Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Muzyka w Domu Jana Matejki / Enklawa Awangardy

Muzyka w Domu Jana Matejki / Enklawa Awangardy

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzyka w Domu Jana Matejki

W nadchodzącym tygodniu Dom Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41 zaprasza na dwa koncerty: Radosna Niepodległa na Jazzowo oraz Władysław Żeleński a sprawa polska. 6 listopada 2019 roku o godz. 18.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu Muzykowanie u Matejków – koncertów organizowanych we współpracy ze Szkołą Muzyczną I stopnia w Dobczycach.

Cykl koncertów ma na celu przywołanie ducha salonu rodziny Matejków. Ojciec Jana Matejki, Franciszek, był nauczycielem muzyki, a jego dom rozbrzmiewał muzyką kameralną i lekcjami muzyki. Sam Jan Matejko odebrał staranne wykształcenie muzyczne.

Tym razem w ramach cyklu odbędzie się koncert Radosna Niepodległa na Jazzowo, podczas którego zostanie zaprezentowana patriotyczna suita jazzowa (kompozycja Konrada Ligasa) w wykonaniu nauczycieli oraz chóru szkolnego Vox Coelestis.

Natomiast 7 listopada o godz. 18.00 w Domu Jana Matejki odbędzie się wykład pani dr Agnieszki Zwierzyckiej połączony z recitalem wokalnym w wykonaniu pani Urszuli Kryger oraz pana Krzysztofa Urbaniaka pt. Władysław Żeleński a sprawa polska. W programie m.in. utwory Stanisława Moniuszki oraz Władysława Żeleńskiego. Na wydarzenia wstęp wolny.

Enklawa Awangardy – wykład w Kamienicy Szołayskich

Xawery Dunikowski – rzeźbiarz wyrazisty i niepokorny, w młodości enfant terrible polskiej sztuki, sprawdził się znakomicie jako nauczyciel kilku pokoleń artystów. Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku to właśnie jego pracownia rzeźby w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych stała się przestrzenią eksperymentu i wolności. Uczniami Dunikowskiego byli Maria Jarema i Henryk Wiciński, a także Mojżesz Schwanenfeld – wszyscy troje zostali członkami Grupy Krakowskiej, każde z nich w odmienny sposób interpretowało idee rzeźby nowoczesnej. Jak mocno wpłynął na nich sławny nauczyciel? Czy pozwalał im kroczyć własną drogą, a może starał się narzucić swoją wizję artystyczną? O tym 6 listopada o godz. 18.00 na wykładzie pt. Enklawa Awangardy. Artyści Grupy Krakowskiej w pracowni Xawerego Dunikowskiego opowie pani Agata Małodobry. Zapraszamy do Kamienicy Szołayskich przy pl. Szczepańskim 9, wstęp wolny.

Wydarzenia edukacyjne

3 listopada

Idzie młodość!

oprowadzanie z przewodnikiem

Kamienica Szołayskich, wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska, godz. 12.00

prowadzenie: p. Magdalena Schuster, wstęp z biletem do galerii

5 listopada

Czy poezja powinna odpowiednio wyglądać? (Przyboś i Strzemiński)

cykl: Rozmowy o literaturze

Kamienica Szołayskich, wystawa Idzie młodość! I Grupa Krakowska, godz. 10.15

prowadzenie: p. Filip Skowron, wstęp: 2 zł

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.