Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Żywioły. Elementer og Mythos. XI Wielka Parada Smoków

Żywioły. Elementer og Mythos. XI Wielka Parada Smoków

Ambasada Królestwa Norwegii

W pierwszy weekend czerwca w Krakowie odbędzie się coroczna Wielka Parada Smoków organizowana przez Teatr GROTESKA w ramach projektu Funduszu Wymiany Kulturalnej. Spotkaniom towarzyszy idea promowania różnorodnych zjawisk kulturowych, a tegoroczna edycja przebiegać będzie pod hasłem: NORWEGIA!

Od grudnia 2009 roku Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska jest liderem projektu „Żywioły. Elementer og Mythos. Wielka Parada Smoków”, który realizuje wraz z innymi partnerami z Polski i Norwegii. Norwegia przyznała 1,1 mln zł na realizację tego, trwającego ponad 2 lata, interdyscyplinarnego projektu.

Motywem przewodnim projektu są żywioły: powietrze, ogień, woda, ziemia, które od zawsze stanowią środowisko naturalne człowieka. Dziś, bardziej niż w żywiołach natury, zanurzeni jesteśmy w żywiole kultury. Jest on wspólnym dziełem ludzkości, wyróżniającym ją spośród innych gatunków. Twórcy projektu poszukują wspólnie źródeł właśnie tego żywiołu, poznając intrygujący proces, w którym żywioły natury, oswajane przez człowieka, stawały się budulcem ludzkiego świata – świata kultury. Sięgają do norweskich i polskich narodowych legend i mitów; dowiadują się, czy fundamenty naszych kultur są wspólne, jakie elementy je łączą, a jakie dzielą. Poznanie początków prowadzi do międzykulturowej wymiany i zrozumienia. W procesie poznawczym wykorzystują wielość form i możliwości, jakie dają sztuki performatywne: teatr – od wielkich widowisk plenerowych, poprzez widowiska uliczne, koncerty, spektakle w salach teatralnych – po warsztaty i spotkania skierowane do twórców teatru: scenografów, aktorów, muzyków, plastyków, reżyserów. W projekcie wykorzystywany jest także symbol smoka – wspólnego elementu obydwu kultur. Smoki, występujące w polskich i nordyckich legendach, są także uosobieniem żywiołów.

Tegoroczny temat Parady nawiązuje do tradycji i sztuki Norwegii. Dzieci i młodzież pod okiem wychowawców i opiekunów stworzą figury smoków inspirowane mitologią, krajobrazami i kulturą nordycką.

W Wielkiej Paradzie Smoków, Rycerzy i Dam Dworu weźmie udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, rycerzy i księżniczek, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy oni stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżających na tę okazję turystów.

Program

4 czerwca 2011 r. (sobota)

godz. 12:00-14:30 (ul. Grodzka – Rynek Główny) Wielka Parada Smoków

godz. 20:30 Koncert Martyny Lund Hoel – norweskiej pieśniarki i instrumentalistki, któremu towarzyszyć będą oryginalne projekcje multimedialne, wykonane podczas międzynarodowych warsztatów video-artu w lutym 2011 r.

godz. 22:00 Widowisko Plenerowe na Wiśle (Zakole Wisły pod Wawelem)

Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary przy Smoczej Jamie

4 czerwca (sobota), godz. 10:00-21:30

5 czerwca (niedziela), godz. 10:00-19:00

Na odwiedzających Piknik czekać będzie ciekawie skonstruowany program: festyn rycerski, konkursy, koncerty, pokazy grup teatralnych, m.in. III Przegląd Artystyczny O Smocze Jajo, a także wiele innych atrakcji. Podczas dwudniowej familijnej imprezy wystąpią liczne zespoły taneczne i muzyczne; poza artystycznymi grupami dziecięcymi, reprezentującymi domy kultury i szkoły tańca, na Pikniku będzie można zobaczyć także profesjonalnych wykonawców.

Więcej informacji na stronie internetowej projektu.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.