Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Wrocław: Finisaż wystawy „Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu”

Finisaż wystawy „Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu”

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

plac Powstańców Warszawy 5

Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – finisaż wystawy

13-15 czerwca 2015 roku

Nocne zwiedzanie z panią Beatą Maciejewską z „Gazety Wyborczej”, wykład pana dyrektora Piotra Oszczanowskiego na temat losów zabytków metaloplastyki okresu modernizmu oraz wstęp wolny na wystawę 15 czerwca – takie m.in. atrakcje Muzeum Narodowe przygotowało na zakończenie wystawy Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu.

Wystawa prezentuje mało znaną i w niewielkim stopniu zbadaną twórczość artystów-rzemieślników działających na Śląsku w pierwszej połowie XX w. Pokazanych zostało prawie 200 dzieł sztuki – od secesji, poprzez ekspresjonizm, art déco do stylów historyzujących – większość z nich nigdy wcześniej nie była udostępniana publiczności. Wśród wystawionych eksponatów znalazły się: kielichy mszalne, monstrancje, cyboria, chrzcielnice, świeczniki oraz inne przykłady wyposażenia kościelnego i wystroju wnętrz. Nie zabrakło również zabytków o charakterze świeckim: krat, figur, wyrobów złotniczych. Większość z tych obiektów na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających – przechowywane są w klasztornych i kościelnych skarbcach, zdobią domy prywatne i instytucje. Najważniejszymi i najobszerniej przedstawionymi twórcami są złotnik Eryk Adolf i artysta metaloplastyk Jarosław Vonka.

Program

13 czerwca, godz. 11.00

Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu – co straciliśmy, a co jeszcze mamy i możemy uratować? – dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Wykład jest próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie: co z niezwykle bogatej spuścizny w zakresie metaloplastyki doby modernizmu, jakiej dorobił się przedwojenny Wrocław, przetrwało do dziś i gdzie można te zabytki oglądać?

13 czerwca, godz. 20.00 (start przed budynkiem Politechniki Wrocławskiej)

Nocny spacer z panią Beatą Maciejewską z „Gazety Wyborczej”. W programie spaceru m.in. zwiedzanie wystawy Stwórcze ręce.

14 czerwca, godz. 13.00

W blasku złota i w sile żelaza

Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat prowadzi pani Barbara Przerwa. Wstęp wolny, konieczna rezerwacja pod numerem tel. 71 372 51 48.

15 czerwca

Wystawa Stwórcze ręce. Sztuka metalu doby modernizmu we Wrocławiu wyjątkowo będzie czynna w poniedziałek. Zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie w godzinach od 10.00 do 17.00.

15 czerwca, godz. 16.00

Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci Stwórcze rączki (współorganizator: portal Czas Dzieci).

*****

Wykłady i zajęcia dla dzieci

13 czerwca, godz. 12.00

Wielcy hiszpańscy architekci: Montaner, Gaudi, Calatrava

Cykl: Dziedzictwo kulturowe Europy

Prelegentka, p. Beata Stragierowicz, przybliży słuchaczom sylwetki trzech wielkich hiszpańskich architektów: Ludwika Domènech i Montanera, Antoniego Gaudiego i Jakuba Calatravy oraz opowie o sztuce budowania przestrzeni w ich realizacjach. Wstęp wolny.

14 czerwca, godz. 12.00

Podwójne życie parasola

Cykl: Z rodziną do Muzeum

Już 4 tysiące lat temu w starożytnym Egipcie używano go do ochrony od słońca! Dzisiaj kojarzy nam się głównie z deszczem, ale w muzealnych zbiorach można podziwiać piękne parasole z jedwabiu i koronek. W czasie spotkania uczestnicy prześledzą „podwójne” życie parasola – jako przedmiotu codziennego użytku i jako dzieła sztuki. W ramach zabawy plastycznej dzieci wykonają kolaże, których głównym bohaterem będzie parasol. Zajęcia poprowadzi p. Barbara Przerwa. Wstęp wolny.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.