Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej

„First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej

Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi zapraszają 6 maja 2016 r. o godz. 13.00 na otwarcie wystawy łódzkiego IPN pt. „First to Fight”. Polacy na frontach II wojny światowej.

Wystawa prezentowana będzie do 10 czerwca 2016 r. w Patio siedziby Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 roku 52.

***

Od zakończenia II wojny światowej minęło 70 lat, lecz pamięć o konflikcie jest wciąż żywa i wywołuje skrajne emocje. Najlepiej widać to na przykładzie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, który z agresora i sojusznika III Rzeszy przeistoczył się w ofiarę Adolfa Hitlera, a po zakończeniu wojny zniewolił Europę Środkowo-Wschodnią. Rzeczpospolita Polska była pierwszym państwem, które zbrojnie przeciwstawiło się III Rzeszy. Polacy walczyli z nią aż do jej upadku, kierując swoje siły zbrojne do działań morskich, lądowych i powietrznych w Europie oraz Afryce. Polscy żołnierze brali udział w kilku największych operacjach tej wojny, licząc, że ich poświęcenie zaowocuje wolną i suwerenną Polską.

Niestety, mimo olbrzymich strat ludzkich oraz materialnych marzenia te nie stały się rzeczywistością. Przez całą wojnę Polska walczyła po stronie zwycięskiej koalicji, a kończyła ją jako kraj zniewolony, pozbawiony – na rzecz Związku Sowieckiego – niemal połowy przedwojennego terytorium (chociaż uzyskała nowe obszary kosztem pokonanych Niemiec). Narzucono jej również komunizm, który trwał przez 45 lat.

Dziś przypominamy o wysiłku militarnym Polaków. Oddajemy hołd wszystkim żołnierzom sił zbrojnych RP walczącym zarówno w kraju, jak i na obczyźnie u boku żołnierzy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, Francji, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Pamiętamy zarazem o trudnym losie tych, którym przyszło walczyć poza siłami zbrojnymi RP na froncie wschodnim: w formacjach wojskowych stworzonych przez ZSRS i w pełni podporządkowanych dowództwu sowieckiemu.

Dziś na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie upamiętnione są bitwy z obydwu frontów i wymienia się m.in. Monte Cassino, Falaise – Chambois, Arnhem, Operację „Burza”, Powstanie Warszawskie oraz Lenino, Kołobrzeg i Berlin. W każdej z tych operacji ginęli Polacy, którzy wierzyli, że walczą o niepodległość Ojczyzny.

Komisarzem wystawy jest pan Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.