Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Nadchodzą Eklektyczni Barbarzyńcy

Nadchodzą Eklektyczni Barbarzyńcy

Musica Electronica Nova

Nadchodzą Eklektyczni Barbarzyńcy

Impart, ul. Mazowiecka 17, Wrocław

Panowie Mikołaj Piotr Molvær i Maurycy von Oswald już 26 października 2013 roku na wspólnym koncercie we Wrocławiu!

1/1 – to tytuł nadchodzącego albumu Mikołaja Piotra Molværa i Maurycego von Oswalda. Wkrótce po jego premierze publiczność Musica Electronica Nova będzie mieć okazję wysłuchania rezultatów tej unikatowej współpracy na żywo podczas koncertu pod hasłem Eklektik Barbarians.

To prawdziwe spotkanie na szczycie – obaj muzycy są niezwykle wpływowymi postaciami szeroko pojętej muzyki elektronicznej, choć reprezentują całkiem odmienne jej bieguny. Trębacz Mikołaj Piotr Molvær jest pionierem gatunku nazywanego niekiedy „future jazz”, w którym tradycyjne formuły jazzowe mieszają się z elementami elektroniki od ambientu po house, soulu i funku, a nawet hip-hopu. Od chwili wydania przebojowego albumu „Khmer” (ECM 1997), który zapewnił mu m.in. German Record Critics Award i norweską Grammy, uchodzi za czołowego przedstawiciela norweskiej sceny jazzowej i działa aktywnie na rzecz promocji tamtejszej kultury. Molvær współpracował m.in. z Wilhelmem Laswellem, komponował muzykę na potrzeby przedstawień teatralnych i filmów, a także koncertował na całym świecie.

Maurycy von Oswald jest prawdziwą legendą berlińskiej sceny muzycznej – pierwsze kroki stawiał w nowofalowym undergroundzie. Jego domeną zawsze był rytm: w początkach kariery współpracował jako perkusista z postpunkowymi grupami Palais Schaumburg i The Associates. Później, gdy pod wpływem brzmienia Detroit zainteresował się muzyką elektroniczną, wraz z Markiem Ernestusem (z którym założył duet producencki i wytwórnię Basic Channel) oraz Tomaszem Fehlmannem tworzył zręby charakterystycznego berlińskiego brzmienia minimal techno.

W spektrum zainteresowań von Oswalda znajdowała się nie tylko czysta elektronika, ale również dub i reggae, co zaowocowało interesującą fuzją gatunków pod szyldem Rhythm&Sound. Jego fascynacja klasyką przełożyła się z kolei na oszczędne transformacje kanonu muzyki poważnej w cyklu ReComposed, przygotowanym wraz z Karolem Craigiem. Ostatnie lata przyniosły współpracę z Władysławem Delayem i Maxem Loderbauerem w ramach Moritz von Oswald Trio.

Występ Molværa i von Oswalda będzie nie tylko okazją do spotkania z muzykami, których dorobek zapoczątkował nowe nurty w elektronice – nu jazz i techno – ale również przyniesie zupełnie nową jakość. Eklektyczne upodobania obu muzyków gwarantują, że ich wspólnie wypracowane brzmienie będzie bogate, urozmaicone i pełne dźwiękowych niespodzianek.

W drugiej części koncertu na słuchaczy festiwalowych czeka eksperymentalna odsłona Eklektik Session, cyklu koncertów znanemu bardzo dobrze wrocławskiej publiczności. W improwizacji opartej na brzmieniu gitar basowych usłyszymy kompozytora i basistę Piotra Jodlowskiego, basistę i inicjatora platformy Eklektik — Radosława „Bonda” Bednarza oraz projektanta przestrzeni elektroakustycznych / kompozytora Franciszka Donato. Za konsoletą stanie legendarny inżynier dźwięku i producent Roli Mosiman, a projektowi asystować będzie młody wrocławski konstruktor urządzeń elektronicznych Przemysław Barski. Gościem specjalnym sesji będzie Mikołaj Piotr Molvær!

EKLEKTIK BARBARIANS

godz. 20:00

Mikołaj Piotr Molvær & Maurycy von Oswald

godz. 22:00

Eklektik Session

Mikołaj Piotr Molvær / Bond / Piotr Jodłowski / Franciszek Donato / Roli Mosimann

Bilety: 110 zł, 80 zł, 60 zł

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.