Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gdańsk: 36. Festiwal „Dźwięki Północy”

36. Festiwal „Dźwięki Północy”

Nadbałtyckie Centrum Kultury

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To także jedyne wydarzenie w naszym kraju koncentrujące się na tradycji i kulturze muzycznej regionu Morza Bałtyckiego. Podstawą programu festiwalu są zjawiskowe koncerty, którym towarzyszą warsztaty tańca, śpiewu, instrumentalne i rękodzieła, projekcje filmów, spotkania, prezentacje teatralne i kulinarne oraz potańcówki z muzyką graną na żywo.

Dzięki Festiwalowi „Dźwięki Północy” Centrum od ponad trzydziestu lat popularyzuje muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą Polski oraz krajów nadbałtyckich. Badamy muzyczne tropy, śledzimy trendy na polskiej i skandynawskiej scenie folkowej, zapraszamy do Gdańska najciekawszych artystów, którzy sięgają po tradycyjne melodie i instrumenty i łączą je ze współczesnym doświadczeniem muzyki, nadając tradycji nowy wymiar i nowe artystyczne życie.

Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku wracamy po pandemicznej przerwie do warsztatów śpiewu i tańca oraz potańcówek. Natomiast w wyjątkowej przestrzeni Centrum św. Jana zobaczymy i usłyszymy czołowych wykonawców muzyki tradycyjnej i folk. Ideą, która przyświeca Festiwalowi, jest ukazywanie tradycji muzycznej w żywej i nowoczesnej formie. Do udziału zapraszamy więc zarówno artystów nurtu in crudo, jak i tych, którzy odczytują tradycję na nowo poprzez filtr innych gatunków, takich jak jazz czy muzyka improwizowana.

Szczegóły. Bilety i karnety na festiwal dostępne są online.

Program

Koncerty

Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50

7 lipca

godz. 19.00 Dreamers Circus (DK)

godz. 20.30 Kapela ze Wsi Warszawa (POL)

8 lipca

godz. 19.00 Nordic Fiddlers Bloc (SWE/NOR/SHET)

godz. 20.30 Odpoczno (POL)

godz. 22.00 Frigg (FIN)

9 lipca

godz. 19.00 Across the Baltic Sea „Fränder & Sutari” (SWE/POL)

10 lipca

godz. 19.00 Hazelius Hedin (SWE)

godz. 20.30 Radykalna Orkiestra Pomorska (POL)

Warsztaty tradycyjne

Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35

6–9 lipca, godz. 10.00–13.30

Warsztaty tańca tradycyjnego

Prowadzenie: pan Gustaw Juzala-Deprati i Chłopcy z Nowoszyszek

Warsztaty tańca poświęcone polskim tańcom tradycyjnym oraz tańcom charakterystycznym dla Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. W programie warsztatów znajdą się także tańce tradycyjne, powszechne na terenie całego kraju, takie jak polka, walc, krakowiak, oberek czy mazurek. Uczestnicy zapoznają się z tańcami typowymi dla regionu Suwalszczyzny i pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego: jasionowskim, kochaneczką, wasadulą, aleksandrem czy kadrylem. Nie zabraknie tańców miejskich, które w dwudziestoleciu międzywojennym dotarły na wieś i szybko zostały tam zaadaptowane, czyli tanga i fokstrota.

6–9 lipca, godz. 15.00–18.30

Z północy. Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Prowadzenie: pani Ewa Grochowska

Warsztaty poświęcone będą technice śpiewu tzw. otwartym głosem, charakterystycznej dla tradycyjnych kultur muzycznych różnych stron świata. W programie praca nad głosem i właściwymi nawykami emisyjnymi, ekspresją muzyczną, koordynacją fizyczno-oddechową, tembralnością i obszerną grupą zjawisk związanych z formowaniem i artykulacją dźwięku, intonacją, energetyką oraz współbrzmieniem w grupie śpiewaczej.

Zapisy. Wstęp: 100 zł.

Zabawy taneczne

Zagrają Chłopcy z Nowoszyszek

6 lipca

godz. 19.30–21.30 Potańcówka

Ratusz Staromiejski (Ogród)

9 lipca

godz. 20.30–23.00 Noc tańca

Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, ul. Elżbietańska 9/10

Na zabawy taneczne wstęp wolny.

Wystawa

Centrum św. Jana

6–17 lipca, godz. 10.00–18.00

„Kadry” – fotografie z Arktyki

Prezentacja fotografii wykonanych przez pracowników Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie podczas ekspedycji naukowych w europejskiej Arktyce. Statek badawczy s/y Oceania każdego lata wypływa w rejs badawczy w rejon archipelagu Svalbard, gdzie naukowcy zgłębiają wiedzę o tym fascynującym regionie i starają się uwiecznić piękno środowiska naturalnego. Wstęp wolny.

Gawęda

Ratusz Staromiejski

6 lipca, godz. 18.30

Treści mitologiczne w najstarszych pieśniach obrzędowych Słowian i Bałtów

W ramach wystąpienia – zilustrowanego krótką prezentacją utworów – opowiemy o symbolice najdawniejszych pieśni słowiańskich (polskich, białoruskich, ukraińskich) oraz bałtyckich (litewskich i łotewskich). Opowiemy o pieśniach kosmogonicznych (tyczących się mitu o stworzeniu świata), wiosennych (związanych z wiosennym mitem płodności), pieśniach przesilenia letniego (związanych ze świętami Kupały, Ligo, Rasos) oraz tekstach pieśni weselnych.

Z gawędą i pokazem pieśni wystąpią panowie Mikołaj Jarmakowski oraz Andrzej Walenkiewicz – etnolodzy studiujący w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Gdańskiego, badacze dziedzictwa kulturowego Słowian i Bałtów, związani m.in. z planowanym wkrótce wydaniem płyty pt. Bóg się szerzy. Śladami najstarszych kolęd Lubelszczyzny. Wstęp wolny.

Program i produkcja: Aleksandra Kminikowska. Realizacja: zespół NCK. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

„Dźwięki Północy” 2022 — wykonawcy

36. Festiwal „Dźwięki Północy”

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.