Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Finisaż wystawy „Onna — piękno, siła, ekstaza”

Finisaż wystawy „Onna — piękno, siła, ekstaza”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Finisaż wystawy „Onna — piękno, siła, ekstaza”

Japońskie opowieści grozy, zwiedzanie z przewodnikiem lub kuratorem oraz zniżki na herbaty japońskie i zielone w muzealnej kawiarni – to tylko niektóre z atrakcji finisażu wystawy Onna – piękno, siła, ekstaza. Drzeworyty i malarstwo japońskie z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, którą można oglądać w Gmachu Głównym do 3 maja 2017 roku. Ekspozycja złożona z wizerunków pięknych, kuszących, ale również walecznych kobiet z Kraju Kwitnącej Wiśni prezentuje blisko 200 prac graficznych i malarskich z okresu Edo (1603-1868), a także ubiory i przedmioty codziennego użytku.

Finisaż zaczynamy już 27 kwietnia o godz. 20.00 od Opowieści przy stu knotkach. Nawiązują one do japońskiego zwyczaju gromadzenia przyjaciół przy stu zapalonych świecach, by słuchać tajemniczych i budzących grozę historii, a po każdej z nich gasić jeden z płomieni. W Muzeum w rolę „opowiadaczy” wcielą się aktorzy, pp. Paulina Puślednik, Maja Luxenberg i Sebastian Grygo. Jak nakazuje tradycja, rozpoczniemy opowieści wieczorem, już po zamknięciu Muzeum. Bilet wstępu kosztuje 15 zł i można go kupić wcześniej. Podczas długiego weekendu wystawa, podobnie jak całe Muzeum Narodowe w Krakowie, będzie otwarta w następujących godzinach: 30 kwietnia – godz. 10.00-16.00, 1 maja – nieczynne, 2 maja – godz. 10.00-18.00, 3 maja – godz. 10.00-16.00.

Wyspiański wychodzi na pole – w sobotę koniecznie zajrzyjcie przed MNK

29 kwietnia wspólnie z miastem Kraków oraz Teatrem im. Juliusza Słowackiego zapraszamy na całodzienną akcję „Wyspiański wychodzi na pole”. Od godz. 10.00 na placu przed Gmachem Głównym – pod pomnikiem Stanisława Wyspiańskiego – będziemy wspólnie sadzić rośliny, które artysta rysował w swoim zielniku, następnie zaprosimy na spacery po Krakowie jego śladami, rozdamy specjalne wydanie gazety jednodniówki, a o godz. 20.00 rozpocznie się happening i spektakl-koncert na podstawie dialogu Konrada z Maskami z Wyzwolenia. Udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.

Stanisław Wyspiański na Literackich Przystankach w Krakowie

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Przybliżą podróżującym komunikacją miejską postaci pisarzy związanych z Krakowem. Dwa z nich zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na innych odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema i Józefa Conrada oraz motywy inspirowane Awangardą Krakowską. O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, a dzięki wykorzystaniu modułu Czytaj PL w aplikacji Woblink każdy może pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne dostępne na przystankach. Akcję organizują: Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i firma AMS – Mecenas Kultury Krakowa. Muzeum chce w ten sposób włączyć się w świętowanie Roku Stanisława Wyspiańskiego i zapowiedzieć wystawę Wyspiański, której otwarcie odbędzie się w listopadzie, w przeddzień sto dziesiątej rocznicy śmierci artysty.

Przystanek Wyspianski — fot. Hasenien Dousery (wwwblackshadowstudiocom)

Dzień belgijski na wystawie „Potęga awangardy”

29 kwietnia zapraszamy na Dzień Belgijski z wystawą Potęga awangardy, przygotowaną wspólnie z Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli. Prezentowana w Kamienicy Szołayskich ekspozycja zebrała znakomite recenzje krytyków sztuki. Pokazujemy na niej 84 dzieła klasycznych już artystów awangardowych, takich jak: Max Ernst, Jan Arp, Piotr Mondrian, Aleksander Archipenko, Kazimierz Malewicz czy Edward Munch. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wieku towarzyszą współczesne, prowadzące dialog z „klasykami”, autorstwa Dawida Claerbouta, Wihelma Kentridge’a czy Seana Scully’ego. Polscy kuratorzy – pani Magdalena Czubińska i wicedyrektor MNK, pan Andrzej Szczerski – zadbali, by nie zabrakło rodzimych twórców: Leona Chwistka, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego czy Jerzego Panka. Podczas Dnia Belgijskiego do biletów na wystawę będziemy dodawać słynne belgijskie czekoladki, a wieczorem podczas zamkniętej uroczystości JE ambasador Królestwa Belgii Koleta Taquet przedstawi nowo powołanego konsula honorowego Belgii w Krakowie, pana Filipa de Brouwer.

