Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Finisaże dwóch wystaw w Muzeum Narodowym

Finisaże dwóch wystaw w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Krakowie

Finisaże wystaw „Nie śnij o miłości, Kuryluk!” oraz „Poszukując Arkadii. Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki”

Tylko do 7 sierpnia 2016 roku będziemy cieszyć się przepięknymi, nastrojowymi płótnami Henryka Siemiradzkiego, wypożyczonymi z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego. Wystawę Poszukując Arkadii można oglądać w Galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach, w sali „Malarnia”. Prezentujemy mniej znany Polakom kameralny nurt twórczości autora monumentalnych Pochodni Nerona. – W tych rodzajowych scenach z czasów antycznych postacie wyobrażone są na tle krajobrazów oddanych wiernie, z wielką wrażliwością na światło i barwę, wypełnionych słońcem – mówi kurator wystawy, pani Beata Studziżba-Kubalska.

14 sierpnia to ostatni dzień, w którym będzie można oglądać ekspozycję pt. Nie śnij o miłości, Kuryluk. Miejsce wystawy nie jest przypadkowe: – Najlepsza na świecie kolekcja moich obrazów znajduje się od czterdziestu lat w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zdaje się więc ono predestynowane do prezentacji pierwszej w kraju retrospektywy mojego malarstwa w gmachu oddalonym zaledwie o kwadrans od okrąglaka na Basztowej 15. Tam się zaczął rozglądać po świecie noworodek, który w dniu wernisażu, 5 maja 2016, kończy 70 lat – mówiła pani Ewa Kuryluk podczas otwarcia wystawy. W ramach jej finisażu przygotowaliśmy m.in. wykład kurator, pani Anny Budzałek, niedzielne oprowadzania oraz warsztaty dla dzieci.

Zapraszamy do Niepołomic na wystawę „Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi”

Wystawa w Zamku Królewskim w Niepołomicach stwarza okazję obcowania ze świetnymi zbiorami pamiątek historycznych i dzieł sztuki wpisanych w dzieje polskiej kultury za sprawą rodziny Czartoryskich. Ekspozycja łączy ze sobą polonica oraz obiekty związane z historią i kulturą zachodniej Europy. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują umieszczone w specjalnych ozdobnych oprawach relikwie słynnych postaci: Cyda i Chimeny, Abelarda i Heloizy, Petrarki i Laury, wystawione obok klucza do Świątyni Sybilli, w kształcie greckiego kaduceusza, opatrzonego napisem MNEMEZ ANOIGO HIERONOtwieram Świątynię Pamięci. Trzeba pamiętać, że jest to klucz do pierwszego, najstarszego polskiego muzeum.

Wydarzenia edukacyjne

5 sierpnia

Diabeł tkwi w szczegółach… – czyli o uważnym oglądaniu obrazów

cykl: PoSZTUKIwacze muzealnych skarbów (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Gmach Główny, wystawa Nie śnij o miłości, Kuryluk, al. 3 Maja 1, godz. 10.15

prowadzenie: p. Anna Pichura, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

6 sierpnia

Ewa Kuryluk i sztuka polska II połowy XX wieku

Gmach Główny, sala audiowizualna, godz. 13.00

prowadzenie: p. Anna Budzałek, wstęp wolny (po wykładzie można wziąć udział w darmowym oprowadzaniu po wystawie w sali wystaw zmiennych na I piętrze)

***

Kraków gotycki – spacer muzealny

Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17, godz. 10.30

prowadzenie: p. Joanna Świtała, wstęp: 10 zł

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

7 sierpnia

Niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Nie śnij o miłości, Kuryluk”

Gmach Główny, godz. 12.00

wstęp z biletem na wystawę

***

Wizerunki średniowiecznych Madonn w kolekcji MNK

oprowadzanie po „Galerii Sztuki Dawnej Polski. XII-XVIII wieku” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, godz. 12.00

prowadzenie: p. Ewelina Cwetkow, wstęp wolny

10 sierpnia

Gadał obraz do obrazu

cykl: PoSZTUKIwacze muzealnych skarbów (warsztaty dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat)

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Rynek Główny 3, godz. 10.15

prowadzenie: p. Anna Pomykalska-Marczuk, wstęp: 5 zł

konieczna rezerwacja: tel. 12 433 54 44

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.