Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Warszawa: Flora Danica — bezcenny serwis obiadowy duńskich władców w Muzeum Łazienki Królewskie

Flora Danica — bezcenny serwis obiadowy duńskich władców w Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

Flora Danica — bezcenny serwis obiadowy duńskich władców w Muzeum Łazienki Królewskie

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1, Warszawa

Unikatową kolekcję porcelany, na której jadali duńscy królowie i która dziś jest w Danii prawdziwą perłą dziedzictwa narodowego, będzie można oglądać w Pałacu na Wyspie już od 6 sierpnia 2016 roku. Na ekspozycję trafią naczynia z ręcznie malowanej zastawy, znanej jako Flora Danica – jej nazwa pochodzi od tytułu osiemnastowiecznego atlasu botanicznego, z którego zaczerpnięte zostały zdobiące porcelanę rysunki roślin. Wystawa Flora Danica — stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii potrwa do 30 października.

Skarby z Danii zostaną zaprezentowane w Jadalni Królewskiej w Pałacu na Wyspie. Właśnie tu król Stanisław August podejmował na słynnych obiadach czwartkowych swoich gości: wybitnych uczonych, artystów, polityków i twórców reform ustrojowo-gospodarczych. Także i dziś, za sprawą wystawy duńskiej porcelany z przełomu XVIII i XIX wieku, w Jadalni znów w centralnym miejscu stanie stół, a na nim unikatowy serwis, przywołując splendor europejskich dworów królewskich w epoce oświecenia.

Flora Danica to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ekskluzywnych serwisów z porcelany, zarazem największy i najlepiej zachowany komplet porcelanowych naczyń obiadowych z XVIII wieku – mówi p. Mette Skougaard, dyrektor Zamku Fredriksborg. – Charakterystyczne dla tego serwisu są dekoracje: bardzo wiernie odwzorowane rysunki, które pochodzą z naukowego atlasu botanicznego. Flora Danica jest wspaniałym świadectwem swoich czasów i odzwierciedleniem oświeceniowych idei.

Zaprezentowane w Pałacu na Wyspie przedmioty są częścią zabytkowej zastawy, która została wyprodukowana przez Królewską Fabrykę Porcelany (Den Kongelige Porcelainsfabrik) w latach 1790-1802. Flora Danica prawdopodobnie miała być darem dla carycy Katarzyny Wielkiej, ale ostatecznie duńska rodzina królewska zatrzymała serwis do własnego użytku. Oprócz względów politycznych i praktycznych – w końcu chodzi o serwis obiadowy – ważny był też aspekt edukacyjny.

To wyjątkowe arcydzieło sztuki użytkowej stało się nie tylko chlubą królewskiej manufaktury porcelany, ale też szczególnym hołdem złożonym duńskiej nauce i przyrodzie. Do dekoracji poszczególnych elementów serwisu wykorzystane zostały ilustracje z monumentalnego wydawnictwa tamtych czasów – atlasu botanicznego Flora Danica, którego poszczególne zeszyty (w sumie 54) ukazywały się w latach 1761-1883 i stanowiły wybitne, szeroko w świecie doceniane dzieło duńskich uczonych. Wybrane ryciny z tego atlasu będzie można zobaczyć na wystawie w Galerii Plenerowej przy ul. Agrykoli od 5 do 31 sierpnia.

Okrągły półmisek z przykrywką, porcelana Flora Danica, ok. 1800

W programie wydarzeń towarzyszących wystawie jest też cykl spotkań edukacyjnych w Pałacu na Wyspie. Wśród tematów: historia serwisu i atlasu Flora Danica, słynne obiady czwartkowe, a także królewska, osiemnastowieczna kuchnia. Zaplanowano cztery spotkania: 11, 18 i 25 sierpnia oraz 1 września. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja. Przez cały sierpień w Jadalni Królewskiej – codziennie od poniedziałku do soboty o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 – pracownicy Muzeum opowiadać będą o zwyczajach obowiązujących przy stole Stanisława Augusta, zdradzą też najciekawsze przepisy mistrza królewskiej kuchni Pawła Tremo. Obowiązuje bilet wstępu do Pałacu na Wyspie.

Na wystawę w Łazienkach Królewskich Zamek Frederiksborg wypożyczył kilkadziesiąt najpiękniejszych obiektów ze swoich zbiorów. Dyrektor Mette Skougaard przyznaje, że ze względu na swój wyjątkowy charakter i ogromną wartość kolekcja bardzo rzadko opuszcza mury zamku. Friedriksborg – jeden z najwspanialszych renesansowych zamków w Europie Północnej – został wzniesiony przez króla Chrystiana IV w latach 1600-1620. Od 1878 roku mieści się tu Narodowe Muzeum Historyczne. Warto dodać, że zostało ono założone przez twórcę browaru Carlsberg – Jacoba Christiana Jacobsena. Obecnie Muzeum jest niezależną częścią Fundacji Carlsberga powołanej również przez Jacobsena dwa lata wcześniej, w 1876 roku. Celem Fundacji po dziś dzień jest wspieranie nauki, sztuki i kultury duńskiej.

Wystawa Flora Danica – stół królewski z kolekcji Narodowego Muzeum Historycznego Zamek Frederiksborg w Hillerød w Danii to rezultat współdziałania duńskiego muzeum i Łazienek Królewskich przy realizacji międzynarodowego projektu Gardens of Light (Ogrody Światła). Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury. Patronem honorowym wydarzenia jest Ambasada Królestwa Danii.

Okrągły półmisek z przykrywką, porcelana Flora Danica, ok. 1800

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.