Wielka Zbiórka Książek

Już po raz trzeci fundacja Zaczytani organizuje Wielką Zbiórkę Książek, które zostaną przekazane pacjentom szpitali w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Trójmieście. Po raz pierwszy zbierane są książki w dobrym stanie nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Muzeum jest jedną z instytucji, gdzie można je przynosić. Specjalnie oznaczone kartonowe pudła czekają w kilku oddziałach: Gmachu Głównym (al. 3 Maja 1), Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM (pl. Władysława Sikorskiego 6), Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego (pl. Szczepański 9), Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego i Pawilonie Józefa Czapskiego (ul. Józefa Piłsudskiego 12) oraz Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach (Rynek Główny 3). Na książki czekamy do 21 maja.

27 kwietnia Sala Chełmońskiego (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach) będzie czynna dla zwiedzających tylko do godziny 16.00. Pozostałe sale ekspozycyjne w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku będą czynne do godz. 17.30.

Przystanek Wyspianski — fot. Hasenien Dousery (wwwblackshadowstudiocom)

Wydarzenia edukacyjne

28 kwietnia

Potęga Awangardy

cykl: Rozmowy o sztuce

Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, godz. 10.15

prowadzenie: p. Barbara Łepkowska, wstęp: 1 zł

***

Oprowadzanie dla osób indywidualnych po wystawie „Najcenniejsze. Skarby z kolekcji Książąt Czartoryskich”

Muzeum Książąt Czartoryskich – Arsenał, ul. Pijarska 8, godz. 16.30

prowadzenie: p. Mateusz Chramiec, wstęp z biletem na wystawę

29 kwietnia

Czarka pełna czarów

cykl: Latający dywan. Opowieści przedmiotów (warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 5 lat)

Gmach Główny, wystawa Onna – siła, piękno, ekstaza, godz. 12.00

prowadzenie: p. Cieszka Żółtko, wstęp: 8 zł

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

30 kwietnia

O!świetlenie. Moc dnia

cykl: Siódmy dzień tworzenia (warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat)

Gmach Główny, godz. 10.30

prowadzenie: p. Blanka Dudek, wstęp: 100 zł (karnet na cały cykl zajęć)

konieczna rezerwacja, tel. 12 433 57 44

***

Oprowadzanie tematyczne po wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza”

Gmach Główny, godz. 11.00

wstęp z biletem na wystawę

2 maja

Oprowadzanie po wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza”

Gmach Główny, godz. 12.00 i 14.00

prowadzenie: p. Joanna Świtała

wstęp z biletem na wystawę

3 maja

Oprowadzanie po wystawie „ONNA – piękno, siła, ekstaza”

Gmach Główny, godz. 12.00 i 14.00

prowadzenie: pp. Beata Pacana i Joanna Świtała

wstęp z biletem na wystawę

Przystanek: Literatura

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Przybliżą podróżującym komunikacją miejską ważne postaci pisarzy związanych z Krakowem. Na jednym z nich Józef Conrad spogląda w bezkres afrykańskiej dżungli, dwa inne zdobią tematy z prac Stanisława Wyspiańskiego, na kolejnym odnajdziemy nawiązania do twórczości Stanisława Lema, a na jeszcze innych – motywy inspirowane Awangardą Krakowską i jej pismem „Zwrotnica”. O wykonanie projektów przystanków poproszono wybitnych krakowskich artystów grafików, m.in. Przemysława Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia. Dzięki współpracy z Woblinkiem i wykorzystaniu modułu Czytaj PL w aplikacji Woblink każdy może pobrać za darmo ebooki, audiobooki i materiały multimedialne dostępne na przystankach. Akcję organizują: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i firma AMS – Mecenas Kultury Krakowa. Przystanki pozostaną w Krakowie do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie.

Pretekstem do tej zakrojonej na szeroką skalę akcji są niezwykłe jubileusze: Rok Conrada, Rok Wyspiańskiego, Rok Awangardy Krakowskiej oraz zbliżające się obchody stulecia urodzin Stanisława Lema – wylicza pan Andrzej Kulig, zastępca prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta. – Czas inauguracji projektu wybraliśmy nieprzypadkowo: to właśnie 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Książki i Praw Autorskich. Natomiast jako miejsca spotkań z literaturą zaproponowaliśmy skrzyżowania ważnych tras komunikacyjnych, węzły przesiadkowe i ulice Krakowa, miasta – które od 2013 roku nosi zaszczytne miano Miasta Literatury UNESCO.

