Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Konferencje i prelekcje » Kraków: Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium

Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium

Galeria Zderzak

Galeria Zderzak zaprasza na wystawę malarstwa

Janusz Tarabuła. Fotografia jako medium

6 marca5 czerwca 2021 roku

Hołd dla Artysty

Fotografia jako medium jest wystawą studyjną, przygotowaną w hołdzie dla Artysty z okazji jego 90. urodzin. Zgromadziliśmy na niej obrazy z lat 1958–2003, w których używał naświetlonego papieru fotograficznego lub, rzadziej, posługiwał się gotowym zdjęciem jako wzorem malarskim. Mając na uwadze podobieństwa i różnice ze sztuką innych artystów II Grupy Krakowskiej, podkreślamy oryginalność sztuki Tarabuły. Wydobywamy nieznane dzieła, pokazujemy kolejne etapy wykorzystania fotografii w strukturze obrazu, różne rozwiązania i próby.

Dym i taniec

Wydało się nam bowiem, że jest to ogromnie ważne. Dlaczego? Nie chcemy tego wyjaśniać zaborczo, by nie naruszyć intuicyjnej (jakże ludzkiej) równowagi i spokoju tych dzieł. W drugiej połowie lat 50., na pięknych gwaszach i kolażach, pojawia się fotografia jako taniec i dym – od tego się wszystko zaczyna.

Ślady i znaki

Malarstwo materii w rozumieniu Tarabuły jest estetyką zniszczenia, przeżyciem dzieci wojny. Człowiek nie może zniszczyć natury, która jest dziełem boskim. Niszczy jedynie własne środowisko i siebie samego. W ten sposób przyśpiesza lub opóźnia działanie czasu. A zniszczenie/cierpienie odsłania intelektowi boskie ślady pozostawione w naturze. Jest to paradoks sztuki krakowskiego mistrza, niełatwy do pojęcia.

Metafizyczna rewelacja

Specyficznym zapisem tych śladów bywa, jak się wydaje, papier, który przeszedł przemianę – w którym obraz świata umarł. Ślady Stwórcy kosmosu pozostawione w naturze stają się dla nas znakami tylko wtedy, jeśli szukamy ich w pokorze i milczeniu (hesychia). W pierwszej połowie lat 60. Janusz Tarabuła tworzył swoje struktury pamięci w odniesieniu do kaźni i zmartwychwstania Jezusa. Potem pojawił się w nich aspekt sofiologiczny. Potem – człowiek wpisany w kosmos.

Rozum i radość

Uprawia malarstwo metafizyczne, podobnie jak Antoni Tàpies, który w latach studenckich był jego mistrzem. Ale zwrócenie się ku materii i naturze wynikało również z żywego zainteresowania przyrodą – obserwacją zachodzących przemian, badaniem jej praw, śledzeniem zjawisk astronomicznych. Metafizyczności sztuki Tarabuły towarzyszy od zawsze zainteresowanie nauką, ciekawość świata.

Fotografia jako medium

Katalog kolekcjonerski: Janusz Tarabuła, Fotografia jako medium. Esej wizualny, str. 40, il. 48, format 28 x 23 cm, oprawa broszurowa, nakład: 50 egz. numerowanych i sygnowanych przez Artystę + 25 e/a, ISBN 978-83-87279-87-5, cena 150 zł.

Galeria czynna od wtorku do soboty w godzinach 12.00-17.00. Zapraszamy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu: tel./fax 0048 12 257 56 34, tel. kom. 603 394 336 (rezerwacja prac).

Galeria Zderzak, Aleja Juliusza Słowackiego 58/10, Kraków

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.