Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Nordyckie krajobrazy

Nordyckie krajobrazy

Explorers Festival

21 listopada 2012 r. rozpoczęła się czternasta już edycja Explorers Festival – imprezy, która co roku ściąga tysiące miłośników dalekich, niekonwencjonalnych i często niebezpiecznych podróży. To jeden z największych w Europie festiwali gór, przygody i podróży.

Jak co roku, w sali kinowej Politechniki Łódzkiej pojawią się największe gwiazdy światowej exploracji, alpinizmu i sportów ekstremalnych. W tym roku krajobrazy krajów Północy przedstawione zostaną przez polskich podróżników: p. Jakuba Saratę, który odwiedził Islandię, p. Łukasza Długowskiego, który przeszedł na nartach, samotnie, śladami Fridtjofa Nansena, a p. Ireneusz Sobota zabierze Was w podróż po Svalbardzie.

21 listopada, godz. 19:20 Trawers Islandii / Iceland Adventure 2012

Jakub Sarata: Ponad pięćset pięćdziesiąt kilometrów przez Islandię. Trawers jednej z najbardziej niezwykłych i najpiękniejszych wysp świata nową drogą. Żeby było bardziej ekstremalnie i ciekawie, samotnie i pieszo. Trzydzieści parę dni. Tylko. A tyle po nich pozostaje. Wyprawa pod patronem Explorers Festival.

23 listopada, godz. 18:00 Porażka cenniejsza od sukcesu

Łukasz Długowski: Był plan i złożone przyrzeczenie: Dojdę do końca, nawet po trupach. Norwegia. Zima. Tracking Nansen Expedition. Pięćset kilometrów na nartach, samotnie, śladami Fridtjofa Nansena, wielkiego polarnika i społecznika. Czy to możliwe? Początek jest zachęcający. Dalej nie jest już dobrze. Lawiny. Każdy zdobyty metr, to ogromne ryzyko. Tylko nie pozostać na zawsze pod śniegiem. Pojawia się zwątpienie i dylemat. Iść dalej, czy też nie przekraczać granicy delikatnej równowagi? Zgodzić się na porażkę? Czy taka porażka będzie jednak oznaczać sukces?

23 listopada, godz. 20:50 Z bałtyckiej kry na lodowce Spitsbergenu

Ireneusz Sobota: Wszystko zaczęło się dosyć dawno, kiedy zimy w Polsce były srogie, a Bałtyk często zamarzał, tworząc osobliwe formy. Wtedy rodziła się fascynacja Arktyką. Światem wiecznej zimy. Do takich poruszających wyobraźnię lodowych krain należy Spitsbergen. Tu drugi dom mają ludzie, którzy część życia poświęcili badaniom i obserwacjom miejsca i zjawisk tak istotnie wpływających na nasze środowisko.

Sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 3A w Łodzi. Bilety wstępu na każdy dzień festiwalu – 5 zł od osoby.

Strona festiwalu: http://www.explorersfestival.pl

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.