Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Spotkania z autorami skandynawskimi

Spotkania z autorami skandynawskimi

Międzynarodowy Festiwal Kryminału

Norweski pisarz Jo Nesbø będzie gwiazdą Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2010, który odbędzie się w dniach 25 listopada — 2 grudnia 2010 r. Pisarz odbierze wtedy Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

Jo Nesbø urodził się 29 marca 1960 r. w Oslo. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków, w tym na angielski, czeski, duński, fiński, francuski, litewski, niderlandzki, niemiecki, polski, rosyjski i szwedzki.

Jo Nesbø jest z wykształcenia ekonomistą. Debiutował w 1997 roku książką „Flaggermusmannen”, którą w Polsce wydano w 2005 roku pod tytułem „Człowiek-nietoperz”. Sławę przyniósł mu cykl powieści kryminalnych z policjantem Harrym Hole. Od tej pory napisał jedenaście książek, z czego sześć ukazało się w Polsce. Nesbø został okrzyknięty następcą Henniga Mankella. Za „Człowieka-nietoperza” otrzymał w 1998 roku Szklany Klucz — nagrodę literacką przyznawaną corocznie pisarzom z krajów nordyckich za najlepszą powieść kryminalną. W tym samym roku za swój debiut otrzymał kolejną nagrodę literacką przyznawaną przez Norweskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminalnych — Nagrodę Rivertona. W 2000 roku otrzymał za „Czerwone Gardło” nagrodę norweskich księgarzy, a cztery lata później Norweski Klub Książki przyznał powieści tytuł najlepszego norweskiego kryminału wszechczasów. Nagradzany był również „Pentagram”, a książki Jo Nesbø były wielokrotnie nominowane do skandynawskich nagród literackich.

Wybrane wydarzenia – wątki skandynawskie

25 listopada 2010 r. – czwartek

godz. 19.30 Przestrzeń Muzyczna PUZZLE, Kamienica Artystyczna, Przejście Garncarskie 2, II p.

Szwecja: pejzaże powieści kryminalnej — wernisaż wystawy

godz. 20.00 Przestrzeń Muzyczna PUZZLE, Kamienica Artystyczna, Przejście Garncarskie 2, II p.

Johan Theorin — spotkanie autorskie

prowadzi: Marta Mizuro

27 listopada 2010 r. – sobota

godz. 19.00 Przestrzeń Muzyczna PUZZLE, Kamienica Artystyczna, Przejście Garncarskie 2, II p.

Jo Nesbø — spotkanie autorskie

prowadzi: Piotr Bratkowski

29 listopada 2010 r. — poniedziałek

godz. 19.00 Kawiarnia Literatka, Rynek 56

Potop skandynawski — panel autorski

Mons Kallentoft, Stefán Máni, Taavi Soininvaara

prowadzi: Mariusz Czubaj

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.