Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Gliwice: Waldemar Rudyk. Esej o polnej drodze i inne prace

Waldemar Rudyk. Esej o polnej drodze i inne prace

Czytelnia Sztuki

Waldemar Rudyk. Esej o polnej drodze i inne prace

3 sierpnia 2024 r., godz. 17.00

Zapraszamy do Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a) na otwarcie wystawy prac pana Waldemara Rudyka. Ekspozycję oglądać będzie można do 31 sierpnia. Na wernisaż wstęp wolny.

Przed laty, zastanawiając się, jaki jest mój mechanizm kreacji i skąd biorą się formy i obrazy, napisałem, że z zapamiętanego bezmiaru pól i błękitu nieba. By pogłębić banalność odkrycia, dodałem – oddzielonego od ziemi prawie granatową ścianą lasu. Dzisiaj, odczytując to credo z cieniem zażenowania, muszę się przyznać, że nadal bezwiednie noszę pod powiekami ten krajobraz zaczerpnięty z dzieciństwa. Teraz wiem, że wszystko, co oglądam i przeżywam, filtruję przez pokłady widoków, zdarzeń, smaków i zapachów. Moja artystyczna kreacja napędzana jest energią ścierających się światów. To, co własne, przeżyte, przetrawione, wciąż styka się z nowym i obcym. Powstające w naturalnej przestrzeni prace są materialnymi znakami i zapisem emocji. Nie jest możliwe oddzielenie od ich formalnej warstwy tego bagażu – napięć, zgrzytów, kontrapunktów i ekspresji. Pracując nad obiektami malarskimi czy przestrzennymi formami, zdaję się być w środku działania pól natury i kultury. Prace dalekie są od ilustrowania otaczającego świata, interpretowania natury czy anegdotycznej narracji. To, co pojawia się w przestrzeni miasta, galerii czy sielskiego krajobrazu, zdaje się być sumą i następstwem wyidealizowanych powidoków, zapamiętanych krajobrazów, miejsc, zdarzeń i kulturowych odniesień. Prezentowane w Czytelni Sztuki obiekty malarskie, rysunki i instalacje powstały w ostatnich miesiącach i latach. Powoli odkrywam, że nie ma to dla mnie większego znaczenia i mimo różnic i wielości środków wyrazu jestem autorem „jednej” pracy. Ze zdumieniem odkrywam, że zacieram granice między poezją a wizualnym obrazowaniem.

Waldemar Rudyk, Podróże pana Cogito, technika własna na drewnie, 100 × 100 × 5 cm, 2010 rok

Waldemar Rudyk – urodzony w 1960 r. w Szczekocinach, artysta sztuk wizualnych, animator kultury. Studiował na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 r. w pracowni doc. Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeniach publicznych. Wspólnie z dziećmi i młodzieżą realizuje projekty artystyczne i prowadzi warsztaty. Kieruje Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad trzystu wystawach zbiorowych, akcjach i działaniach artystycznych w kraju i za granicą, zyskując liczne nagrody i wyróżnienia.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2025 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.