Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Europejska tożsamość. Spotkanie 2

Europejska tożsamość. Spotkanie 2

Muzeum Architektury we Wrocławiu

European Identity. Spotkanie 2

Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5

11 lutego 2016 r., godz. 18.00

Goście: panowie Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski (HS99), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa). Prowadzenie: p. Michał Duda (Muzeum Architektury we Wrocławiu). Wstęp wolny.

Częścią wrocławskiej odsłony wystawy Made in Europe jest prezentacja projektu European Identity, na który składa się 16 filmów dokumentujących próbę odpowiedzi na pytanie o tożsamość europejskiej architektury, zadane przedstawicielom kilkunastu biur architektonicznych z całej Europy. Włączając się w otwartą przez Fundació Mies van der Rohe debatę, zapraszamy na spotkania z projektantami obiektów zrealizowanych w Polsce, które znalazły się na „krótkiej liście” kandydatów zakwalifikowanych do finału europejskiej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.

Tym razem gościć będziemy pp. Dariusza Hermana i Piotra Śmierzewskiego z pracowni HS99, którzy opowiedzą o projekcie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej – Ciniba w Katowicach, oraz p. Zbigniewa Maćkowa, założyciela Maćków Pracowni Projektowej, autora projektu Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego MPK – PKP, Wrocław Maślice.

Zaproszonym architektom zadamy pytanie o znaczenie lokalnych realizacji w kontekście myślenia o Europie jako mozaice kultur, miejsc, tradycji i technologii. Jak w kontekście europejskim można rozumieć specyfikę architektury poszczególnych krajów i gdzie na tak pomyślanej mapie znalazłyby się polskie miasta? W jaki sposób projekty zrealizowane w Polsce wpisują się w tożsamość architektury europejskiej, na ile są jej częścią i czy w ogóle można ją opisać jakimiś szczególnymi cechami? Oddając głos twórcom różnych pokoleń, zapytamy o sposoby rozumienia współczesnej architektury; zarówno jako materialnego odzwierciedlenia różnorodności europejskiej kultury, jak i czynnika mającego widoczny wpływ na jej unifikację.

wydarzenie na Facebooku

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.