Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Pożegnanie z Franciszkiem Wyspiańskim

Pożegnanie z Franciszkiem Wyspiańskim

Muzeum Narodowe w Krakowie

Pożegnanie z Franciszkiem Wyspiańskim

Niespełniony artysta, ojciec geniusza, który odwiedzał go w Domu Ubogich im. Helclów. O Franciszku Wyspiańskim wiemy tak niewiele – a przecież to jego rzeźby miały zdobić ołtarz w Katedrze Wawelskiej, w jego pracowni uczył się obcowania ze sztuką mały Stanisław. Postać zapomnianego krakowskiego rzeźbiarza przywraca pamięci wystawa Franciszek Wyspiański, którą można oglądać w Domu Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26. Ekspozycja na podstawie dawnych fotografii, dokumentów i dzieł malarskich opowiada o kolejnych fazach życiowej drogi Franciszka. Można tu zobaczyć jego prace z różnych okresów twórczości oraz dwa przejmujące portrety wykonane pod koniec życia przez Stanisława Wyspiańskiego. Podczas ostatniego weekendu – od 27 do 29 lipca 2018 roku – wystawę można oglądać bezpłatnie. W sobotę o godz. 10.30 i 14.00 będzie można zwiedzić ją z przewodnikiem, a w niedzielę o godz. 12.00 oprowadzi po ekspozycji pani kurator Beata Studziżba-Kubalska. Ostatnim punktem finisażowego programu będzie koncert kameralny, który rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00. Wystąpią: pani Paula Maciołek (sopran) i pan Maciej Kiełpiński (fortepian), którzy wykonają utwory fortepianowe Fryderyka Chopina i pieśni na głos z fortepianem Karola Szymanowskiego. Wstęp wolny. Więcej

Festiwal Tańców Dworskich

29 lipca spektaklem finałowym Mars des Nations na Rynku Głównym zakończy się Festiwal Tańców Dworskich. Miejscem wielu tegorocznych festiwalowych atrakcji jest Pałac Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej 17. Wstęp wolny. Program

Wydarzenia edukacyjne

27 lipca

Kraków 1900

cykl: Rozmowy o sztuce

Kamienica Szołayskich pl. Szczepański 9, wystawa Kraków 1900, godz. 10.15

prowadzenie: p. Barbara Łepkowska, wstęp: 1 zł

28 lipca

Wakacyjny pochód na Wawel

cykl: Za zielonym balonikiem. Lato w Muzeum (spacer dla rodzin z dziećmi w wieku od 6 do 9 lat)

Kamienica Szołayskich, wystawa Kraków 1900, godz. 10.30

prowadzenie: pp. Weronika Moskwa, Martyna Majsterek, wstęp: 5 zł

***

Koncert z okazji 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, ul. Kasprusie 19, Zakopane, godz. 18.00

wystąpią: pp. Mateusz Bengston, Blanka Bednarz, prowadzenie: p. Piotr Sałajczyk, wstęp wolny

29 lipca

Poranek muzyczny z okazji 41. Dni Muzyki Karola Szymanowskiego

Muzeum Karola Szymanowskiego, godz. 12.00

wystąpią: pp. Małgorzata Wasiucionek, Piotr Sałajczyk, wstęp wolny

31 lipca

Tropami „przygody” dziennikarskiej Gustawa Herlinga-Grudzińskiego we Włoszech. Spotkanie z Moniką Podkówką

cykl: Swoboda tajemna

Kawiarnia Kultury w Pawilonie Józefa Czapskiego, ul. Józefa Piłsudskiego 12, godz. 18.00

prowadzenie: p. Agnieszka Kosińska, wstęp wolny

1 sierpnia

Środy w cieniu sztuki: Dom Jana Matejki

wakacyjne oprowadzania

Dom Jana Matejki, ul. Floriańska 41

godz. 10.00-18.00 po 1,5 godz. (czyli: 10.00-11.30, 11.30-13.00, 13.30-15.00, 15.00-16.30, 16.30-18.00)

wstęp z biletem na wystawę

***

Samoruchy i automobile

cykl: Za zielonym balonikiem. Lato w Muzeum (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Kamienica Szołayskich, wystawa Kraków 1900, godz. 10.30

prowadzenie: p. Aleksandra Nicewicz, wstęp: 5 zł

zakup biletów

***

Nowa ekspozycja judaików

Od 20 lipca w Galerii Rzemiosła Artystycznego można oglądać ponownie kolekcję judaików. Część galerii poświęcona przedmiotom związanym z tradycją i kulturą Żydów zyskała nową aranżację, a liczba eksponowanych zabytków została znacznie zwiększona.

Pokazujemy obecnie ponad 300 zabytków, w tym przedmioty kultu religijnego oraz domowego, świątecznego i codziennego użytku, wykonane w różnych materiałach i technikach w czasie od XVII do XX wieku. Wiele z nich to unikaty, nie tylko na skalę polską. Szczególną uwagę należy zwrócić np. na rzeźbioną w drewnie, polichromowaną szafę do przechowywania zwojów Tory z synagogi w Wysokiem Litewskiem, srebrną puszkę kwestarską bractwa pogrzebowego, wykonaną przez złotnika Elimelecha w 1763/1764 r., zdobioną rytowanymi scenami kolejnych faz pochówku, lub też drewnianą lampę chanukową z Przeworska – mówi kurator ekspozycji, pani Monika Paś.

Początek zbioru judaików Muzeum Narodowego w Krakowie sięga roku 1887, w którym Leonard Lepszy, historyk sztuki złotniczej i wieloletni naczelnik Urzędu Probierczego w Krakowie, ofiarował pierwszą srebrną balsaminkę – pojemnik służący do przechowywania wonnych ziół. Z upływem czasu zbiór powiększał się dzięki kolejnym darom i zakupom, dokonywanym najliczniej w latach 1935–1939, co umożliwiła celowa dotacja na zakup żydowskiego rzemiosła artystycznego, przyznana Muzeum przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W ten sposób zgromadzono jedną z najciekawszych w Polsce kolekcji różnorodnych zabytków związanych z historią i kulturą Żydów.

Otwarciu odnowionej ekspozycji judaików w Muzeum Narodowym w Krakowie towarzyszy obszerna, bogato ilustrowana (ponad 600 fotografii) publikacja autorstwa Stanisławy Odrzywolskiej i Moniki Paś (et al.). To pierwsze tak szczegółowe opracowanie znacznej części przechowywanego w Muzeum Narodowym w Krakowie zbioru judaików (z wyłączeniem tkanin i ubiorów omówionych w wydawnictwie z 2008 r.). Książka zawiera część poświęconą historii tworzenia kolekcji oraz część katalogową, w której poszczególne grupy zabytków poprzedzono wstępami przybliżającymi rolę, jaką przedmioty te odgrywały w judaizmie.

Informacje dla zwiedzających:

Judaika. Aneks Galerii Rzemiosła Artystycznego

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, I piętro

poniedziałki: nieczynne, wtorek-sobota: godz. 10.00-18.00, niedziela: godz. 10.00-16.00

Ceny biletów (łącznie z Galerią „Broń i Barwa w Polsce”):

bilet normalny: 10 zł

bilet ulgowy: 5 zł

bilet rodzinny: 20 zł

młodzież do 26 roku życia: 1 zł

w niedziele wstęp wolny

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.