybranych dziełach po polsku, angielsku, hiszpańsku i francusku (na ulotce przy nazwiskach wolontariuszy będą też informacje, jakimi językami się posługują)

Głównym celem akcji jest zaangażowanie zwiedzających, wykształcenie u nich „dobrych praktyk”, pokazanie, że muzea można zwiedzać w dowolny sposób, czasami oglądając tylko jeden obiekt, patrząc na niego tak długo, ile się chce. Każde dzieło niesie za sobą treść i pewną historię, a Dzień Wolnej Sztuki ma pomóc w ich odkrywaniu.

Muzeum Narodowe

Warsztat lombardzki, Tympanon ołbiński, XII w.

Wystawa: Sztuka śląska XII-XVI w. (parter)

Monika Petryna – polski, angielski

Gabinet osobliwości

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX w. (1. piętro, sala 4)

Maja Lippki – polski, angielski, hiszpański

Tomasz Weissfeldt, Święty Bartłomiej, 1704-1705

Wystawa: Sztuka śląska XVI-XIX w. (1. piętro, sala 7)

Paulina Dębicka – polski, angielski

Witold Wojtkiewicz, Wezwanie, 1908

Wystawa: Sztuka polska XVII-XIX w.

Katarzyna Fiołek – polski, angielski

Izabella Gustowska, Płacząca z cyklu „Lamentacje”, 1993-1994

Życie to opowieść II, 2011

Wystawa: Polska sztuka współczesna

Joanna Korsan – polski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.