Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Górny Śląsk/Zagłębie: 14. Festiwal Nordalia

14. Festiwal Nordalia

Ambasada Królestwa Norwegii

Od 12 do 29 października 2015 roku w 13 miejscowościach na Śląsku i w Zagłębiu odbędzie się 14. edycja Festiwalu Nordalia.

Festiwal zagości w Katowicach, Grabowej, Chorzowie, Czeladzi, Jastrzębiu-Zdroju, Łazach, Mysłowicach, Rokitnie Szlacheckim, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach i Zawierciu. Tradycyjnie w Katowicach odbędzie się większość imprez.

Nordalia mają charakter interdyscyplinarny i ich celem jest przybliżenie Północy poprzez zaprezentowanie różnych tematów z wielu dziedzin. Nordalia są adresowane do wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim do najmłodszych, młodzieży szkolnej i studentów.

Na początku festiwalu będziemy mieli wspaniałą okazję spotkać się z panią Bogusławą Sochańską, która zaprezentuje nam niezwykłe życie H.C. Andersena, m.in. opowie o licznych podróżach duńskiego autora i kobietach, które miały wpływ na jego twórczość. To wszystko zostało zaprezentowane w jego Dziennikach, które w 2014 roku ukazały się po raz pierwszy w Polsce. Pierwszą autorką ich przekładu, podobnie jak i Baśni, bezpośrednio z języka duńskiego na polski jest Bogusława Sochańska. Spotkania odbędą się w Katowicach i Sosnowcu.

Ponadto będziemy gościli z Warszawy inne osoby zajmujące się literaturą skandynawską. Będą to panie Justyna Czechowska i Agnieszka Stróżyk. Pani Justyna Czechowska przedstawi sylwetki i twórczość dwóch czołowych przedstawicielek literatury dziecięcej: Astrydy Lindgren i Tove Jansson. Druga z wymienionych pisarek jest coraz bardziej znana nie tylko jako „mama Muminków”, ale także jako autorka powieści i opowiadań dla dorosłych.

Natomiast pani Agnieszka Stróżyk jest znaną tłumaczką książek szwedzkich dla dzieci, m.in. o Cynamonie i Trusi. Jednakże tym razem będziemy mieli możliwość zapoznania się z innym, mniej znanym obszarem jej zainteresowań, jakim jest przekaz poprzez obraz i ilustracje książkowe. Słuchaczami tych spotkań będą dzieci z katowickich szkół podstawowych, jak również studenci kierunku projektowania książki z Akademii Sztuk Pięknych.

Nordalia 2015

Nowością tegorocznych Nordaliów będą dwie wystawy czeskich artystów: panów Marcina Veliška i Luboša Drtiny, autorów ilustracji do mitów i legend z Grenlandii i Laponii, które będą zaprezentowane przez p. Zdenka Lyčkę w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość mitów i legend grenlandzkich została zebrana i przetłumaczona przez polarnika Knuda Rasmussena. Na podstawie jego książek została opracowana i wydana w języku czeskim antologia grenlandzkich mitów i legend. Tłumaczami i autorami czeskiego wydania są dr Wioletta Somogyi i Zdeněk Lyčka (były ambasador Czech w Danii). Akademia Sztuk Pięknych będzie miejscem, gdzie zostaną przedstawione śmiałe, groteskowe ilustracje Veliška, które zyskały popularność w Czechach i w innych krajach na świecie.

Jak co roku odbędą się spotkania poświęcone historii krajów nordyckich, w tym okresowi wikińskiemu. Będą o nich opowiadali pp. dr Jakub Morawiec i Daniel Dawidowicz, stali uczestnicy Nordaliów. Będziemy mieli okazję poznać też sagi islandzkie i ich znaczenie w życiu codziennym. Utwory te po raz pierwszy zaprezentują na festiwalu młodzi badacze z Uniwersytetu Śląskiego: p. Aleksandra Jochymek i p. Grzegorz Bartusik.

Islandia jest nam coraz bardziej znana, do czego przyczynia się m.in. p. prof. Dariusz Rott, który w tym roku będzie zachęcał do odwiedzenia tej wyspy, i to obowiązkowego.

Czy Spitsbergen jest mroźny i nieprzyjazny, a może jednak nie? Bliżej barwny świat Arktyki przedstawi p. Michał Ciepły, który od kilku lat uczestniczy w wyprawach polarnych na Spitsbergen, gdzie prowadzi badania z zakresu glacjologii.

Ponadto p. Ewa Kokot poprowadzi zajęcia dla najmłodszych, których głównym tematem będą znane od wieków ornamenty i ich wpływ na projektowanie.

Nowością będą spotkania poświęcone nordyckim przysmakom, które mają niepowtarzalny smak i są zdrowe. Przekonywać do nich i zachęcać do wprowadzenia ich do kuchni polskiej będzie p. Izabela Giersberg-Mataniak, która przez wiele lat przygotowywała młodzież do konkursu Nordyckie Kulinaria.

Jak co roku zostanie zaprezentowana kinematografia duńska i szwedzka dla dzieci i dorosłych. Filmy dokumentalne i fabularne będą wyświetlane w Kinie Studyjnym Światowid.

Nie zapominamy o muzyce skandynawskiej, której będzie można posłuchać w audycjach p. Jacka Kurka „Noc nie bez końca” w radiu eM i audycjach p. Klaudii Torebko „Norra Musik w radiu Egida”.

Akademia Sztuk Pięknych będzie organizatorem 5. Nordalicusa, konkursu poświęconego produktom promującym kulturę skandynawską, w którym wezmą udział przyszli projektanci z polskich uczelni artystycznych. Co roku mamy okazję podziwiać pomysłowość i kreatywność polskich studentów, dla których inspiracją jest szeroko rozumiana Północ.

Po raz pierwszy katowicka Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje Nordalbook – konkurs na książkę obrazkową inspirowaną literaturą krajów nordyckich i adresowaną do dzieci. Celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci, a zwłaszcza literatury nordyckiej, jak również ukształtowanie ich wrażliwości na zasady, którymi należy się kierować w życiu, oraz na sztukę.

Przez cały czas wspomnianym wydarzeniom będą towarzyszyły różne wystawy poświęcone literaturze, fotografii, geografii, podróżom, dizajnowi. Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki i bogaty. Każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Nad całością festiwalu czuwa p. Maria Danielska, która w 2002 roku stworzyła festiwal i konsekwentnie realizuje program, zachęcając do udziału w nim współorganizatorów z różnych instytucji. Pomimo wielu perturbacji Nordalia odbywają się każdego roku, co jest możliwe dzięki życzliwości i zapałowi uczestników i współorganizatorów festiwalu.

Festiwal odbywa się pod patronatem ambasad skandynawskich w Polsce i honorowego konsula generalnego Islandii. Został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Katowice i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Ambasady Szwecji i współorganizatorów.

Festiwal Nordalia 2015 na Facebooku

Szczegółowy program Festiwalu na Facebooku

Festiwal Nordalia w kinie Światowid

14. Festiwal Nordalia (2015)

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.