Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków/Zakopane: Fragment dziennika Józefa Czapskiego został opracowany

Fragment dziennika Józefa Czapskiego został opracowany

Muzeum Narodowe w Krakowie

Fragment dziennika Józefa Czapskiego został opracowany

Po raz pierwszy została opublikowana ta część dziennika Józefa Czapskiego, która pochodzi z okresu od 22 marca 1942 roku do 31 marca 1944 roku. To fragment zapisków, które artysta prowadził od dziewiętnastego do  dziewięćdziesiątego szóstego roku życia. 23 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 w kawiarni w Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) odbędzie się spotkanie z autorami publikacji i badaczami życia malarza.

Dziennik to nie tylko notatki z dnia codziennego, szkice esejów, listów, cytaty czy zdjęcia obrazów, ale przede wszystkim notatnik malarski i zapiski procesu twórczego. Są wśród nich portrety, pejzaże czy kwiaty wykonane różnymi technikami. Jak pisał Czapski: „ten kajet może jest naprawdę jedyną przystanią, zamkniętym na klucz pokojem, gdzie jestem sam”.

Dziennik wojenny został odczytany przez pana Janusza S. Nowaka, opracowany przez pana Mikołaja Nowaka-Rogozińskiego, a wydany przez Wydawnictwo Próby i Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską – oddział Muzeum Literatury imienia Adama Mickiewicza w Warszawie. Z twórcami porozmawiamy o losach dzienników, pracy nad nimi oraz ich wpływie na pisanie i malowanie. Wstęp wolny.

Z dzienników nr 2, 3 i 4 (1943-1944) Józefa Czapskiego w zbiorach MNK. Copyright © by Weronika Orkisz

Dźwiękowa wędrówka po wystawie Jacka Malczewskiego

Do 31 lipca otwarta będzie wystawa Jacek Malczewski romantyczny. W tym czasie można wziąć udział w alternatywnym zwiedzaniu ekspozycji. 23 czerwca o godz. 19.00 zapraszamy na dźwiękową wędrówkę przywołującą romantyczne motywy i odgłosy natury.

Artyści okresu Młodej Polski przywrócili inspiracje fantastycznymi istotami pochodzącymi z podań ludowych. Bajkowe fantazje i duchy przyrody znalazły miejsce również na płótnach Malczewskiego. Letnim wieczorem, tuż po zamknięciu wystawy, zapraszamy, aby usłyszeć dalekie echa fal uderzających o brzegi, szelest szuwarów, krzyki dzikiego ptactwa oraz fragmenty Ballad i romansów w interpretacji pani Mai Luxenberg i pana Ryszarda Łukowskiego.

Wstęp: 30 zł. Wydarzenie zostanie powtórzone 7 i 21 lipca.

Weekend w ogrodzie Mehoffera

Oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie to nie tylko budynki wypełnione zbiorami, lecz także urokliwe ogrody, umożliwiające letnią rekreację. W weekend 24–26 czerwca wydarzeniami w ogrodzie przy Domu Józefa Mehoffera (ul. Krupnicza 26) rozpoczynamy cykl Równowaga. Wakacyjne weekendy w ogrodach MNK.

Harmonogram:

24 czerwca:

Godz. 15.00 i 17.00 – warsztaty z cyklu Sztuka i przyroda (organizowane we współpracy z Instytutem Ochrony Przyrody). Zajęcia pt. Wtopione w tło przybliżą temat kamuflażu zwierząt i percepcji kolorów.

25 czerwca:

Godz. 11.00–14.00 – warsztaty drukowania świeżo zerwanymi roślinami.

Godz. 13.00–15.30 – warsztaty wycinanki artystycznej z ukraińską artystką, panią Darią Alioszkiną.

Godz. 19.00 – koncert wiolonczelowy w wykonaniu absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie, pana Jakuba Gucika.

26 czerwca:

Godz. 11.00–14.00 – warsztaty z cyklu Muzeum w podróży, podczas których uczestnicy będą tworzyć lampiony z wizerunkami inspirowanymi malowidłami z Faras.

Godz. 13.00–14.30 – oprowadzanie tematyczne pt. Nie tylko anioły.

Zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą na stronie Muzeum. Na niektóre wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji, tel.: 12 43 35 744.

Początki naukowego muzealnictwa?

29 czerwca o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15) będzie można wysłuchać wykładu na temat dziejów Muzeum Książąt Czartoryskich z przełomu XIX i XX wieku. Punktem wyjścia będzie postać ówczesnego dyrektora, profesora Mariana Sokołowskiego, oraz zainicjowane przez niego koncepcje modernizacji i „unaukowienia” Muzeum.

Historia Muzeum Książąt Czartoryskich sięga roku 1876, kiedy placówka nie tylko gromadziła dzieła sztuki, ale była też ośrodkiem badawczym zwanym „Zakładem Naukowym”. Zrzeszała m.in. wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zostawali pierwszymi dyrektorami muzeum. W 1888 r. stanowisko to objął prof. Marian Sokołowski – historyk sztuki, muzeolog oraz kierownik pierwszej na ziemiach polskich katedry historii sztuki na UJ.

Na wykład pani dr Magdaleny Kunińskiej wstęp jest wolny.

Profesor Marian Sokołowski, fot. Zbiory MNK

Koncert oraz wykład w Atmie

30 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na koncert pieśni z towarzyszeniem altówki pt. W kręgu modernizmu, który odbędzie się w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma przy ul. Kasprusie 19 w Zakopanem. Koncert poprzedzi wykład Krótka historia Sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Zakopanem-Kościelisku.

Podczas koncertu wystąpią: pani Zuzanna Nalewajek (mezzosopran), pan Damian Kułakowski (altówka) i pani Monika Wilińska-Tarcholik (fortepian). W repertuarze znajdą się utwory Adolfa Buscha, Franciszka Bridge’a, Karola Martina Loefflera oraz Karola Szymanowskiego. Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, a dofinansowano je ze środków Urzędu Miasta Zakopane.

Wykład poprowadzi kuratorka MNK, pani Irena Buchenfeld. Celem prelekcji będzie prezentacja genezy sanatorium oraz zrealizowanych, a niezachowanych już wnętrz, których dekoracyjny charakter przyczynił się do określenia lecznicy mianem „muzeum sztuki swojskiej”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.