Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Wykłady, spotkania, Dzień Życzliwości

Wykłady, spotkania, Dzień Życzliwości

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Wykłady, spotkania, Dzień Życzliwości

listopad 2016 roku

19 listopada, godz. 12.00

Sztuka w czasach zarazy. O śląskich i europejskich fundacjach wotywnych powstałych w podzięce za wygaśnięcie epidemii dżumy

Cykl: Mój Śląsk. Fascynacje

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele kościołów, kaplic, ołtarzy lub kolumn wotywnych zostało wzniesionych jako podziękowanie Bogu za wygaśnięcie grasującej epidemii dżumy. Podczas wykładu pani Zuzanny Mikołajek zostaną zaprezentowane wybrane zabytki z terenu Włoch, Austrii, Czech i Śląska, m.in. słynne kościoły Santa Maria della Salute oraz Il Redentore w Wenecji. Sala 116, wstęp wolny.

19 listopada, godz. 13.00

Geopolityka mody. Stroje w malarstwie Strobla

Cykl: Wokół wystawy „Wrocławska Europa”

Pani Małgorzata Możdżyńska-Nawotka poprowadzi zwiedzających przez wystawę Wrocławska Europa – szlakiem barwnych tkanin, złotych nici, kunsztownych koronek i barokowej symboliki. Uczestnicy poznają historię mody XVII wieku przez pryzmat dzieł Bartholomaeusa Strobla. Wstęp z biletem na wystawę czasową.

20 listopada, godz. 12.00

Renesans

Cykl: Kurs historii sztuki

Prelegentka, pani Barbara Przerwa, omówi najważniejsze zabytki sztuki renesansowej w Europie. Przedstawi na wybranych przykładach malarstwa, rzeźby i architektury najistotniejsze zjawiska artystyczne, które odmieniły dzieje sztuki europejskiej. Sala 116, wstęp z biletem za 5 zł.

***

Panorama Racławicka

ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11

17 listopada, godz. 17.30

Drogi i bezdroża Indii

Cykl: Z Panoramą śladami dziedzictwa kulturowego

Pani Magdalena Szafkowska zaprosi słuchaczy w podróż, podczas której opowie o niezwykłych regionach południowych Indii – Kerali i Tamilnadu. Przedstawi ich najważniejsze zabytki, a także przepiękne pejzaże. Wstęp wolny.

***

Muzeum Etnograficzne

ul. Romualda Traugutta 111/113

19 listopada, godz. 15.00

Muzykant, wodzirej, DJ. O współczesnym weselu

Etnografka, pani Agnieszka Szepetiuk-Barańska, zabierze słuchaczy w świat współczesnego weselnego rytuału, w którym splatają się potrzeby narzeczonych i presja społecznych oczekiwań, konsumpcyjne mody i zmagania z tradycją, emocje i biznes. Prelegentka przedstawi wyniki swoich badań terenowych nad muzyką weselną i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, co wybory współczesnych par i sposób przeżywania wesela mówią o obecnych czasach.

***

Pawilon Czterech Kopuł

ul. Wystawowa 1

18 listopada, godz. 17.00

W piątek o piątej – oprowadzanie po wystawie czasowej

W każdy piątek o piątej, o każdej porze roku, każdy może przyjść na otwarte oprowadzanie. Zapraszamy! Wstęp z biletem na wystawę czasową.

19 listopada, godz. 16.00

Zdzisław Nitka, czyli Malarz maluje psa

Cykl: Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu Czterech Kopuł

Pan Zdzisław Nitka – malarz, grafik, rzeźbiarz, twórca zdarzeń artystycznych. Profesor wrocławskiej uczelni artystycznej. Wybitny przedstawiciel polskiej Nowej Ekspresji. Tworząc własną stylistykę, cytuje mistrzów ekspresjonizmu europejskiego i oddaje im w ten sposób należny szacunek. Na bazie skojarzeń, refleksji buduje swój barwny, pozornie uproszczony świat, gdzie natura splata się z życiem „człowieczym”. Wykład poprowadzi pani Magdalena Szafkowska. Wstęp wolny.

***

Dzień Życzliwości w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

19 listopada 2016 roku

Gmach Główny

godz. 11.00 do 14.00 – gra Poszukiwany, poszukiwana

W holu wejściowym każdy uczestnik otrzyma kartę i będzie miał za zadanie zapisać na niej po dwa tytuły dzieł, na których znajdują się następujące motywy:

1. Smok

2. Instrument muzyczny

3. Jabłka

4. Krajobraz z mostem

5. Artysta z pędzlem, paletą, płótnem / Artysta przy pracy

— Do każdego motywu należy odnaleźć dwa dzieła, łącznie więc na karcie powinno znaleźć się 10 tytułów.

— Dzieł szukamy tylko na wystawach stałych.

— Nie ma tylko jednego poprawnego zestawu odpowiedzi – dzieł z podanymi motywami jest znacznie więcej i na każdej z naszych galerii wystaw stałych można znaleźć kilka z nich.

W zabawie można wziąć udział w dowolnym momencie między godz. 11.00 a 14.00. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych – w zabawie może wziąć udział każdy chętny. Na wszystkich uczestników czekają drobne upominki, które będzie można wylosować po oddaniu wypełnionej karty w holu wejściowym. Serdecznie zapraszamy do zabawy.

Pawilon Czterech Kopuł

godz. 10.00-20.00

Przez cały dzień na wystawy w Pawilonie Czterech Kopuł obowiązuje wstęp z biletem ulgowym – dla każdego zwiedzającego, niezależnie od wieku.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.