Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Dla edukacji i dla rodziny w IPN

Dla edukacji i dla rodziny w Instytucie Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Dla edukacji i dla rodziny w Instytucie Pamięci Narodowej

W związku z obchodzonym w tym roku 15-leciem istnienia Instytutu Pamięci Narodowej we wszystkich oddziałach w Polsce odbywają się wydarzenia poświęcone pracy Instytutu.

W Łodzi, po uroczystościach w ramach „Dnia dla nauki”, zorganizowanych przez Oddział IPN 2 września br. przy okazji 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”, przyszedł czas na „Dzień dla edukacji” i „Dzień dla rodziny”.

PROGRAM

„Dzień dla edukacji” – 25 września 2015 r.

Przez cały dzień będzie organizowana gra miejska „Ślady wolnego słowa w Łodzi”, opracowana na podstawie przygotowanej w Oddziale wycieczki wirtualnej o tym samym tytule, która wkrótce będzie dostępna na platformie audiotrip.org. W grze mogą wziąć udział drużyny ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dla zwycięzców przewidziano atrakcyjne nagrody. Ogłoszenie wyników rywalizacji nastąpi na początku października 2015 r.

Zgłoszenia chęci udziału w grze przyjmują do 22 września p. Paweł Kowalski (tel. 42 616 27 16) oraz p. Grzegorz Nawrot (tel. 42 616 27 56).

Tego samego dnia w godz. 16.00-17.00 w sali konferencyjnej Oddziału IPN w Łodzi przy ul. Elizy Orzeszkowej 31/35 odbędą się zajęcia warsztatowe dla nauczycieli „Puzzle edukacyjne »IV rozbiór Polski« i audiotripy – interaktywne metody nauczania historii”.

Natomiast w godz. 17.00-17.30 przybyli goście będą mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy prokuratorów Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. O godz. 17.30 odbędzie się prelekcja pt. Niezwykłe sprawy zwykłych ludzi na temat metodologii pracy historyków Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Łodzi. Przedstawione zostaną informacje o pracy historyka w biurze lustracyjnym z podziałem na historyków przeprowadzających kwerendy archiwalne na potrzeby przygotowywanych postępowań lustracyjnych w stosunku do osób zajmujących ważne stanowiska publiczne oraz historyków, którzy na podstawie zgromadzonych w IPN, a także w archiwach państwowych czy też bibliotekach dokumentów, przygotowują wpisy do katalogów tematycznych publikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej IPN.

Tego dnia prezentowana będzie wystawa „»Puls« – nieregularny kwartalnik literacki 1977-1981 – fenomen wolnego słowa”. Będzie można się również zapoznać z pełną ofertą edukacyjną Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi na rok 2015/2016.

„Dzień dla rodziny” pod hasłem „Wolne słowo, wolna sobota” – 26 września 2015 r.

miejsce: siedziba Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, ul. E. Orzeszkowej 31/35 w godz. 10.00-15.00

Strefa gracza

•              interaktywna wystawa komputerów, które pod koniec lat 80. wprowadzały Polaków w świat elektronicznej rozrywki i domowej informatyki

Wszystkie prezentowane maszyny (kilkanaście urządzeń firm takich jak Atari, Commodore, Sinclair, Timex czy Amstrad) będą podłączone do joysticków, z zainstalowanym oprogramowaniem rozrywkowym i gotowe do zabawy, co umożliwi młodszym zwiedzającym zapoznanie się z wczesnymi grami komputerowymi, a starszym odświeżenie pamięci nie tylko w formie biernej obserwacji, lecz przede wszystkim poprzez osobisty kontakt z programami. Prezentacji będzie towarzyszyć prelekcja przygotowana przez pracowników łódzkiego Oddziału IPN.

Wydarzenie to współorganizowane jest z katowickim Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

•              rozgrywki w gry edukacyjne IPN: „Kolejka”, „Reglamentacja”, „Znaj Znak”, „Polak Mały” oraz „IV rozbiór Polski”

Strefa czytelnika

•              kiermasz książek i komiksów IPN, wśród których znaleźć będzie można szereg interesujących prac dotyczących historii Łodzi

Strefa rozrywki

•              „Wyścig pokoju” (gra w kapsle)

Zawodnicy będą mieli za zadanie pokonać trasę, na której nie zabraknie zakrętów i rozmaitych przeszkód. Nawiązując do tradycyjnej, podwórkowej wersji tej zabawy, każdy „kapslowy zawodnik” będzie reprezentował inny kraj biorący udział w kapslowym „Wyścigu pokoju”.

•              stanowisko sportowe

Tutaj będzie można pograć w badmintona, sprawdzić się w zawodach rzutów do celu czy wziąć udział w turnieju skoków przez ogromną skakankę. Na tym stanowisku przeprowadzone zostaną zabawy podwórkowe znane z czasów PRL, takie jak: „ciuciubabka”, „1-2-3 baba jaga patrzy”, gra w gumę i w klasy.

•              stanowisko twórcze (warsztaty plastyczno-manualne)

W rozstawionym namiocie w kąciku plastycznym dzieci będą miały możliwość samodzielnie wykonać zabawkę z przedmiotów codziennego użytku, np. z drewnianej łyżki, a także zagrać w gry planszowe (chińczyk, bierki). Odbędą się zajęcia z robienia pojazdów z wykorzystaniem kartonowych pudeł oraz wspólne rysowanie lokomotywy Juliana Tuwima na złączonych kartonach.

•              stanowisko baniek mydlanych

Tutaj dzieci będą mogły puszczać zarówno małe, jak i ogromne bańki z kijków. Do dyspozycji będą obręcze różnej wielkości. Odbędzie się też konkurs na największą bańkę.

Dodatkowo w trakcie „Dnia dla rodziny” będzie możliwość obejrzenia bajek ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej (m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Podróże kapitana Klipera, Porwanie Baltazara Gąbki, Przygody Koziołka Matołka, Przygody Błękitnego Rycerzyka). Odbędą się trzy bloki z bajkami, każdy po około 45 minut.

Wszyscy odwiedzający nas goście będą również mieli okazję zdobyć niezapomnianą pamiątkę z wizyty w oddziale – zdjęcie, do którego będzie można ucharakteryzować się na milicjanta, robotnika, opozycjonistę, zrobione w specjalnej FOTOBUDCE, opatrzone okolicznościowym logotypem przygotowanym na 15-lecie Instytutu.

Do siedziby oddziału IPN będzie można dojechać zabytkowym autobusem marki Jelcz 043, potocznie zwanym „ogórkiem”. Podróż będzie niezapomnianą okazją poznania historii wolnego słowa w Łodzi.

Autobus będzie kursował pięciokrotnie z Placu Wolności (spod siedziby Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego) trasą: ul. Wschodnia, ul. Ogrodowa – objazd wokół Manufaktury, ul. Zgierska, ul. Biegańskiego, ul. E. Orzeszkowej (siedziba IPN), kolejno o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 i 14.00 (czas przejazdu wynosi ok. pół godziny). Odjazdy spod siedziby Oddziału na Plac Wolności przewidziano na godz. 10.35, 11.35, 12.35, 13.35.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na niezwykłą lekcję historii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.