Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Edmund Witecki poprzez fotografie

Edmund Witecki poprzez fotografie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Edmund Witecki poprzez fotografie

23 września25 października 2015 roku

Pokazanych zostanie kilkadziesiąt prac znanego wrocławskiego fotografika, który przez ponad 40 lat związany był zawodowo z Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Pan Edmund Witecki w ciągu kilkudziesięciu lat swojej pracy osiągnął renomowaną pozycję jako fotograf artysta oraz specjalista w dziedzinie fotograficznej dokumentacji dzieł sztuki. W latach 50. XX wieku związał się z wrocławskim środowiskiem twórczym i pokazywał swoje prace na wystawach fotografii artystycznej. Od 1969 r. jest też członkiem Okręgu Dolnośląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Równolegle, już w 1956 r., swoją zawodową działalność w fotografii związał z Muzeum Narodowym we Wrocławiu (wówczas Muzeum Śląskim), gdzie przez jakiś czas, aż do 2002 r., sprawował funkcję kierownika Pracowni Fotograficznej.

Na wystawie można będzie zobaczyć najwybitniejsze dzieła Edmunda Witeckiego – artysty fotografika, a także jego zdjęcia dokumentujące zabytki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Karuzela (1972) — Edmund Witecki

Dokumentacja muzealna stwarza ambitnemu fotografowi pewien dylemat, ponieważ z zasady oczekuje się obiektywnego odwzorowania uwzględniającego walory obiektu określane przez historyków sztuki, natomiast fotograf wie, że każdy obiekt można też przedstawić bardziej kreatywnie, aby w większym stopniu pobudzał emocje, a nie tylko racjonalny respekt – wyjaśnia p. Adam Sobota, kurator wystawy. – Edmund Witecki pokazał wielokrotnie, że możliwy jest satysfakcjonujący kompromis pomiędzy tymi rozwiązaniami, fotografując dzieła sztuki, które już same w sobie są kompleksowym zespołem wielorakich bodźców.

Wędrówka zawodowa Edmunda Witeckiego jest dla Muzeum Narodowego we Wrocławiu w dwójnasób ważna – mówi p. dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Dzięki niej docieramy do prawie samych początków wrocławskiej, powojennej, awangardowej fotografii artystycznej, ale stajemy się także świadkami historii naszej instytucji. Mało kto zdaje sobie bowiem sprawę, że wiedza na temat naszych zasobów artystycznych to nie tylko efekt tych już milionów widzów, którzy osobiście je podziwiali, ale mozolna, konsekwentna i przede wszystkim profesjonalna praca ich znakomitego dokumentatora. To Edmund Witecki wykonał setki tysięcy zdjęć muzealnych zabytków, które upubliczniły potencjał i rangę naszej kolekcji.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.