Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Łódź: Fotograf z Auschwitz

Fotograf z Auschwitz

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na prezentację niezwykłego wydawnictwa – albumu pani Anny Dobrowolskiej pt. Fotograf z Auschwitz. W trakcie spotkania z udziałem autorki publikacji zostanie zaprezentowany film dokumentalny pana Ireneusza Dobrowolskiego pt. Portrecista (2005).

14 stycznia 2014 r., godz. 16.00, sala konferencyjna Oddziału IPN w Łodzi, ul. Elizy Orzeszkowej 31/35.

***

Fotograf z Auschwitz to wspomnieniowa opowieść wyjątkowego świadka, Wilhelma Brasse, więźnia obozu Auschwitz Birkenau, który podczas swojego pięcioletniego pobytu w obozie pracował jako fotograf.

Na rozkaz Niemców Brasse dokumentował dosłownie wszystko: fotografował więźniów do policyjnej kartoteki, robił zdjęcia eksperymentów medycznych dr. Mengele, a nawet fotografował oprawców w ich prywatnych sytuacjach. Przedstawił koszmar życia obozowego i pracy, którą musiał wykonywać w Auschwitz.

Wszystko, co widział – najpierw przy naciskaniu migawki aparatu, a potem w ciemni, gdzie te same obrazy musiał jeszcze analizować – odcisnęło na nim tak duże piętno, że po wojnie już nigdy nie wziął aparatu do rąk.

Historię głównego bohatera uzupełniają narracje współwięźniów, wybrane z zasobów archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wspomnienia Wilhelma Brasse zostały bogato zilustrowane fotografiami jego autorstwa. Książka poprzez swoją oprawę graficzną staje się po części swoistym albumem fotograficznym.

Album powstał na podstawie obszernego wywiadu Anny Dobrowolskiej z Wilhelmem Brasse – rozmowa ta była także podstawą wielokrotnie nagradzanego w Polsce i za granicą filmu Ireneusza Dobrowolskiego Portrecista z 2005 r.

Głównym partnerem publikacji jest Instytut Pamięci Narodowej.

Fotograf z Auschwitz

Autor: Anna Dobrowolska

Wydawnictwo Rekontrplan, listopad 2013, ISBN: 978-83-937261-0-3

Liczba stron: 288, wymiary: 245 x 320 mm

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.