Do projektu wybrano sześć krakowskich przystanków komunikacji miejskiej (TAURON Arena Kraków Wieczysta, Centrum Kongresowe ICE przy Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Osiedle Jagiellońskie w stronę Ronda Hipokratesa, Rondo Matecznego, Filharmonia Krakowska i Plac Inwalidów), zlokalizowanych przy największych węzłach przesiadkowych. Na pół roku zamieniono je w wyjątkową galerię, prezentującą motywy literackie charakterystyczne dla wielkich twórców: Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Conrada, Stanisława Lema i poetów spod znaku Awangardy Krakowskiej. Mieszkańcy Krakowa zauważą je bez trudu. Każda z wiat jest małym dziełem sztuki zaprojektowanym przez znanego artystę grafika – podkreśla pan Robert Piaskowski, zastępca dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w którego ramach realizowany jest priorytet: Literatura i przestrzeń publiczna. – Do projektu zaprosiliśmy m.in.: Przemka Dębowskiego – cenionego autora okładek książkowych, m.in. serii okładek do nowego wydania dzieł Stanisława Lema, Tomasza Budzynia – autora plakatów i kreacji wydarzeń, oraz Mateusza Kołka, który ma na swoim koncie współpracę z największymi polskimi tytułami prasowymi, a także jest autorem murali.

Aż dwa przystanki – na placu Inwalidów oraz koło Filharmonii Krakowskiej – inspirowane są twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Dużą wystawę prac tego artysty otworzy w listopadzie Muzeum Narodowe w Krakowie, jeden z partnerów akcji. Na ekspozycji będzie można oglądać nie tylko kolekcję malarstwa portretowego i pejzażowego krakowskiego geniusza, ale również projekty witraży do okien katedry wawelskiej, kościoła franciszkanów i Domu Towarzystwa Lekarskiego, rysunki ołówkiem, tuszem i węglem, projekty scenograficzne oraz typograficzne, a także archiwalne fotografie. Inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego przystanki to prace krakowskiego studia projektowego ARTFM. Ten pod Filharmonią inspirowany jest witrażami, które można zobaczyć w pobliskim kościele franciszkanów. Przystanek przy placu Inwalidów zaprasza do wejścia w widziane oczyma Wyspiańskiego baśniowe Planty o świcie. Cieszę się niezmiernie, że Wyspiański, o którym Kraków trochę ostatnio zapomniał, wraca do swojego miasta. Temu służy wystawa, którą otworzymy w listopadzie w Muzeum Narodowym w Krakowie, ale również takie akcje, jak Przystanki Literackie czy powstanie Szlaku Stanisława Wyspiańskiego – mówi pan Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji.

Forma Przystanku Awangardy Krakowskiej, zaprojektowanego przez Tomasza Budzynia, nawiązuje do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką. Oprawa graficzna Przystanku Józefa Conrada jest dziełem znanego krakowskiego grafika Mateusza Kołka. Jego projekt nawiązuje do oryginalnej wyobraźni autora Jądra ciemności. Na tym przystanku uczestnicy będą nie tylko podziwiać niezwykły projekt grafika, ale także reportaże z archiwalnych edycji Festiwalu Conrada. Z kolei Przystanek Stanisława Lema, zaprojektowany przez Przemysława Dębowskiego, zachwyci odbiorcę bogactwem fantastycznych światów autora i trafnością futurystycznej wizji, urzeczywistniającej się dziś na naszych oczach.

Chcemy przypomnieć mieszkańcom Krakowa, że literatura może i powinna być ozdobą naszego miasta i jest jego ważną częścią. Dzięki takim projektom, jak ten, literatura wychodzi z bibliotek i księgarni i ma szansę zyskać nowych odbiorców – podkreśla pan Robert Piaskowski. Dlatego szczególną wagę przyłożono do strony multimedialnej projektu i możliwości interakcji. Na każdym z przystanków dostępny jest kod QR obsługiwany przez aplikację partnera akcji – Woblink. Dzięki modułowi Czytaj PL po zeskanowaniu kodu można za darmo pobrać ebooki z kolekcji z dziełami autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Czekając na autobus lub tramwaj, każdy może za darmo posłuchać audiobooka z Bajkami robotów Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie Jądra ciemności Józefa Conrada, opracowanie Polskie dziedzictwo Conrada Rafała Kopkowskiego czy książkę Podróże z Conradem. Szkice autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.

Dodatkowo Krakowskie Biuro Festiwalowe udostępniło portalowi CzytajPL.pl zasoby serwisu przygotowanego na potrzeby realizowanej od 2015 roku akcji Kody Miasta: zdjęcia, biogramy i materiały audio, zarówno w polskiej, jak i angielskiej wersji językowej. To prawdziwe perełki: swoje wiersze czytają Jalu Kurek (Kraków 422) i Julian Przyboś (Znak), posłuchać można także utworu Kwiat ulicy Tadeusza Peipera w interpretacji Grzegorza Turnaua oraz czytanego przez Piotra Czarnotę Poematu dla dorosłych Adama Ważyka.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.