Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Europejskie zamki i pałace
Galeria pod Plafonem w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Oficyna Wydawnicza ATUT oraz Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu zapraszają na wystawę fotografii Romualda M. Łuczyńskiego
Europejskie zamki i pałace oraz eksponaty z prywatnych zbiorów: książki z dedykacjami autorskimi, oryginalnymi ilustracjami, ekslibrisy.
Galeria pod Plafonem, Rynek 58 we Wrocławiu
Wystawa jest czynna od 28 marca do 25 kwietnia 2025 r. Wstęp wolny.
Na benefis pięćdziesięciolecia zapraszamy 14 kwietnia 2025 r. o godz. 17.30.
Benefis stanowić będzie okazję do uczczenia osiągnięć uczonego, który przyczynił się do rozwoju badań historycznych Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i Sudetów.
Dr hab. Romuald M. Łuczyński to wybitny badacz dziejów Dolnego Śląska, ziemi kłodzkiej i Sudetów. Jest autorem wielu książek i artykułów naukowych, które stanowią źródło wiedzy na temat historii regionu.
Romuald M. Łuczyński ‒ dr hab. nauk humanistycznych, profesor i wykładowca Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu. W 2023 r. został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. Jest redaktorem naczelnym czasopisma „Sudety. Przyroda. Kultura. Historia”, które w 2021 r. obchodziło jubileusz dwudziestolecia działalności. Od sierpnia 2021 r. jest ekspertem zewnętrznym w Narodowym Programie Rozwoju Humanistyki przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. Członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego i Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego oraz Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. Autor książek i artykułów naukowych o heraldyce, rezydencjach, uzdrowiskach, gastronomii, a także licznych referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz prelekcji na spotkaniach miłośników historii Śląska. Studiował prawo i historię. Fotograf i bibliofil, kolekcjoner i organizator wystaw dawnej książki, grafik, ekslibrisów oraz fotografii dolnośląskich rezydencji i sudeckich krajobrazów.
Opublikował monografie: Zamki sudeckie. Burgen im Sudetengebirge (Jelenia Góra 1993), Chronologia Dolnego Śląska (Wrocław 2006), Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945‒1991 (Wrocław 2010), Szlacheckie i arystokratyczne rezydencje w Sudetach czeskich (Wrocław 2012), W dni bezciastkowe lody tylko owocowe. Gastronomia wrocławska w latach 1945‒1956 (Wrocław 2018).
Romuald M. Łuczyński dorastał w Wałbrzychu, przy granicy ze Szczawnem-Zdrojem, z widokiem z balkonu na szczyty Chełmiec i Trójgarb. Jako pięciolatek po raz pierwszy zobaczył zamek Książ i uległ fascynacji tym zabytkiem, w późniejszych latach jako uczeń szkoły podstawowej i członek PTTK jeździł na rajdy po Górach Wałbrzyskich i ziemi kłodzkiej. Ukształtowały go piękne krajobrazy z zamkami w tle i stały się życiową pasją.
Mieszkając na styku kilku kultur, jesteśmy uprzywilejowani, bo mamy możliwości nie tylko ich poznawania, ale też adaptowania tego, co najbardziej nam w nich odpowiada. To także uczy, a przynajmniej powinno uczyć, tolerancji i szacunku. Najciekawsza jest różnorodność, wynikająca z tego, że Dolny Śląsk leży na pograniczu. To oczywiście banał, jeśli powiem, że nigdzie w Polsce nie ma takiego skupiska zabytków jak tutaj, ale banał prawdziwy. Dolny Śląsk to nie tylko powszechnie znane i oblegane przez turystów zamki, pałace, kościoły czy klasztory, ale także urokliwe drobiazgi: kapliczki, pomniki św. Jana Nepomucena, krzyże pokutne, nieliczne już wiejskie domy i cmentarze, które są świadectwem życia poprzednich mieszkańców tych terenów. Wszystkie one są warte udokumentowania i zrozumienia ich losów ‒ mówi dr hab. Romuald M. Łuczyński.