Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: IV edycja Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

IV edycja Festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich

Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Weekendem muzyki polskiej rozpocznie się międzynarodowy Festiwal Strefa Ciszy. To czwarta edycja tego wyjątkowego święta muzyki w jednym z najpiękniejszych ogrodów Warszawy. Przez pięć kolejnych weekendów na pięciu plenerowych scenach będzie można posłuchać muzyki – od klasyki i jazzu po folk. Wśród tegorocznych gwiazd festiwalu: Janusz Prusinowski Kompania, Sonic Art Saxophone Quartet, Avenue, Corazon Flamenco i New Warsaw Trio. Już tradycyjnie przygotowane zostały także atrakcje specjalne dla dzieci i całych rodzin – koncerty w cyklu Melomaluszki.

Każdy festiwalowy weekend poświęcony jest muzyce innego państwa, po weekendzie polskim (2 i 3 lipca 2016 r.) czekają nas kolejno: weekend niemiecki (9 i 10 lipca), francuski (16 i 17 lipca) i hiszpański (23 i 24 lipca), a na wielki finał – weekend międzynarodowy (30 i 31 lipca). Głównym wydarzeniem tego i kolejnych weekendów będzie sobotni koncert o godz. 19.00 na Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. Na początek, 2 lipca, zaprezentuje się legenda polskiej sceny folkowej: Janusz Prusinowski Kompania. Na innych scenach wystąpią: CzessBand, Jacek Gutry, Camerata Varsovia, Kwartet Aquamarine i Kwartet Opium.

Przez cały weekend rano i po południu odbywać się będą koncerty dla najmłodszych melomanów. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, które tworzą prawdziwie festiwalową atmosferę, takich jak sobotni happening zespołów śpiewaczych. Chętni, żeby spróbować swoich sił jako wokaliści albo instrumentaliści, do dyspozycji będą mieć Scenę Otwartą przy Starej Kordegardzie.

Podczas tegorocznej edycji staramy się rozwijać te pomysły, które najlepiej sprawdziły się w latach ubiegłych – mówi pan Tomasz Pokrzywiński, dyrektor muzyczny festiwalu. – Kontynuujemy cykl koncertów rodzinnych Melomaluszki, ponownie zaprosimy wszystkich chętnych na cieszącą się coraz większym zainteresowaniem Scenę Otwartą. Nowością tegorocznej edycji będą występy bardów – to prawdziwa gratka dla miłośników poezji śpiewanej i piosenki autorskiej.

Strefa Ciszy odbywa się w Łazienkach Królewskich już po raz czwarty. Pan Ryszard Kubiak, dyrektor i pomysłodawca festiwalu, nie wyobraża sobie lepszego miejsca: – Koncepcja festiwalu od początku związana była z Łazienkami Królewskimi. Jest to oaza spokoju, piękna i natury w środku pędzącego miasta. To właśnie Łazienki są tytułową magiczną strefą ciszy, czyli strefą, w której słychać dźwięki niesłyszalne i niezauważalne gdzie indziej.

Festiwal ma już ustaloną renomę i wierną publiczność, ale grono fanów Strefy Ciszy rośnie z każdą edycją. Ponad 700 festiwalowych koncertów w poprzednich edycjach wysłuchało prawie 200 tysięcy osób. – Największym sukcesem festiwalu jest fakt, że udało nam się wypromować nową formułę koncertów, która sprawdziła się i której zawdzięczamy wspaniałą frekwencję – mówi p. Tomasz Pokrzywiński. – Wyjątkowość Strefy Ciszy polega na prezentowaniu muzyki kameralnej i solowej w plenerze, ale w sposób intymny, delikatny, blisko słuchaczy, bez nagłośnienia. Przenosimy więc atmosferę koncertu „salonowego” do Ogrodów Królewskich. Nie budujemy dużych scen, staramy się wtopić w otoczenie, poszukujemy harmonii pomiędzy pięknem natury i pięknem muzyki.

Strefa Ciszy to festiwal adresowany nie tylko do wytrawnych melomanów. Organizatorzy stawiają na jakość i liczą na uniwersalne przesłanie: – Jeżeli miałbym najkrócej opisać artystyczne przesłanie Strefy Ciszy, powiedziałbym: bezkompromisowa jakość w miłej, przyjaznej atmosferze – wyjaśnia p. Tomasz Pokrzywiński. – Przyjęliśmy założenie, że występują u nas tylko najlepsi muzycy i zespoły, a ich brzmienie nie jest zniekształcone żadnym nagłośnieniem, więc mamy „czym” zadowolić wymagających słuchaczy. Z drugiej strony atmosfera, a częściowo również repertuar, zachęcają nawet przypadkowych spacerowiczów.

Organizatorami Festiwalu Strefa Ciszy są: Muzeum Łazienki Królewskie, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich i Fundacja Ogrody Muzyczne. Przedsięwzięcie współfinansuje miasto stołeczne Warszawa. Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia festiwalu jest wolny.

Więcej o Strefie Ciszy, sylwetki artystów i szczegółowy program na stronie Muzeum oraz w mediach społecznościowych.

Melomaluszki — fot. M. Mulawa

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.