Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Górny Śląsk/Zagłębie: Festiwal NORDALIA 2012

Festiwal NORDALIA 2012

XI edycja Festiwalu

W dniach 10-26 października 2012 r. w 18 miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbędzie się Festiwal NORDALIA. To już 11. edycja projektu, który jest poświęcony państwom nordyckim. Będzie gościł w: Katowicach, Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Grabowej, Jaworznie, Łazach, Mysłowicach, Niegowonicach, Rokitnie Szlacheckim, Rudach, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Zawierciu. W Katowicach będzie się odbywała większość imprez w ramach Festiwalu.

Celem Nordaliów jest przybliżenie Skandynawii poprzez zaprezentowanie różnych tematów z wielu dziedzin m.in.: nauki, kultury, sztuki, fotografii, ekologii, historii, kinematografii, literatury, muzyki.

Nordalia są adresowane do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do najmłodszych, młodzieży szkolnej i studentów. Organizatorzy nie zapominają o pozostałej publiczności. Po raz kolejny słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Sosnowcu wysłuchają wykładów, tym razem z ekologii.

W tym roku rozpoczynają się już 1 października prezentacją różnych wystaw w kilku miastach, które generalnie będą trwały cały miesiąc. Tematem są kraje nordyckie i ich mieszkańcy.

Inauguracja Nordaliów nastąpi 10 października, godz. 17:00, w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach przy ul. M. Grażyńskiego 47. Będziemy mieli przyjemność posłuchać koncertu pt. „Romantyczny świat Fryderyka Chopina i Edwarda Griega” w wykonaniu pp. Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran) i Juliana Gembalskiego (fortepian) oraz wykładu p. dr. Jakuba Morawca pt. „Polskie korzenie Knuta Wielkiego, króla Anglii i Danii”.

11 października odbędzie się 10. edycja Nordyckich Kulinariów, podczas których uczniowie z dziesięciu szkół gastronomicznych województwa śląskiego i z Czech zaprezentują swoje umiejętności, podając dania charakterystyczne dla kuchni pięciu państw nordyckich. Gospodarzem tegorocznego przeglądu jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.

Będziemy mieli możliwość poznania prac fotografika duńskiego, pochodzącego z Polski – p. Piotra Topperzera, który zaprezentuje swoje prace na dwóch wystawach pt. „Twarzą w twarz”. Zapraszamy do Muzeum Historii Katowic przy ul. x. J. Szafranka 9 i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przy ul. Raciborskiej 37. Będzie można osobiście poznać autora tych prac, który od wielu lat jest zafascynowany człowiekiem – w Katowicach w dniach 15-16 października.

Wiele spotkań będzie poświęconych historii, a także literaturze pięknej. Pojawią się interesujący goście: p. Tomasz Jastrun, który przybliży sylwetkę i twórczość Tomasza Tranströmera – laureata literackiej nagrody Nobla 2011, i p. Elżbieta Cherezińska – autorka książek o różnej tematyce, w tym poświęconych średniowiecznej Norwegii.

Dzieci poznają p. Barbarę Gawryluk, autorkę książek dla dzieci i tłumaczkę szwedzkiej literatury dziecięcej.

Innym dominującym tematem okaże się zapewne skandynawska przyroda i ekologia – zostaną zaprezentowane w formie warsztatów i wykładów adresowanych do słuchaczy w różnym wieku.

Mieszkańcy nasi będą mieli okazję obejrzeć wystawy poświęcone wzornictwu fińskiemu i duńskiemu oraz posłuchać wykładu na temat dizajnu w Finlandii – w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych.

ASP jest także organizatorem drugiej edycji konkursu Nordalicus, poświęconego produktom promującym kulturę skandynawską, w którym mogą wziąć udział przyszli dizajnerzy z polskich uczelni artystycznych.

W tym roku nowością są warsztaty poświęcone tematyce powszechnie uważanej za tabu, a opartej na książkach szwedzkiej pisarki p. Pernilli Stalfelt. Będzie je prowadziła p. dr Magdalena Organ (Magda Fręś), która z zawodu jest pisarką i psychologiem.

Ponadto odbędą się inne spotkania, w których będą uczestniczyli tłumacze literatury skandynawskiej, naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, dziennikarze, tłumacze, podróżnicy, artyści plastycy i wiele innych interesujących osób. W dniach 15-21 października w katowickim Kinie Studyjnym „Światowid” zostanie zorganizowany przegląd filmów duńskich.

Wymieniono tylko część pozycji programowych. Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Festiwal

Festiwal odbywa się pod patronatem ambasad skandynawskich, marszałka Województwa Śląskiego i prezydenta Katowic. Został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zapraszamy do uczestnictwa w Nordaliach (aktualności na Facebooku).

Nordalia 2012 (program)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.