Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: 30. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy”

30. Festiwal Muzyki Inspirowanej Folklorem „Dźwięki Północy”

Nadbałtyckie Centrum Kultury

PANORAMA NORWESKA

25 lipca – 1 sierpnia 2010 Gdańsk

Festiwal jest prestiżowym projektem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, wydarzeniem mającym swoje stałe miejsce w kulturalnym kalendarzu Gdańska oraz na folkowej mapie Polski. Prezentuje najwybitniejszych artystów, reprezentantów muzyki tworzonej z inspiracji folklorem basenu Morza Bałtyckiego, niezwykle różnorodnej stylistycznie, a zarazem jednoznacznie określającej poszczególne idiomy kulturowe. Renesans muzyki ludowej w jej obecnej, „folkowej” postaci wiąże się wszak z potrzebą odnajdywania własnych korzeni, ożywienia źródeł i utrwalenia lokalnej, narodowej odrębności. „Północny” wątek Festiwalu, niespotykany w formule innych wydarzeń tego typu organizowanych w Polsce sprawia, że ma on swój oryginalny klimat, doceniany zarówno przez widzów, jak i samych artystów.

W 2010 roku Dźwięki Północy poświęcone są Norwegii. Przez cały tydzień w środku lata Gdańsk stanie się miejscem spotkania z kulturą tego niezwykłego kraju i jego muzyczną tradycją. Dzięki wielkiej dbałości o zachowanie i twórczą interpretację swojej tradycji Norwegowie mogą poszczycić się bogactwem oryginalnych zespołów folkowych oraz doskonale wykształconych muzyków.

W ramach Festiwalu odbędą się koncerty plenerowe oraz kameralne przybliżające polskim odbiorcom folkową scenę norweską. Kontynuujemy zainaugurowaną w czasie poprzedniej edycji imprezy część warsztatową, zakończoną nocną zabawą taneczną. W tym roku poszerzamy ofertę także o warsztaty muzyczne i wokalne. Planujemy pokazy filmów etnograficznych i dokumentalnych związanych z tematyką, nie tylko muzycznej, kultury Skandynawii oraz konferencję poruszającą problematykę muzyki ludowej w systemie edukacji w Polsce i Skandynawii. W jubileuszowym Roku Chopinowskim zaprezentujemy także nowe folkowe interpretacje i inspiracje muzyką genialnego polskiego kompozytora.

Szczególnym wydarzeniem Festiwalu jest norwesko-polski projekt Seabridge, przygotowany we współpracy z norweskimi Partnerami: Førde Folk Music Festival oraz Norwegian Traditional Dance and Music Agency. Seabridge to oryginalne połączenie tradycyjnych i unikalnych elementów kultury muzycznej obydwu krajów. Do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy artystów z doskonale znanej w Polsce i Zagranicą grupy Kroke oraz norweskiego tria Tindra, którzy zagrają na jednej scenie, tym samym podejmując próbę budowy nad Bałtykiem muzycznego pomostu pomiędzy Polską i Norwegią.

PROGRAM:

25 lipca Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

19.00 Bubliczki

26-30 lipca Ratusz Staromiejski w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Polsko-Norweskie Warsztaty Muzyki Tradycyjnej

Prowadzą: Endre Kleiveland, Janusz Prusinowski oraz Agata Harz

27 lipca Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

20.00 Pokaz filmu Kaszebe (1970, 82 min)

28 lipca Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

20.00 Pokaz filmu Ancient Tunes (2004, 26 min), Firekeepers (2007, 57 min)

29 lipca Scena plenerowa w Parku Oliwskim

19.00 Polsko-norweski projekt Seabridge: Tindra & Kroke

20.30 Projekt Syngende i et utvida Norden/ Songs of the extended North

30 lipca Scena plenerowa w Parku Oliwskim

19.00 Sarakina

20.30 Kwadrofonik

31 lipca Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk

19.00 Sver

20.30 Noc Tańca — zabawa taneczna przy muzyce tradycyjnej, muzyka na żywo i animacja tańców: zespół Endre Kleivelanda (Norwegia) i Janusz Prusinowski Trio. Wstęp wolny.

1 sierpnia Klub Parlament, ul. Św.Ducha 2, Gdańsk

20.00 Seven Winds

21.30 Johan Sara Jr Group

Impreza towarzysząca Festiwalowi:

1 sierpnia godz. 16.00, Scena na Długim Targu

Koncert Weroniki Korthals

2 września Sala mieszczańska Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Konferencja pt. „Edukacja w zakresie muzyki tradycyjnej w Polsce i Norwegii”. 

Bilety:

25 lipca (Bubliczki) — 15 zł (nor) i 10 zł (ulg)

31 lipca (Sver) — 15 zł (nor) i 10 zł (ulg)

1 sierpnia (Seven Winds oraz Johan Sara Jr Group) — 15 zł (nor) i 10 zł (ulg)

filmy — 5 zł/dzień

karnet na cały festiwal (koncert + filmy, bez warsztatów) – 30 zł (nor) oraz 20 zł (ulg)

Bilety do nabycia od 19 lipca w sekretariacie Nadbałtyckiego Centrum Kultury (pon-pt w godz. 8.30-16.30) oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertów w miejscu prezentacji.

Szczegółowe informacje: sekretariat@nck.org.pl, tel 58/ 326-10-10

wstęp wolny: koncerty plenerowe w Parku Oliwskim, Noc Tańca, Koncert Weroniki Korthals na Długim Targu

Projekt Panorama Norweska dofinansowany w ramach Funduszu Wymiany Kulturalnej. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.