Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: 34. Festiwal „Dźwięki Północy”

34. Festiwal „Dźwięki Północy”

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Festiwal „Dźwięki Północy” to wyjątkowy projekt Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku – wyjątkowy ze względu na swoją historię (dłuższą niż działalność samego Centrum) oraz tematykę, będącą emanacją misji i strategii instytucji. Jednocześnie „Dźwięki Północy” to jeden z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce oraz jedyny, który tak wnikliwie koncentruje się na tradycji i kulturze regionu Morza Bałtyckiego. Fascynacja „Północą” – przede wszystkim kulturą i tradycją Skandynawii oraz innych krajów nadbałtyckich – stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla kuratorki programu, ale także zapewnia Festiwalowi wyjątkowy status.

„Dźwięki Północy” popularyzują muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Pojemna koncepcja Festiwalu pozwala zarówno na liczne eksperymenty, jak i wierną kontynuację tradycji. Wysoka jakość artystyczna jest dla Festiwalu absolutnym priorytetem, a wspólnym mianownikiem występów zawsze pozostaje znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, słuchamy i zapraszamy do Gdańska najciekawsze zjawiska – artystów, którzy sięgając po tradycyjne melodie i instrumenty, łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Podstawą programu „Dźwięków Północy” są zjawiskowe koncerty, ale od 2008 roku formuła imprezy jest konsekwentnie rozwijana i poszerzana o różnego rodzaju warsztaty: tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła; projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Festiwal od lat ma stałą i wierną publiczność – zarówno fanów folku, jak i osoby zainteresowane kulturą Skandynawii i państw nadbałtyckich – tłumnie pojawiającą się w Centrum św. Jana (ul. Świętojańska 50) i w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33). Każda edycja przyciąga też nowych fanów, którzy często zostają z „Dźwiękami” na dłużej. Są to nie tylko słuchacze i widzowie, ale też artyści, którzy chętnie do Gdańska wracają, mając w pamięci fantastyczną atmosferę Centrum św. Jana oraz znakomite przyjęcie przez trójmiejską publiczność.

Dźwięki Północy AD 2018

KONCERTY:

5 lipca 2018 | Centrum św. Jana

godz. 19.00 | Burónka (POL)

godz. 20.30 | Rim (NOR/SWE)

godz. 22.00 | Maarja Nuut & Ruum (EST)

6 lipca 2018 | Centrum św. Jana

godz. 19.00 | WoWaKin (POL)

godz. 20.30 | The Jietna project (NOR)

godz. 22.00 | Księżyc (POL)

7 lipca 2018 | Ratusz Staromiejski

godz. 19.00 | Sutari (POL)

godz. 20.30 | Ahlberg, Ek & Roswall (SWE)

8 lipca 2018 | Centrum św. Jana

godz. 19.00 | Maria Kalaniemi (FIN)

godz. 20.30 | Nanook of the North (POL)

WARSZTATY: Warsztaty tańców polskich

4-6 lipca, godz. 10.00-13.00

7 lipca, godz. 11.00-14.00

Prowadzenie: pp. Piotr Zgorzelski i Bogumiła Zgorzelska

POTAŃCÓWKI: Zabawy taneczne z muzyką graną na żywo na początek i finał warsztatów

4 lipca

Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim

godz. 19.00-22.00 Potańcówka – WoWaKin + Jazgodki

7 lipca

Galeria Pionova ul. Olejarna 2

godz. 22.00-01.00 Potańcówka – Chłopcy z Nowoszyszek + przyjaciele z Korrö Folkmusikfestival

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE – SZWEDZKA FIKA:

Fika to kluczowy element szwedzkiej kultury, zjawisko nieomal o randze instytucji społecznej. Fika oznacza spotkanie przy kawie z kolegami z pracy, przyjaciółmi, ukochaną osobą, rodziną. Słowo fika to zarówno czasownik (oznacza wówczas „zrobić sobie przerwę”), jak i rzeczownik (kawa, kanapka, ciastko).

Ska vi fika? Oczywiście!

Urządźmy sobie fikę podczas 34. Festiwalu Dźwięki Północy. Zrelaksujmy się, porozmawiajmy i cieszmy się polsko-szwedzką improwizacją kulinarno-kulturalną w czasie wspaniałego letniego pobytu w Gdańsku.

W programie:

• Prezentacje o szwedzkiej fice i jej roli w kulturze Szwecji, kulinarnej kulturze Żuław i Kaszub oraz Skanii i Smalandii.

• Kulinarne polsko-szwedzkie „folk jam session” oraz panel kulturalny na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego regionu Pomorza i południowej Szwecji.

• Warsztat szwedzkich tańców tradycyjnych – poprowadzą przyjaciele z Korrö Folkmusikfestival

Serdecznie zapraszamy na wspólną fikę! Välkommen att fika med oss!

7 lipca, godz. 12.00-17.00

8 lipca, godz. 12.00-15.00

Ogródek przy Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, ul. Korzenna 33/35

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „SB FICA – South Baltic Food Innovation Culture Actors”.

Bilet na jeden dzień (5 / 6 / 7 /8 lipca 2018 r.):

35 zł – ulgowy i 50 zł – normalny

Karnet na wszystkie dni koncertowe (5-8 lipca):

100 zł – ulgowy i 150 zł – normalny

Wstęp na potańcówki jest bezpłatny.

Bilety i karnety ulgowe przysługują uczniom, studentom i emerytom oraz posiadaczom Karty do Kultury i Karty Euro 26. Bilety dostępne są przez serwis Interticket oraz na godzinę przed koncertami w Centrum św. Jana i Ratuszu Staromiejskim.

„Dźwięki Północy” 2018 — program

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.